ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2018
ÎNSCRIS: 26.06.11
SEP-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Napoli si insula Capri... prea putin timp pentru atat de multa frumusete

Am stat mult pe ganduri daca sa scriu sau nu despre aceasta zi petrecuta in insula Capri si Neapoli, ca parte integranta din prima iesire in Italia... dar citind multele impresii scrise despre aceasta destinatie am ajuns la concluzia ca inca se mai poate scrie cate ceva pentru cei ce urmeaza sa vada aceste locuri (asa cum de altfel ne-am propus si noi sa o facem cat de curand) si mai ales sa vada poze din aceasta destinatie care nu trebuie ratata.

In circuitul Italia clasica (contractat cu o agentie) am avut ca destinatie o zi la Capri si Neapoli.

Majoritatea timpului am petrecut-o in insula in detrimentul orasului Napoli si poate a fost mai bine asa!

-Insula Capri a fost colonizata de greci inca din sec VII i. H si a achizitionata de imparatul Octavian in anul 29 iH care a construit aici un palat pentru propria desfatare, urmand ca in timpurile mai apropiate de noi aceasta sa devina atractie pentru aristocratii italieni, englezi, francezi. In sec XX aceasta insula a devenit destinatie pentru artisti, poeti si sa enumeram pe Pablo Neruda, Thomas Man, Maxim Gorki si de ce nu? sa ne imaginam ca mergem pe urmele pasilor Zeitei din Napoli -Sophia Loren sau a pasilor lui Marcello Mastroianni sau Vittorio de Sica, doar sunt napolitani!

Ne-am incantat privirile aproape o zi intreaga circuland pe stadutele inguste, admirand marea si alte minunatii facute de mana omului spre folosul unora despre care nu vreau sa scriu pentru ca au detaliat alti calatori pe aceste meleaguri.

Am vazut si celebra grota albastra intru-un tur al insulei. La acest capitol cu riscul de a supara pe unii as spune ca am fost mult mai impresionati de grota albastra din Zakintos care este mult mai mare si mai spectaculoasa datorita fantei mai mari prin care patrunde soarele... dar cum se spune... reclama este sufletul comertului!

-Napoli... un oras despre care sunt multe pareri, controversate... si poate cu o idee preconceputa nu ne-am dorit sa vizitam orasul... care inca de la intrare ne-a aratat o fata murdara, care emana un aer de saracie, cu sosele pline de gropi, dar totusi...

- piata Plebiscito construita la inceputul secolului XIX dupa modelul pietii San Pietro de la Roma

-biserica San Francesco di Paola situata in acesta piata vis a vis de Palatul regal a fost construita in 1816 din ordinul regelui Ferdinand al IV avand cupola asemanatoare cu Pantheonul de la Roma si in care ne-am permis sa intram si sa asistam la ceremonia de cununie a unei tinere perechi... odihna tihnita si bine venita!

-galeriile comerciale la fel de frumoase ca cele de la Milano dar parca mai impunatoare si desigur... mai putin puse in valoare... restaurarea acestora fiind supusa licitatiei!... parca suna cam cunoscut! cred ca din cauza originii latine comune!

-Castel Nuovo construit intre 1279-1282 de Carol I de Anjou; merita vazute !

Cam sumar dar impresiile trebuie intarite cu un nou periplu in aceasta destinatie si nu stiu de ce Italia in general ne atrage inca intr-un mod misterios!

Trimis de VOIAJ in 19.01.18 18:58:06
    Validat / Publicat: 19.01.18 21:25:39
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2660 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (VOIAJ); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 vedere panoramica asupra portului

Aurici [21.01.18 15:44:36] »

@VOIAJ: Așa ziceam și eu. Că faimoasa Grotă Albastră din Capri este un fâs față de alte grote albastre. Eu o comparam cu Grota Albastră de pe Coasta Amalfitană unde am dat câțiva EUR, iar cea de la Capri ne-a costat 60 de EUR pe amândoi, 15 EUR barca până la ea și 15 intrarea. Absolut nejustificat. Este adevărat că fusesem avertizați să nu ne ducem că nu merită, dar până nu te frigi singur nu te liniștești.

Altfel, lăsând la o parte această jecmăneală doar pentru că eram pe insula celebrităților și a milionarilor și mie mi-a plăcut mult Capri.

mishu [28.01.18 17:46:18] »

@VOIAJ: O excursie minunata si peisaje de poveste.

Felicitari, votat cu mare drag.

Elissa [17.05.18 15:52:10] »

Așa e, insula Capri fascineaza. În timpul cât am fost pe insula, acum destui ani, tot timpul mi-a răsunat în gând o melodie veche din copilărie "Capri c'est fini". Dacă faci abstracție de preturi, e o experiență frumoasa

Aurici, Elissa, mishu, VOIAJ
    Alte impresii din această RUBRICĂImperiala insulă Capri: