ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2018
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 08.07.10
AUG-2016

Haida, hai la Maramu’!

Am stat aici trei zile, hotelul Roman a fost pentru noi bază de plecare pentru câteva obiective ce nu trebuiesc ratate într-o vizită în minunatul Maramureş: Mocăniţa din Vişeu, Memorialul Durerii din Sighetul Marmaţiei, Mănăstirea Bârsana, Mănăstirea Săpânţa Peri, Cimitirul Vesel, etc., dar în acelaşi timp a fost şi locul unde ne-am relaxat la piscină, ne-am înmuiat oasele la saună şi ne-am umplut plămânii cu aerosoli în salină...

Drumul până aici a fost relativ bun, mai puţin porţiunea Iacobeni -Borşa, cu destule porţiuni pline de gropi, am înţeles că ar fi ceva proiecte de reabilitare al acestui drum -- la proiecte stăm bine, cu realizarea lor avem ceva probleme... :), chiar atunci când eram la acest hotel am urmărit la o televiziune locală o emisiune unde se vorbea de rebilitarea drumului...

La hotel se ajunge relativ uşor, adresa sa exactă este Str. Brădet nr 2A, Borşa, Maramureş, cu ajutorul unui GPS auto e chiar simplu :)... aflându-te pe strada principală, pe DN18, trebuie doar puţină atenţie pentru a nu rata intersecţia unde se intră pe pe DN18A, unde se află şi hotelul, în această intersecţie se află şi un panou care arată că suntem aproape de destinaţie...

Parcarea- odată ajunşi în faţa hotelului aveam să constatăm că acesta are o mică parcare cu o capacitate de 5-6 maşini, dacă nu reuşeşti să găseşti loc aici se poate parca de dreapta drumului, imediat după hotel, parcare pietruită şi unde se pot parca 14-15 maşini, dacă nici aici nu se găsesc locuri sau dacă nu vrei să parchezi pe marginea drumului, mai există o parcare pe dealul din spatele hotelului.

Camera - hotelul dispune de 36 de camere, single, duble şi triple, noi am avut rezervate două camere, una triplă şi una dublă, fiind două familii, camera dublă avea vedere spre stradă şi in acelaşi timp beneficia de un peisaj minunat, camera noastră triplă era cu vedere la un fel de curte interioară, până la urmă ne-am mulţumit cu peisajul din camera celeilalte familii, camera noastră urma să o folosim doar pentru nani... Camera curată, cu mobilier fără urme vizibile de uzură, aşternuturi curate, mochetă pe jos, o cameră normală pentru stelele de pe frontispiciul hotelului. Baia curată, dotări funcţionale, cabină de duş, poate un pic cam mică ca şi suprafaţă, cam la fel cu camera, dar la limită, adică acceptabile pentru noi cel puţin...

Masa- restaurantul hotelului este spaţios, curat şi luminos, am servit aici câteva mese şi micul dejun, care nu a fost prins în preţul camerei, voi încerca să scriu un review separat despre acesta.

Piscina interioară- punctul forte al acestui hotel, după părerea noastră. Aceasta se află la nivelul etajului unu, unu şi ceva... :D, apa din bazin are o adâncime cuprinsă între 1.43 si 1,8m, temperatura acesteia fiind ok, cu toate că noi am fost aici în luna august, afară era destul de răcoare dar la piscină era pornită în permanenţă climatizarea ce asigura o temperatură optimă pentru bălăceală... Şezlongurile dispuse pe marginea piscinei au fost suficiente atunci când am fost noi, doar că erau ocupate în permanenţă (sic!), "cireaşa de pe tort" e peisajul pe care îl admiri atunci când te relaxezi pe şezlong, atât pe marginea piscinei cât şi pe terasa în aer liber alăturată piscinei, asta atunci când permite vremea... Singurul lucru deranjant au fost copii lăsaţi nesupravegheaţi de părinţi ce făceau tot felul de concursuri de sărituri în piscină, stropind în stânga şi dreapta, cu toate că erau indicatoare ce interziceau acest lucru, dar asta nu e vina celor de la hotel şi poate nici a copiilor...

Lângă piscină se află un vestiar unde te poţi schimba şi/sau să faci duş, am văzut că la piscină au acces contra cost şi persoane ce nu sunt cazate la hotel. Pe acelaşi nivel se mai găsesc sauna şi salina. Salina e de fapt o cameră cu supafaţa de aproximativ 6mp ce are pereţii placaţi cu bucăţi de sare iar podeaua încălzită e acoperită de un strat consistent de sare grunjoasă, câteva jucării de plajă sunt aici pentru ai face pe cei mici să le treacă timpul mai uşor la şedinţa de aerosoli... Sauna completează facilităţile oferite de acest hotel pentru relaxarea turiştilor, am încercat-o de câteva ori şi chiar şi-a făcut treaba...

Nu pot decât să spun că nu am regretat alegerea făcută atunci când am ales acest hotel pentru cele trei zile petrecute în Maramureş, sejurul petrecut aici a fost unul relaxant iar oamenii întâlniţi de noi şi locurile vizitate au fost minunate! Din lista noastră au rămas câteva locuri pe care nu am reuşit să le vizităm (Muzeul Dragomiresti, Cascada cailor, Nonumentul din Moisei, Biserica de lemn Borşa şi multe altele) dar aşa avem de ce să revenim pe aceste meleaguri!

Recomand acest hotel atât pentru vară cât şi pentru iarnă, baza pârtiei se află la doar 30m de această locaţie.

Alegeri înţelepte şi vacanţe minunate tuturor!

Trimis de kelyboy in 17.01.18 15:51:00
Validat / Publicat: 17.01.18 16:52:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BORŞA.

VIZUALIZĂRI: 2611 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Drumul DN18A, în faţa hotelului Roman, aici carosabilul e ok...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)

[28.01.18 16:17:05]

@kelyboy: Eu am ajuns anul acesta pentru prima data in zona si desi aveam multe obiective de vizitat, din diferite motive nu am reusit sa parcurgem totul, asadar si pentru noi zona ramanea una deschisa.

Este o zona superba, cu peisaje de vis, oameni deosebiti si multe lucruri frumoase de vazut.

Nu stiu cand voi reveni, dar stiu sigur ca va fi candva, pana atunci insa felicitari, votat cu mare drag.

nelu73PHONE
    [29.05.20 10:18:28]

Bună! In iunie o să ajungem și noi la hotelul Roman, sunt curios dacă hotelul are cumva terasă unde se poate servi masa? Ținând cont de condițiile actuale (covid 19).

kelyboyAUTOR REVIEW
    [04.06.20 13:28:41]

Buna! Atunci cand noi vizitam aceste meleaguri nu ne imaginam ca vom trece prin aceasta pandemie. Restaurantul hotelului se afla la etajul unu, nu avea terasa, va sfatuiesc sa luati legatura cu cineva de la hotel sa va spuna ce masuri au luat in legatura cu servirea mesei.

Vacanta placuta! ​

nelu73PHONE
    [04.06.20 14:10:40]

@kelyboy: mulțumesc! Asta am vrut sa stiu dacă avea terasa la restaurant era mai simplu. Noi mergem in 22 iunie dar cred că după 15 iunie totul să revină la normal. Să auzim numai de bine! O zi bună va doresc! Și vouă vacanțe placute!

kelyboy, mishu, nelu73
    Alte impresii din această RUBRICĂRoman Hotel: