ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.01.2018
ÎNSCRIS: 30.03.10
DEC-2017

Apollo, o cazare decentă

Aveam nevoie de o cazare pentru o noapte, ne întorceam de la Budapesta - vezi impresii

Dorea domnul C să revadă târgul de Crăciun din Sibiu. L-a impresionat anul trecut, m-am conformat, am rezervat pe booking dar le-am trimis şi e-mail celor de la hotel cu rugămintea de a nu îmi reţine banii de pe card, mă enervez, nu suport să-mi fie banii blocaţi.

Mi-au respectat toate doleanţele: o cameră normală, cu balcon, fără bani blocaţi, loc de parcare.

Aflat aproape de centrul vechi al Sibiului, la numai zece minute de mers pe jos, Apollo Hotel dispune de o parcare cu vreo 30 de locuri, într-o zonă liniştită, pe strada Nicolae Teclu 14, stradă cu sens unic. În faţa hotelului este staţie de autobuz.

Clădirea are trei etaje, nu ştiu dacă toate camerele au balcon, a noastră a avut. O frumoasă fântână arteziană se odihnea în mijlocul parcării, o oglindă imensă străjuia curtea.

Receptia este generoasă, totul este curat, personalul cu care am interacţionat a fost foarte amabil. Nu a fost nevoie de timp pierdut cu formulare abramburite completate la recepţie, am primit cartela camerei 206. Am plătit numerar dar se poate plăti și cu cardul.

Nu există lift dar scările erau largi şi frumoase.

Camera noastră a fost ok, mochetată, călduroasă. Mărimea? Habar nu am, pentru mine a fost mare, eu sunt pitică, am loc oriunde.

Patul era mare, matrimonial, nu pe gustul meu dar asta a fost, lenjeria albă, de bună calitate, la fel şi pernele.

Nelipsitele noptiere şi veiozele aferente completau decorul din dreapta camerei. Pe peretele din stânga era un şifonier cu rafturi şi cu suport pentru umeraşe cu umeraşe, un cuier şi un suport pentru valiză.

Frigiderul micuţ era ascuns în mobilier, pe acesta era un un tv mic, biroul era însoţit de un scaun, oglinda din cameră a fost pe placul meu, ca de obicei. În frigider erau două sticluțe cu apă și una cu vin, contra cost desigur.

Două fotolii şi o măsuţă mi-au fost foarte utile, mi-am sprijinit câteva “chestii” pe ele.

Uşa balconului era ascunsă după perdeaua din voal, balconul era spaţios, cu vedere la parcarea clădirii.

Baia era mare, curată, cu cabină de duş, multe prosoape albe şi pufoase, consumabile: hârtie igienică şi săpun lichid. Apa avea presiune şi era fierbinte, scurgerea a fost perfectă. Nu aveam ventilator în baie pentru că un geam generos îmi asigura aerisirea încăperii.

Izolarea fonică lasă de dorit. Se aude apa curgând în băile alăturate, se aud vocile oamenilor, am adormit cu greu, am deschis televizorul pentru a estompa sunetele deranjante. Pe hol, la ora 22, câțiva copii alergau și țipau de zor, am auzit și vocile mămicilor care-și strigau pruncii. Nu țipau pentru a face liniște așa cum era normal, ci pentru diverse alte prostioare. Unii se cred în parc, la ora 22, nu țin cont de nimeni și de nimic.

Restaurantul era la parterul clădirii, am refuzat micul dejun, ne-am răsfăţat doar cu o cafea bună la prima oră a zilei. Am intrat un pic şi în restaurant, pentru cei interesaţi am să ataşez câteva poze.

Există şi o cramă, nu am vizitat-o.

Wi-fi n-am testat, nu am avut nevoie.

Eu m-am declarat mulţumită de alegerea făcută, am avut parte de o cazare normală, condiţiile mele au fost îndeplinite.

Trimis de krisstinna in 16.01.18 16:54:08
Validat / Publicat: 16.01.18 17:45:35

VIZUALIZĂRI: 1677 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Drumul spre Apollo
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

ioana74
    [16.01.18 19:21:45]

Foarte ok cazarea. Am stat si eu o saptamana la ei intr-o delegatie. Foarte aproape de centru. Fain articol ????

Zoazore
    [16.01.18 21:08:10]

@krisstinna: Și faină cazare! Cum perfecțiunea nu există, mie mi se pare OK cazarea la Apollo!

[16.01.18 21:11:16]

@ioana74: Tocmai apropierea de centru m-a atras, doream sa guste și domnul C vinul fiert din târgul de Crăciun. El nu consumă alcool de fel, mai ales dacă trebuie să șofeze. In 2016 ne-am cazat lângă Sibiu, nu gustase licoarea aromată din târg.

Dacă ai fost cazată acolo, îmi poți spune cum era mâncarea? Bănuiesc că ați avut și mesele asigurate in delegație.

Mulțumesc de vizită, te pup!

[16.01.18 21:15:42]

@Zoazore: Da, așa e, a fost ok. M-am bucurat că am găsit un hotel cu parcare, fără MD, aproape de centrul orașului.

Când am văzut receptia, m-am luminat la față, ca un copil! Mare nevoie am avut la Budapesta de o receptie, dar nu a fost să fie.

Un loc scump dar a meritat banii, a îndeplinit toate cerințele mele.

Pupici!

ioana74
    [16.01.18 21:27:01]

@krisstinna: Mic dejun si cina excelente. Mic dejun f variat si la cina comandam de regula mancare traditional romaneasca. F. buna si portii consistente. Papanasii-o nebunie ????.

[16.01.18 21:37:27]

@ioana74: Mulțumesc, bănuiam că totul e bun acolo.

Data viitoare poate vom sta mai multe zile și vom beneficia și de preparatele lor gustoase, inclusiv de papanași.

elviramvio
    [16.01.18 22:57:42]

@krisstinna:

Bună recomandarea.

[16.01.18 23:13:01]

@elviramvio:

teona
    [18.01.18 13:09:19]

Multumesc pentru recomandare, Kriss. De vre-o doua ierni tot dau si eu cate o vizionare locatiilor din Sibiu, poate poate nimeresc si eu pe acolo. Si mai ales de o cazare in zona veche sunt interesata, in apropierea targului de Craciun. Asa ca mi se pare interesanta aceasta, confortabila. Pana acum nu am reusit sa vizitez Sibiul decat vara, dar poate a treia oara e cu noroc. Vacante inspirate in continuare!

[19.01.18 11:26:46]

@teona: Îți doresc să vizitezi Sibiul și iarna, nu e mare diferență, din punctul meu de vedere. Eu prefer Alba Iulia, chestie de gusturi.

Dar, dacă îți place vara, sigur vei fi incantata și in anotimpul rece. Anul trecut nu “ne-a nins” deloc, a fost cam trist. N-aș fi poposit acolo dar am respectat dorința domnului.

Ați fost in multe locuri anul trecut, nu ne povestești și nouă, măcar despre cazări? Eu te tot aștept, mi s-au lungit ochii după articolele tale

Mulțumesc de vizită!

[28.01.18 12:34:04]

@krisstinna: Un loc care arata bine si care merita tinut minte.

Felicitari, votat cu mare drag.

[29.01.18 22:03:43]

@mishu: Mulțumesc frumos, Mișulică!

elviramvio, ioana74, mishu, teona, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂApollo Hermannstadt Hotel: