ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2018
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.05.15
JUN-2010

Berlin. City Center.

Scriu acest review pentru că City Center este un obiectiv turistic despre care nu s-a scris până acum.

@ Ileanaexperta pentru care am un respect deosebit și care a lăsat pe AFA reviewuri de valoare, a punctat succint acest loc care merită mai multă atenție.

Așadar, să încep.

Pentru amatorii de construcții deosebite, cu concepții arhitecturale interesante, City Center este un obiectiv turistic care merită atenție.

Scurt istoric.

City Center se află în Postdamer Platz. La începutul secolului XX această zonă era un centru aglomerat. In timpul celui de al 2-lea Război Mondial majoritatea clădirilor au fost distruse de bombardamentele trupelor Aliate.

Această zonă revine în centrul atenției după căderea Zidului Berlinului, având un spațiu uriaș de 60 hectare, într-o zonă centrală a Berlinului, prezentând interes pentru o mare capitală europeană.

City Center a fost proiectat de Helmut John și a fost finalizat în anul 2000. Costul lucrării a fost de 750 milioane euro.

Date tehnice.

City Center este încadrat de un ansamblu de clădiri zgârâie-nori, din oțel și sticlă. Ocupă o suprafață de 132.500 m. p. din care, 68.000 m. p. pentru birouri, 1.750 m. p. pentru un cinematograf - Cine Star și 17.000 m. p. pentru un centru de divertisment.

După părerea mea, atracția o constituie cupola (acoperișul) construit de Compania austriacă de construcții de oțel, Waagner Biro. Cupola este un acoperiș de corturi de pânză, bicolore, segmentate longitudinal și atașate cu tije de legătură la un inel de oțel care se sprijină pe clădirile din jur. Cupola are 105 tone, cuprinde și geam securizat și are o suprafață de 3.500 m. p. înălțimea este de 67 m. și lungimea de 102 m.

Seara, fantele longitudinale sunt iluminate artificial și segmențial, în culori bleu, roze, lila și galben aprins, creind o feerie.

In interior City Center are o gamă largă de magazine, restaurante, o sală de conferințe, un hotel, suite de lux, la parter un ecran TV uriaș, un centru Legoland Discovery, un magazin central al Companiei Sony, Casa Filmului, un Cine Star 3 D cu sonorizare multidirecțională și multe terase.

Cum se poate ajunge la Sony Center.

În Berlin transportul public este organizat nemțește. Este necesară harta liniilor de metrou și se coboară la Bahnhof Postdamer Platz. La ieșirea din stația de metrou, veți avea în față 3 clădiri zgârâie-nori, traversați strada și la cca. 200 m. jumătate-dreapta veți găsi intrarea în City Center. Mai aveți ca punct de reper și pancarda indicatoare pe care scrie Leipzger Platz.

Ce am făcut noi acolo.

În primul rând vă spun că am fost în ziua de 8 iunie 2010 a. m. și am stat cca. 2 ore, admirând și vizitând ce v-am povestit mai sus. Am folosit numai camera video și acum regret (atunci nu știam de AFA). Am 10 minute și 35 secunde imagini video și acum îmi este tare greu să alătur câteva imagini de care nu sunt mulțumit pentru că le-am obținut anevoios (am introdus DVD-ul în laptoc, când a fost cazul am făcut „stop-cadru” și am fotografiat ecranul (vă rog să nu râdeți).

Acesta este City Center prezentat de mine. Eu doar atât am putut.

La redactarea reviewului am folosit date obținute de pe Wikipedia și informații de la un prieten ploieștean care a fost acolo.

Sper ca acest review să fie util vouă.

Călătorii reușite

Trimis de Mihai18 in 25.01.18 21:20:21
Validat / Publicat: 25.01.18 22:15:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA. A mai fost în/la: Dresda, Munichen, Frankfurt am Main, Koln.

VIZUALIZĂRI: 1133 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 La ieșirea la suprafață din stația de metrou, cele 2 blocuri zgârâie-nori, sunt un alt punct de orientare. Jos, în dreapta este intrarea în City Center

marius gaudi [27.01.18 21:20:33] »

Foarte utile informatiile, Berlinul este pentru mine, un teritoriu, necucerit".

Dan&Ema [28.01.18 08:49:38] »

@Mihai18:

Potsdamer Platz, City Center, Sony, Legoland Berlin. Cum sa nu ne amintim cu drag!

Astazi mi s-a intamplat o premiera pe AFA. Am citit 2 articole despre Berlin! Berlinul mi-a placut, ne-a placut mult. AM reusit foarte bine sa integram programul nostru cu la copiilor la Berlin prin alegerea obiectivelor vizitate!

Ich liebe Berlin!

Felicitari si ma bucur sa citesc mereu despre Berlin si Germania! Numai bine!

Mihai18 [28.01.18 17:54:17] »

Bun găsit și vă mulțumesc pentru vizită.

Am scris la începutul reviewului și subliniez acum. Berlinul este o capitală turistică care are ce oferi.

Ați fost dv. până în țările nordice, iar Berlinul este aproximativ pe la jumătatea drumului, efortul nu-i prea mare. Aveți experiența excursiilor externe la volan, așa că nu vă fac recomandări. Rămâne valabil ce am scris în cele 2 reviewuri. Totuși, nu ocoliți cele 2 reviewuri scrise de @GIN-2015 pe care eu le găsesc foarte bune. Rezervați o zi și pentru Palatul din Potsdam (37 km.).

Este bine să știți, în Berlin hotelurile sunt scumpe. Eu am ales un hotel de 3 stele (Amano) și tot am plătit mult (106 euro camera/noapte + 15 euro parcarea subterană/ 1 zi hotelieră)

Dacă tot mergeți la Berlin, Dresda vă este oarecum în cale și v-o recomand. O zi vă ajunge. Vizitați palatul Zwinger, Semperoper, Alt Markt și biserica Frauenkirche. Atenție, în Dresda nu este metrou și va trebui să mergeți cu mașina, dar sunt destule parcări. Din nou vă spun, este bine să știți. In parcările exterioare este permis numai până la ora 23 cu termen de grație-o oră.

Cu bine și nu uitați, Berlinul vă așteaptă.

Elissa [01.02.18 09:13:28] »

@Mihai18: Bune informatii oferite. Am fost in Berlin acum 12 ani si nu stiu de ce nu il trec iar pe lista. Cele citite mi-au adus aminte serile de pe Unter der linden, celebrul lor bulevard.

mishu [17.02.18 19:11:27] »

@Mihai18:

În Berlin transportul public este organizat nemțește.

si nu numai acolo. Si aici unde ma aflu eu acum iti poti potrivi ceasul dupa programul masinilor. M-am amuzat intr-o zi cand nedandu-mi seama ca e sarbatoare (zi in care transportul local nu circula, la fel si duminica) stand in statie o adolescenta care nu realizase ca e sarbatoare a spus ca e ceva cu masina ca a depasit cu un minut ora si inseamna ca e ceva .

Un oras frumos intradevar, felicitari, votat cu mare drag.

Dan&Ema, Elissa, marius gaudi, Mihai18, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Berlin: