ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2018
DIN: cluj napoca
ÎNSCRIS: 13.09.09
JAN-2018

O alternativa la resorturile hoteliere

Buna ziua,

Ma adresez cititorilor "Am fost acolo" care vor avea posibilitatea sa calatoreasca in Mauritius, hotarati in primul rand sa opteze pentru cazare NU la resorturile hoteliere ale insulei, ci la proprietatile private ale unor rezidenti, usor de gasit pe un anumit site de specialitate.

In cazul nostru, desi am fost oarecum sceptici la inceput - mai ales avand in vedere destinatia vacantei dar si disconfortul psihic creat in contextul in care pe site-ul respectiv nu exista nici un review al proprietatii respective - totul a functionat ireprosabil.

Trebuie sa marturisesc ca nu suntem la prima experienta de acest gen (adica de-a nu locui intr-un hotel/pensiune), ci la a doua - prima desfasurandu-se in 2015 in Dubai, de unde am venit cu impresii mai mult decat favorabile. Asa ca am hotarat sa recidivam! Sunt convins ca majoritatea lectorilor cunosc aceasta formula de cazare, de aceea nu voi face alte precizari inutile.

Asadar, am purces la creionarea vacantei de 10 zile alegand pentru inceput intre ofertele de zbor dintre Romania si Mauritius.

Aici trebuie sa precizez ca am studiat indelung atat durata totala a zborului, incluzand escalele, cat, mai ales, oferta financiara, asa ca dupa eliminarea Emirates, Turkish, Lufthansa, Austrian, Condor, ne-am decis in favoarea grupului Air France/KLM. Castigatorii au oferit cel mai bun pret, aceasta insemnand cca 670 euro/persoana pe relatia Bucuresti - Paris - Mauritius - Amsterdam - Bucuresti. In perioada in care am calatorit (sejur intre 5 ianuarie - 16 ianuarie), celelalte companii au avut oferte de peste 980 euro.

Pentru zborul tur am ales TAROM (intre Bucuresti-Paris) si Air Mauritius - partener Air France (intre Paris-Mauritius). O adevarata surpriza, placuta, cu atat mai mult cu cat operau un Airbus A350-900 livrat in luna octombrie 2017!

La intoarcere am optat pentru KLM atat intre insula si Amsterdam (Boeing B787-900 Dreamliner, avand 6 luni vechime), cat si de la AMS la Bucuresti. Durata zborurilor intercontinentale a fost de cca 11 ore si 20 minute.

Odata ajunsi in aeroportul international din Mauritius, ne-am intalnit pe la 7.00 dimineata cu reprezentantul firmei de la care am inchiriat o Toyota Corolla. Dupa preluarea masinii am pornit spre destinatia finala – Trou Aux Biches, districtul Pamplemousses, in nord-vestul insulei, alegand sa facem un tur prin sudul insulei, cat mai aproape de tarm, si asta pentru ca check-in-ul la apartament era prevazut pentru ora 14.00.

La 14.00 fix intram in curtea proprietatii, apartamentului fiindu-I alocat un loc de parcare bine stabilit. Cheile ne-au fost inmanate de catre personalul de intretinere/curatenie, cu rugamintea de-a contacta proprietarul la un moment dat, mai mult pentru a se asigura ca totul a decurs conform intelegerii anterioare.

De la intrare, am constatat ca cele 16 fotografii ale apartamentului postate pe site reprezinta exact realitatea inconjuratoare. Toate agregatele de aer conditionat (4 la numar) erau in functiune, dat fiind faptul ca afara erau 29-30 de grade. Gazda ne-a pus la dispozitie, ca de bun venit, 2 PET-uri de 1.5 l de apa plata, 4 beri mici, o franzela feliata si un ciorchine de banane locale.

Apartamentul, in suprafata de cca 110 mp, era structurat astfel: 2 dormitoare cu pat matrimonial – ambele cu vedere la oceanul Indian - deservite de 2 bai, o camera mai mica cu 2 paturi suprapuse-pentru copii, un living cu o bucatarie open space si o terasa spre ocean cu un BBQ imens, pe gaz, avand si butelie de rezerva. Prezenta gratarului ne-a impulsionat in asa fel incat nu am ratat ocazia ca in cinci seri sa ne rasfatam cu preparate gatite dupa bunul nostru plac.

In momentele imediat urmatoare sosirii, aveam sa constatam ca apartamentul era dotat cu absolut toate cele necesare pentru 10-12 persoane, noi fiind 2 cupluri. Enumar aici, fara a avea pretentia ca am cuprins totul, urmatoarele: tacamuri din inox, tacamuri pentru copii din plastic, vesela, pahare pentru whisky, bere si vin, boluri alimentare, nenumarate oale, cratite, tigai, expresor cafea, prajitor paine, masina de spalat vase si haine, combina frigorifica, plita si cuptor electrice, o multime de ustensile de bucatarie, servetele si prosoape de hartie, folii alimentare, fete de masa si diverse alimente (zahar, ulei, frisca, cafea instant, faina, sare, piper, condimente etc). Consumabile pentru baie, hartie igienica etc. Una dintre camere avea si un seif, in care am pastrat actele si banii.

Ansamblul rezidential beneficiaza si de o piscina cu apa dulce, situata in gradina dinspre plaja, cu cel putin 12 sezlonguri, umbrare si umbrele de plaja. Fiecare apartament avea in dotare prosoape dedicate piscinei si oceanului. Dincolo de gardul proprietatii se afla o asa zisa plaja privata, cu 8 sezlonguri si 4 umbrele imense pentru plaja.

Pentru cele 10 nopti de cazare am platit 1200 de euro (2 familii, 4 persoane), dar puteam fi la fel de bine 8 persoane sau una singura. Am cheltuit pe mancare si bautura cca 250-300 de euro/familie/10 zile si credeti-ma, nu ne-a lipsit nimic! La 5 minute de mers cu masina am avut un supermarket cu de toate, exact ca in Romania. Preturile sunt usor mai mari ca in RO, cu cca 15-20% la unele articole. La cerere, va pot furniza detalii.

Foarte important, in apartament a functionat ireprosabil conexiunea la internet, respectiv WI-FI. In acest fel, ne-am vazut si auzit zilnic pe WhatsApp cu cei de acasa. Semnalul WI-FI a fost atat de puternic incat se receptiona foarte bine si pe plaja!

Intr-una dintre dupa amieze ne-a vizitat si proprietarul. Ne-a cadorisit cu o sticla de rom local si una de Coca, s-a asigurat ca totul este OK, am socializat vreo 2 ore dupa care si-a cerut permisiunea de-a pleca. L-am asigurat ca suntem extrem de incantati de tot ceea ce ne inconjoara si ca va avea un review pe masura, in asa fel incat si alti turisti sa poata alege acest loc fara a ezita!

Intrucat nu am fotografiat interiorul, va transmit link-ul catre site-ul proprietatii, care spune mai mult decat pot face cuvintele: plage-bleue-appartements.com. Apartamentul pe care l-am inchiriat poate fi gasit si pe booking. Indiciu: plage bleue D2.

Intreagul ansamblu de apartamente beneficiaza de serviciu de securitate asigurat non stop.

Ma opresc deocamdata aici. Va stau la dispozitie in eventualitatea unor intrebari / clarificari.

PS. 1 euro = 40 MUR (rupii mauritius)

1 pachet unt: 80 MUR

Trimis de alinpop in 25.01.18 20:54:41
Validat / Publicat: 26.01.18 02:09:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAURITIUS

VIZUALIZĂRI: 6444 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinpop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Intrarea in apartamentul nostru, D2

webmasterX [26.01.18 01:52:32] »

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Plage Bleue D2 Apartment [Trou Aux Biches], MAURITIUS [INSULA]" (nou-creată pe sait)

webmaster [26.01.18 07:39:53] »

alinpop [26.01.18 07:49:51] »

@webmasterX: Da, aceasta este pozitia corecta.

gogx [26.01.18 22:22:50] »

Buna, poti sa ne spui te rog cv in legatura cu ciuma neagra sau orice alte detalii in legatura cu asta care ne ar putea ajuta?

Merci

alinpop [26.01.18 22:28:34] »

@gogx: Nu exista asa ceva in Mauritius! Nu am facut nici un vaccin special. Tara e sigura din toate punctele de vedere.

gogx [26.01.18 22:36:29] »

@alinpop: multumesc de raspuns. Citisem pe express.co.uk/travel/arti ... g-latest-update si eram cam speriat.

alinpop [26.01.18 22:51:34] »

@gogx: Pe avion completezi si un formular in care trebuie sa declari daca vii din anumite zone/tari in care a existat febra galbena si nu numai.

Am auzit si eu ceva in legatura cu Madagascarul, insa ceea ce scriu ziarele, mai ales cele din UK, ar trebui filtrat...

Consulta si site-ul Mae.ro, pentru avertismente de calatorie

dunguta [29.01.18 15:50:04] »

@alinpop: Buna ziua, noi vom pleca pe 6 feb, prin agentie, cazare la un hotel dintr-un lant cunoscut si apreciat dar mi-a placut foarte mult reviewul dv. Au fost calatorii in care si noi am ales aceasta varianta de cazare, ne-a placut dar odata cu inaintarea in varsta am optat pentru hoteluri cu tot felul de facilitati. Articolul dv va ajunge insa la copiii nostri care se vor bucura sa afle informatii extrem de utile si de potrivite stilului lor de a calatori.

Va doresc calatorii reusite si deosebite in continuare!

alinpop [29.01.18 18:38:10] »

@dunguta: Multumesc mult pentru aprecieri. In general nu sunt foarte talentat in ale review-urilor, prefer detaliile putin mai "tehnice". Va doresc sa aveti parte de calatorii linistite, potrivit stilului dumneavoastra!

mihai 72 [19.03.18 09:09:10] »

@alinpop: Spune-mi te rog pe ce parte se conduce acolo si cam cat a costat inchirierea masinii. Multumesc.

alinpop [19.03.18 09:20:13] »

@mihai 72:Se conduce pe stanga, masinile avand volan pe dreapta. Cu sofer aditional, 557 euro pe 10 zile.

ella06* [05.08.19 15:43:51] »

@alinpop: Buna ziua!

Am citit artcolul dimneavoastra si ne a placut foarte mult cazarea, am inteles ca ati platit 1200/10 nopti - 4 persoane, eu cel putin asa am inteles din articol.

Va rog sa mi spuneti daca am inteles bine pentru ca noi am intrat pe site ul locatiei respective si preturile sunt cu mult mai mari.

Noi plecam pe 6 decembrie pentru 12 nopti, am bagat acest interval pe site si ne a calculat un pret de 470 €/ noapte.

Cum ati facut rezervarea pentru ca diferenta de pret este enorma? Inseamna ca pe noi pentru 12 nopti ne ar costa 5640 €, un pret enorm.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

alinpop [05.08.19 16:06:38] »

@ella06: Buna ziua, va voi da mai multe detalii in aceasta seara. Nu trebuie rezervat pe site-ul proprietatii, ci trebuie contactat propritarul.

ella06* [05.08.19 17:53:56] »

@alinpop: Va multumesc, astept mai multe detalii!

alinpop [05.08.19 18:58:58] »

@ella06: Noi am rezervat pe un alt site, poate va dati seama despre ce site este vorba, si acolo erau preturi decente in ianuarie 2018. Cert este ca in timpul sejurului, proprietarul ne-a sugerat ca in cazul in care exista si alti conationali interesati sa inchirieze apartamentul sau, sa-l contacteze direct, in acest fel evitand diverse comisioane care ar incarca si mai mult nota de plata.

Pot spune ca tocmai ce i-am transmis proprietarului un mesaj prin care i-am cerut permisiunea sa furnizez numarul sau. Astept confirmarea si de indata ce o voi avea, va voi da numarul de telefon - in privat, evident.

Pe de alta parte, in resedinta respectiva sunt mai multe apartamente, din care unele sunt inchiriate de catre agentii imobiliare diverse. De aceea site-ul propriu are preturile atat de mari. Continuati intre timp sa cautati pe alte site-uri de specialitate si cu siguranta veti gasi tarife mult mai bune, undeva pe la 180 euro/noapte.

Deci, putina rabdare...

ella06* [05.08.19 19:59:26] »

@alinpop: Multumesc inca o data! Daca avesti vesti, astept la randul meu. Seara buna!

alinpop [06.08.19 16:11:42] »

@ella06: Buna ziua, v-am transmis mesaj privat.

alinpop, dunguta, ella06*, gogx, mihai 72

• pagină generată în 0.04577112197876 sec