ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2018
DIN: Tinca [BH]
ÎNSCRIS: 18.12.17
APR-2016

Dubai, un oras care nu te va dezamagi!

Buna ziua!

Ma tot gândesc de ceva timp sa scriu o recenzie cu privire la vacanta noastra din Dubai, am tot amanat nefiind sigura daca am sa reusesc sa imi amintesc detaliile, dar mi-am facut curaj si azi doresc sa impartasesc cu voi experienta noastra!

Chiar daca poate am sa va plictisesc putin doresc sa incep prin a va spune cum am decis sa mergem in Dubai.

Cautam o destinatie pentru vacanta de Paste, evident ca nu ne trecea prin cap Dubai deoarece credeam ca este o destinatie scumpa scumpa, dar sora mea a propus sa ne uitam totusi si in Dubai deoarece doream o destinatie calda si sigura pentru copii!

Asa ca am cautat hoteluri in Dubai, mare ne-a fost mirarea când am gasit Atana Hotel la un pret atat de ieftin!! Am zis ca nu se poate sa fie atat de ieftin si urmatorul pas a fost sa cautam bilete de avion, am gasit si biletele, la un pret foarte bun, de aprox. 300 de euro/pers, am calculat cat ar veni totalul si am ajuns la suma de 1350 de euro cu transport si cazare cu demipensiune (gasiti recenzia despre hotel in articolele mele anterioare) asa ca dusi am fost!

Am zburat cu agentia WizzAir o agentie destul de slaba dar dupa cum spuneam inainte la un pret foarte bun, evident ca stiam ca ieftin si bun nu se poate, dar totusi speram sa fie mai ok... zborul a durat 5.45h din Budapesta, a trecut destul de repede chiar daca nu a fost o calatorie foarte comoda, am avut noroc ca al nostru copil (de nici un an) a dormit 90% din timp, nu am avut nici o problema cu el!

Am ajuns pe aeroportul din Dubai in jurul orei 23.00, un aeroport super modern, civilizat! Nu stiu daca am nimerit noi bine sau asa e in general dar nu am asteptat mai deloc la cozi infernale sau etc, eu pun pe seama bunei organizari!

De la aeroport am luat un taxi pana la hotel, nu imi mai amintesc cat a costat, dar sigur nu a fost scump -- daca era scump sigur imi aminteam :))

La hotel am fost intampinati cu o bautura de bun venit, am asteptat destul de mult pentru check in dar asta a cam fost singura problema legata de hotel!

Am inceput turul Dubaiului, evident, cu vizita la Mall of the Emirates, este un mall superb din toate punctele de vedere, gasesti acolo tot ce iti trece si nu iti trece prin cap, ca activitati poti sa schiezi, deoarce au partie de schi in mall, poti sa vizitezi Dubai Aquarium&Underwater Zoo, au de la cele mai luxoase branduri la branduri normale deci magazinele sunt pentru toate buzunarele nu doar Louis Vuitton si etc. Am mai vizitat si alte malluri dar evident ca nu ne-au impresionat nici unul mai mult decat Mall of the Emirates!

Miracle Garden, un must see, cea mai mare gradina cu flori din lume, intrarea a costat aprox 45 ron/adult, dar isi merita toti banii, am pierdut acolo ore bune printre minunatele case, masini, mori de vânt facute din flori! Minunat!!!

Burj Khalifa, aici am avut o experienta pe care sigur nu am sa o uit niciodata! Biletele de cumpara din mall sau online, am inteles ca daca le luam online sunt mai ieftine, noi nu am reusit si le-am cumparat direct de acolo, biletul a costat aprox. 130 ron/adult de la ora 18.30 incolo. Aici a fost cam nasoala intrarea, am stat aprox. 1h sa intram era o coada imensa, dar a meritat!

Am urcat la etajele 124 si 125 in cateva secunde, a fost o senzatie wow! Am spus ca nu am sa uit aceasta experienta deoarce eu am rau de inaltime, nu stiu cum am avut curaj sa urc, dar când am ajuns a fost hoooorrrrooorrr pentru mine, vedeam sticla de jur imprejur si m-am cam panicat :)) dar sotul si restul trupei nu au avut nici o problema ba chiar ma puneau sa le fac poze langa geam, imi era groaza si sa le fac poze, asa ca eu doar am admirat de la distanta privelistea Dubaiului plin de luminite! O priveliste deosebita! Merita!

Marea si plaja sunt foarte frumoase de pe plaja am vazut si Burj Al Arabul, celebrul hotel. Apa destul de calda, dar dupa cum spuneam si in articolele anterioare eu si sotul nu suntem mari fani plaja si soare plus ca ne epuiza copilul cu bagatul de nisip si apa in gura non stop :)) asa ca avand o piscina superba la hotel am stat acolo in majoritatea timpului alocat pentru mare si plaja!

Piata de aur si orasul vechi al Dubaiului, care de asemenea sunt un must see! Daca mergeti in Dubai va recomand sa duceti cu voi niste banisori in plus sa puteti sa va achizitionati macar un inel din aur, deoarece acolo este mult mai ieftin ca in Romania aurul, dupa calculele noastra aurul de 24k la ei costa cat cel de 14k la noi, deci eu zic ca merita! In orasul vechi puteti sa vizitati Dubai Museum, bazarul si sa va plimbati cu o barcuta cu care sigur o sa va simtiti ca in urma cu 100 de ani :)) ! Aici am baut suc de mango proaspat stors DELICIOS!

Ca si concluzie: noi abia asteptam sa mai revenim, este o destinatie superba care nu o sa va dezamageasca, va promit!!!

Trimis de Popa Ella in 21.01.18 11:34:02
Validat / Publicat: 21.01.18 15:04:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 2674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Popa Ella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Piata de aur!

Popa Ella