ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2018
ÎNSCRIS: 11.08.09
AUG-2017

Restaurant Varfu cu Dor

De cativa ani ma tot gandesc sa aloc cateva randuri acestui restaurant, situat pe bd. Libertatii, colt cu strada care duce spre Cioplea.

Trec des prin Predeal: vara pentru drumetii pe Valea Prahovei sau in zona Branului si iarna pentru ski. Am mancat aici de nenumarate ori, in toate anotimpurile.

De fiecare data cand am fost acolo, m-am dus pentru ca fie nu am gasit loc in alta parte, fie ca ne era in drum, dar niciodata nu a reprezentat prima noastra optiune de luat masa.

Motivul este acela ca au un meniu foarte consistent si ma gandesc ca nu au cum sa pregateasca bine toate felurile acelea de mancare, punand totodata la indoiala si prospetimea + calitatea ingredientelor. De fiecare data, aceasta temere a mea a fost demontata: felurile de mancare au fost foarte gustoase si bine pregatite, personalul extrem de atent si binevoitor, preturile relativ decente.

In acest restaurant, intodeauna am fost surprinsa de diverse gesturi si situatii: fie amabilitatea ospatarilor (odata au adus separat patrunjelul din supa cu galusti a copilului, fara sa-i solicit eu acest lucru, motivand ca “stiu si eu cum sunt copiii, nu le place patrunjelul in ciorba”, odata, la cererea mea, mi-au preparat cascaval pane la un mic dejun, desi nu figura in meniu), fie gustul diverselor preparate (ratatouille foarte, foarte gustos sau somonul cu sos olandez servit intr-un cosulet de aluat fraged si bun, facut chiar de bucatar).

Intotdeauna mancarea a fost servita foarte repede, chiar daca restaurantul avea ceva clienti.

Locul nu este foarte aratos, chiar usor “chicios”, exceptie facand terasa din timpul verii, frumos amenajata cu mobilier din lemn, umbrele mari de soare, multe flori in ghivece si jardiniere si chiar un foisor intr-o laterala a gradinii.

Grupurile sanitare sunt curate, dotate cu materiale consumabile, insa sunt vechi, necesita o renovare. Iarna, intotdeauna acolo este frig… nu am observat sa aiba calorifere.

Ultima data cand am fost acolo am luat micul dejun: am comandat a la carte, foarte consistent, cu oua in toate felurile, branza telemea, cascaval pane, legume proaspete, ceai, cafea, unt, dulceata, toate bune si proaspete; nu mai tin minte exact cat a costat, dar undeva in jur de 100-120 lei cu tot cu tips, pentru 3 persoane

Nu-l ocoliti daca sunteti in zona!

Trimis de Chloe in 17.01.18 08:16:43
Validat / Publicat: 17.01.18 08:50:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL.

VIZUALIZĂRI: 3250 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 mic dejun

Zoazore
[17.01.18 12:30:41]

@Chloe: Woow, chiar consistent micul dejun.

Eu nu prea am prejudecati de-astea. Dac-am mancat odata si mi-a placut, acolo merg, fara sa risc. Sa fie decent si curat. Daca au bucatar bun, nu ma-ncurca decorul.

Sa va fie de bine!

[28.01.18 12:56:24]

@Chloe: Sa va fie de bine, felicitari, votat cu mare drag.

mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Predeal?: