ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2018
    ÎNSCRIS: 10.06.15
    JAN-2018
    single

Cu 'Autobuzul muzeelor': linia 362

Acum o saptamana, asteptam in statia "Carol", pe Mosilor, troleibuzul 66, ca sa ma duc acasa. Vad ca soseste in statie un autobuz, care avea afisat traseul: Parcul Carol - Piata Presei Libere. "Vreo linie deviata, pentru lucrari", m-am gandit eu.

O doamna ma intreaba: "Merge la Obor? ". "Nu", i-am raspuns, automat. Ma gandeam ca face la stanga, pe Dacia.

Curioasa, am ajuns acasa, si m-am documentat pe internet: Linia 362, inaugurata in noiembrie 2017, are un traseu care isi propune accesul turistilor la muzeele bucurestene.

Primul semitraseu: Piata Presei Libere - Parcul Carol.

Autobuzul pleaca din Piata Presei Libere, mai exact din fata Vilei Minovici, statie comuna cu 131,205,330,331,335. Nu am vazut mai multe autobuze 362 acolo, la capat de linie. Doar acest autobuz, cu care am venit eu, de la Mosilor, si care a intors prin dreptul Garii Regale, a depasit un pic statia comuna, si acolo a facut pauza de 10 minute.

Eram in autobuz 3 persoane.

Nu e nevoie de bilet special. Se valideaza cardul, si calatoria costa 1,3 lei. Biletul este valabil toata ziua. Pensionarii au gratuitate. La fel si copiii.

De la Piata Presei, trecand pe langa Muzeul Satului, Muzeul Taranului Roman, am iesit in Piata Victoriei pe Kiseleff, si apoi, am intrat efectiv pe Calea Victoriei. Pe dreapta, Casa Filipescu-Cesianu, Muzeul Enescu, Muzeul de Arta... practic, toata Calea Victoriei, se ajunge la Casa Armatei, unde se face la dreapta pe bulevard. Trecem prin fata Facultatii de Drept, ajungem si pe la Medicina, ajungem in fata la Palatul Cotroceni, facem dreapta, si ne intoarcem iar pe bulevard, pana dam din nou de Calea Victoriei, si iar facem la dreapta, spre CEC, apoi, iar dreapta, de la Piata Natiunilor Unite. Mai raman Palatul Parlamentului, Muzeul Mitrolopit Antim Ivireanu, si ajungem la Muzeul Leonida.

Al doilea semitraseu: Parcul Carol - Piata Presei Libere

Am vazut statie pe strada 11 iunie, chiar inainte de rondul de la intrarea in Parcul Carol. Acolo, nu a oprit autobuzul, insa, cum eu nu am dat niciun semn ca as vrea sa cobor, soferul a tras in fata, in zona masinilor parcate la intrarea in parc. Acolo, mi-am zis si eu sa cobor... totusi. Ma gandeam sa vad unde e statia de unde incepe urmatorul traseu. Nu am descoperit-o. Soferul a zbughit-o din autobuz, si a fugit, efectiv, in parc. Presupun ca s-a dus sa caute o toaleta, saracul! Apoi, am vazut cum autobuzul a trecut prin dreptul statiei unde eram eu, cea de tramvaie, si s-a dus spre... Mosilor, nu stiu pe unde... Fiindca eu, m-am intors cu 381 pana la Sf Gheorge, si apoi 21, drept pana acasa.

Insa, de la Mosilor, am inceput eu astazi periplul meu. Am asteptat autobuzul, cam 45 de minute. Avea afisat un orar, insa, probabil, este orientativ tot timpul. De exemplu, au am ajuns la fix, autobuzul trebuia sa vina la si 7 minute, si a venit la si 45. Eu deja renuntasem la "excursia propusa", dar a venit o colega, si in timp ce-i povesteam ca-mi propusesem sa spionez ruta culturala, hopa si autobuzul! Noroc ca i-a facut semn colega. Altfel, trecea mai departe.

Autobuzul era gol golut, si cred ca numai din statia aia nu se gandea soferul sa colecteze "turisti". A luat-o la dreapta, cand am ajuns la Eminescu, si s-a indreptat spre Foisorul de Foc. Ma bucur ca este prins si Foisorul de Foc pe lista muzeelor din acest traseu. Eram, in continuare, singura in autobuz. A oprit in statie la Foisor (la covrigarie, statie comuna cu 133 si 135). In statie era aglomerat, dar nimeni nu s-a urcat. Evident ca m-au observat in autobuz niste fete. Bine ca nu s-au hlizit, si nu m-au salutat. Dar, le explic eu saptamana viitoare, poate ca ii si iau pana la Observatorul Astronomic "Amiral Vasile Urseanu" si la "Muzeul Frederic Storck si Cecilia Cutescu-Storck.

Deci, de la Foisor, autobuzul a intrat pe Pache Protopopescu, apoi pe Carol, si la Teatrul National, a facut dreapta, mergand drept pana la Piata Romana.

Muzeul Teatrului National inca nu se poate vizita, insa pana in Romana, se mai pot vizita Muzeul "Theodor Pallady", si Muzeul "Theodor Aman".

In boxele autobuzului se aud niste informatii in limba romana, si in limba engleza, despre muzeele de pe parcurs. "Vocea" este in surdina. Nu sunt pliante, harti. Pacat! Poate gasim la Oficiul de Informare Turistica.

Eu astazi am incercat sa fac ambele trasee, insa, din pacate, imi lipseste bucatica asta Parcul Carol - Mosilor.

Pentru informatii despre traseu: ratb.ro/v_bus_urban.php?tlin1=362

Trimis de cristina47* in 23.01.18 20:51:30
    Validat / Publicat: 23.01.18 21:29:07
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1266 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 Parcul Carol... iarna!

tata123 🔱
    [25.01.18 11:52:01]

@cristina47: O nouă inițiativă a Primăriei Capitalei pusă în practică în noiembrie anul trecut. Ideea este bună în principiu, însă nu știu cât va prinde la publicul țintă - poate în anotimpul cald, în această perioadă rar am văzut câte o 1-2 persoane în autobuzele cu pricina (linia 362 - inscripționată cu autocolant reprezentând traseul cultural). Intervalul de succedare între autobuze ar trebui să fie de 30-35 minute (în funcție de trafic); interesant este că cei 1,3 lei plătiți pentru o călătorie acoperă de fapt plimbarea cu această linie întreaga zi. Costurile estimate pentru exploatarea celor 4 autobuze care deservesc linia 362 sunt de 30.000 de Euro pe lună.

Traseul îl regăsiți accesând acest link: ratb.ro/maps1/Traseul%20M ... linia%20326.pdf.

Mulțumim pentru prezentare.

cristina47*AUTOR REVIEW
    [25.01.18 13:51:59]

Si eu multumesc pentru completare.

Sa speram ca va afla lumea, si ca va indrazni sa urce si in acest autobuz. Altfel, unii deja comenteaza ca de ce nu se suplimenteaza linia 133? Ca decat sa mearga 362 gol, mai bine ar suplimenta alte linii.

Fiecare cu ce-l doare... Eu ma bucur ca exista aceasta linie a muzeelor.

Nu cred ca sunt 4 autobuze pe traseu. Cred ca deocamdata sunt numai 2.

ioan marinescu
    [28.01.18 01:37:09]

@cristina47: Interesant de reținut și știut nu numai de bucureșteni, că, cine știe, când prinde bine!

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [02.02.18 19:52:14]

@cristina47: Am auzit și eu încă din toamnă de înființarea acestei linii de autobuz. Traseul muzeelor este o inițiativă bună în opinia mea și chiar așteptam momentul să îl testez. Bineînțeles, așteptam vremea mai bună. Am căzut de acord cu prietena mea cu care fac eu cele mai multe plimbări că nu merită să riscăm a aștepta prea mult în stație, iarna, până o veni, dacă o veni, autobuzul muzeelor. La primăvară, da!

[17.02.18 17:05:13]

@cristina47: Am avut si eu surpriza de a vedea acest autobuz turistic prin noiembrie si m-am bucurat, insa trebuie sa i se faca o promovare mai buna dar sa existe si din partea RATB mai mult interes pentru a-l aduce la un nivel care chiar sa fie interesant pentru turisti. Un mijloc de transport care sa faca legatura intre obiective si care sa furnizeze si informatii nu poate fi decat util.

Felicitari, votat cu mare drag.

cristina47*, ioan marinescu, iulianic, mishu, tata123 🔱
    Alte impresii din această RUBRICĂBucurești City Tour: