Mediterranean White (ex Mediterranean Royal) Hotel [Perivolia]

DIN bucuresti
înscris/ă în 13.05.16
JUN-2017
+ COPII: 1 -- varsta: 8 ani

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut” — (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă SAU (1A) ar fi meritat rubrică nouă, dar crearea ei nu a fost considerată oportună (în acel moment); — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ necesar unei astfel de selecții. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Gust amar

Vacanta in Santorini, dorita si asteptata a inceput cu o mare dezamagire din prima zi/noapte.

Am fost 2 familii, 4 adulti si 2 copii de 8 ani.

Am platit camere Suite Junior cu vedere la mare, ce am primit? Noi o camera mai maricica cu vedere la turnul de control al aeroportului, cealalta fam. in demisolul unei mori de vant, nici vorba de vedere la mare.

Nu au vrut sa se cazeze in moara asa ca au stat la noi pana pe la 1 noaptea si apoi au mers pe plaja. Au primit asigurari ca a 2-a zi li se va schimba camera.

Manager pe relatii cu clientii un roman, Dl. Nicu cu care am tot discutat, nu eram primii si nici singurii in situatia asta, el dadea din umeri ca legea greceasca ii protejeaza.

Am sunat la agentia care ne-a vandut excursia sa intrebam care este faza cu camerele, Nicu spunand ca Suite Junior oricum nu sunt cu vedere la mare, agentia s-a spalat pe maini ca asa I-a comunicat grecu.

Hotelul care se da de 5*, este fostul Mediterranean Royal de 4* care cica a trecut prin "transformare" si a ajuns la 5*. Pe site il da cu plaja propie, la 200 m de aceasta. De fapt pentru a ajunge la plaja iesi efectiv in strada (circulata binisor) treci de un camp, un alt hotel si apoi Mediterranea Beach "4*"acelasi patron, practic aici este plaja.

Plaja neagra cu intrarea cu bolovani in apa.

Aici exista si o piscina maricica cu apa de mare dar cu greu gaseai un loc liber. Mai exista si cateva baldachine cu plata, 40 euro/zi in care este inclusa o sticla de prosecco si un platou cu fructe.

Pentru prosoapele de plaja se face un depozit de 10 euro/prosop, pe care la sfarsit ii primesti inapoi. Schimbatul prosoapelor 2 euro/buc.

In asa zisul hotel de 5* nu se servea decat micul dejun, lucru nestiut de noi cand am ales AI, pentru pranz si cina trebuia sa mergem in cel de 4*.

La micul dejun nu erau niciodata pahare suficiente, iar cand scoteau, erau fierbinti de nu se puteau tine in mana. Dozatorul de apa nu era tinut in priza, asa ca si apa rece si cea calda erau la aceeasi temperatura.

All Inclusive presupunea bere locala la halba, cea la sticla contra cost, si 2-3 sortimente de vin local, restul extra, inclusiv capucino/expreso. In camera primeam la 2 zile o sticla de1.5l de apa plata.

Intr-o seara ne-am schimbat prosoapele de plaja si le-am dus in camera, a 2-a zi cand ne-am intors de la micul dejun, am avut surpriza sa constatam ca nu mai sunt prosoapele.

De la barul de la piscina, ne-am trezit peste notele de consum semnate de noi, adaugat cu alt pix, alt scris consumatii, incarcati cu vreo 25 euro.

Ca sa ne simtim totusi in vacanta ne-am luat excursii. Am plecat o zi in Ios, o insula superba cu plaja cu nisip fin auriu, am mai facut o excursie in jurul insulei pe mare, punct final in dreptul orasului Oia ca sa vedem apusul de pe mare. O alta zi am vizitat Fira unde copii au fost incantati de plimbarea cu telegondola la coborare si urcarea pe magari.

Cred ca nu am fost prea adunata, dar si acum simt furie cand imi aduc aminte.

Poze cu hotelul nu am, din excursii da, dar toata lumea stie cat de frumoasa este insula.

Si ultimul lucru care ne-a pus capac a fost in momentul in care a venit masina ptr.transfer la aeroport, nu erau locuri libere, am stat gramada cu copii si bagajele, care nici ele nu mai aveau loc.

Din prima pana in ultima zi gust amar.

Impresii încărcate de marga b in 15.01.2018 09:12:46

Validat / Publicat: 15.01.18 16:38:24

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: Creta
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Turcia
VIZUALIZĂRI: 2035

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (marga b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

F.UTIL/F.BUN [1300 PMA]  -  UTIL/BUN [600 PMA]   //   NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  10300 PMA (din 9 voturi) nota2

[15.01.18 16:37:54]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 18&ridAnt=84094

- maryka
[15.01.18 16:56:12]

Îmi pare rău de neplăcuta experiență cu cazarea. Este păcat pentru că nu v-ați putut bucura pe deplin de frumusețea și unicitatea insulei.

Puteți încerca altădată să mergeți pe cont propriu. Noi așa facem de vreo 2 ani. Anul trecut în iunie am fost chiar în Santorini, vezi rw-uri, am ales cazarea la o vilă foarte cochetă de partea cealaltă a muntelui Mesavouno, care desparte Kamari de Perissa.

Ne-am organizat totul singuri și ne-am bucurat de fiecare clipă petrecută acolo.

Nu e greu, iar rezultatul e uimitor, am dat amănunte despre costuri în articole.

[15.01.18 18:48:00]

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ impus unei astfel de selecție.

- marga b
[15.01.18 19:40:28]

@webmasterX: da Poziționarea este corecta, poze avem cu insula nu cu hotelul și deci nu sunt relevante, dacă se dorește pot sa încărcat cateva

Publicitate    [22.09.19 08:49:34]