ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2018
JAN-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Traseu 2 la Roma

Hotel Mirage → am ocolit piața din fața Gării Termini cu statuia papei Ioan Paul al II-lea

→ prin colțul din V am ajuns în Piazza della Republica (800m) (15 min) → în dreapta avem Biserica Santa Maria degli Angeli e dei Martiri (7.30-19.30) (15 min) (ultima lucrare de arhitectură a lui Michelangelo, de neratat meridianul lui Bianchini încastrat în pardoseală)

→ biserica este închinată și martirilor, drept pentru care aici se țin slujbele de înmormântare ale soldaților italieni morți în diverse misiuni → în fața bisericii este minunata Fântână a naiadelor

→ la câțiva metri de biserică, pe dreapta, este Monumento della Caravella (ridicat în 1956, la înfrățirea Romei cu Parisul) → tot înainte avem Piazza di San Bernardo (300m) (5 min)

→ aici avem Fontana dell'Acqua Felice, Chiesa di Santa Maria della Vittoria (8.30-12,15.30-18, cu de neratat Extazul Sfintei Tereza de Bernini) și Chiesa di Santa Susanna alle Terme di Diocleziano (9-19)

→ am coborât prin stânga pe Via Barberini, în Piazza Barberini (600m) (10 min) unde avem Fontana delle Api și Fontana del Tritone (ambele fiind opera lui Bernini, la cererea familiei Barberini, ale cărui albine sunt nelipsite)

→ am făcut dreapta prin colțul din NV pe Via Sistina și am ajuns la Chiesa Trinità dei Monti (10-19) (550m) (10 min) (obeliscul Sallustiano, amplasat inițial în grădinile de pe dealul Pincio, este din granit roșu egiptean)

→ pe Scările Spaniole am coborât în Piazza di Spania (170m) (10min)( Fontana Barcaccia este făcută de tatăl lui Bernini)

→ am urcat pe Via dei Babuino → pe partea stângă avem Fântâna Babuinului (una dintre cele 6 statui vorbitoare: Abatele Luigi, Babuino, Madama Lucrezia, Marforio, Pasquino şi del Facchino)

→ Piazza del Popolo (850m) (15 min)

→ înspre E avem Fântâna Zeiței Roma, înspre V avem Fântâna lui Neptun, înspre N avem Porta del Popolo (Fațada interioară a fost proiectată de către Gian Lorenzo Bernini pentru Papa Alexandru al VII-lea și a fost dezvelită cu ocazia sosirii în Roma a reginei abdicate Christina din Suedia, pe 23 decembrie 1655) (Fațada exterioară a fost comandată de Papa Pius al IV-lea lui Michelangelo. A fost construită între 1562 și 1565 de un ucenic al lui. Cele patru coloane ale fațadei provin din fosta Bazilică a Sf. Petru. În 1638, între cele două perechi de coloane au fost puse statuile Sfântului Petru și Pavel) (obeliscul Flaminio, amplasat la începutul Via Flavinia, datat sec 13 îen, a fost adus din templul lui Ra din Heliopolis. Are 23,3 m și 235 tone)

→ Biserica Santa Maria del Popolo (biserica muzeu) (7-12,16-19) (de neratat Capela Chigi, comandată lui Rafael de bancherul sienez precum și Capela Cerasi cu capodoperelele lui Caravagio Răstignirea Sf Petru și Convertirea Sf Pavel)

→ am urcat la Pincio Promenade (170m) (5min)

→ am continuat prin fața promenadei pâna la ChiesaTrinità dei Monti (10-19) (850m) (15 min)

→ tot înainte până în Piazza dell' Esquilino, din spatele bisericii Santa Maria Maggiore, apoi am urcat stânga pe Via Cavour

→ Hotel Mirage (2km) (30min)

Total traseu = 6,5 km

Trimis de spirid72 in 24.01.18 15:48:21
    Validat / Publicat: 24.01.18 17:18:42
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1588 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (spirid72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mirceabrasov
    [28.01.18 00:12:38]

Da, e de nota 10!!!

Ce nota ar fi meritat daca excursia era in preajma solstitiului de vara? 20, desigur.

Felicitari din toata inima!

mirceabrasov
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: