ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2018
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUN-2017

Foarte bun pentru o 'intermediară'!

Se spune că prima impresie contează, din fericire pentru mine prima impresie pe care mi-a facut-o acest hotel a fost una placută! A fost alegerea pentru noaptea intermediară în drum spre Antalya, mai precis, către Side, nu că nu am fi avut de unde alege, dar părea cea mai bună alegere.

Drumul până aici l-am descris în alt review (vezi aici), locaţia parea foarte uşor de găsit, asta în urma consultarii unei harţi Google, adresa exactă este: Servi Mahallesi, Atatürk Blv. No:21,43030 Kütahya Merkez/Kütahya, Turcia, aveam şi coordonatele GPS, ce mai, aşa cum trebuie pentru un turist informat … numai că nu a fost chiar aşa de simplu de găsit - hotelul, de el vorbeam :) - precum părea la prima vedere, bulevardul Ataturk era închis deoarece se făceau nişte lucrări la canalizare sau aşa ceva, am ajuns pe nişte străduţe înguste ghidat de prietena Ioana, cea cu GPS-ul, săraca nu avea de unde să ştie până unde se întind lucrările pe bulevard, era déjà noapte, în faţă şantier, în spate un buldoexcavator pornise a sparge drumul, ce mai, cum nu se putea mai bine! Până la urmă ne-am înţeles cu muncitorii să ne lase să parăsim străduţa în drumul nostrum spre hotel… ne-am strecurat " la mustaţă" pe lângă maşinile parcate şi într-un final ajungem la hotel.

Parcarea - unul din punctele forte ale acestei locaţii, aceasta este subterană, se află sub hotel şi deserveşte atât hotelul cât şi supermarketul Migros aflat la parterul acestuia, din câte am înţeles, este şi parcare publică cu plată. Hotelul are rezervate câteva locuri pe care le găseşti dacă urmăreşti indicatoarele care te duc către ele, acestea se află chiar lângă liftul cu care se ajunge la recepţia acestuia, noi am avut noroc să găsim locuri libere acolo. La intrarea în parcare am primit un tiket care presupuneam că-mi va folosi la plecare, nu a fost nevoie, la plecare bariera a fost ridicată probabil de catre personalul de la recepţie cu ajutorul camerelor video, asta după ce am întrebat cum să folosesc tiketul pentru a părăsi parcarea.

Recepţia - aceasta se află la parterul clădirii, aici se poate ajunge atât cu liftul din parcarea subterană cât şi direct din stradă. Check-in-ul a fost făcut rapid, rezervarea o aveam facută prin Booking, iniţial rezervasem şi pentru drumul de întoarcere dar în final aveam să alegem altă variantă pentru acesta. Am primit camera la etajul 2 care de fapt era cam etajul 4, vă spun şi de ce: pentru a ajunge în cameră de la recepţie trebuie luat alt lift decât cel cu care am urcat din parcare, cu acesta se urcă un etaj, până in lobby-ul hotelului, unde se află şi restaurantul în care se serveşte micul dejun, apoi de aici se ia alt lift care urcă spre etajul unde în final găseşti camera repartizată… la prima vedere pare destul de complicat, în fapt nu e chiar aşa, mă gândeam însă, cam cum ai ajunge în cameră dacă iei mai multe pahare la "bord" … :) Tot în lobby găsim o adevărată expoziţie dedicată ceramicii şi porţelanului, industria specifică acestui oraş căt şi emblema acestuia, mai târziu aveam să văd la loc de cinste prin diferite magazine produse realizate aici, de la supermarketuri până la bazaruri peste tot aveam să vedem realizările acestei industrii, bravo lor!

Camera - asa cum s-a mai spus pe aici, nu prea ai ce reproşa în privinţa camerei, noi am avut o cameră cu pat matrimonial şi un pat suplimentar, mochetă pe jos, curăţenie, mobilier fară urme evidente de uzură, minibar, fierbător, masă de călcat şi fier de călcat (am întâlnit de nenumărate ori aşa ceva în hoteluri cu specific preponderant business), singurele minusuri pe care le pot atribui acesteia ar fi: aerul condiţionat a funcţionat pe parcursul nopţii mai mult pe căldură, cu toate eforturile noastre de al face să treacă la sentimente mai bune şi să ne dea ceva răcoare, de căldură nu duceam lipsă :), nici după sesizarea pe care am facut-o la recepţie nu am reuşit să schimbăm mare lucru în această privinţă… camerele acestui hotel nu sunt prevăzute cu balcoane, sunt ceva gen Ibis de pe la noi…

Masa - hotelul are restaurant unde se serveşte micul dejun (între orele 6.30 -10.30, duminica şi sărbătorile legale, durează până la ora 11.00), prânzul (între orele 11.30 şi 14.30) şi cina (înre orele 19.00 şi 23.00), noi am avut inclus doar micul dejun care nu a fost "wow", ci mai degrabă "obişnuit" cu loc de mai bine, adică ceai, cafea, suc, fructe, cereal, etc. Pentru doritori, la parterul clădirii, lângă intrarea în hotel, se află un Burger King, care poate fi o alternativă de servire a mesei, de altfel în apropierea hotelului sunt nenumărate terase şi restaurante unde se poate sevi masa.

Hotelul se află foarte aproape de centrul oraşului, noi după ce ne-am cazat şi am facut un duş, am ieşit la plimbare prin oraş, în apropierea hotelului se găseşte strada pietonală cu aspect de bazar unde te conectezi prin miresme, zgomote şi lumini la viaţa şi spiritul specific orientului, chiar dacă uneori miresmele nu sun chiar cele mai plăcute… :)

În concluzie, o locaţie mai mult decât indicată pentru o noapte intermediară în drum spre şi dinspre Antalya!

Alegeri înţelepte şi vacanţe plăcute tuturor!

Trimis de kelyboy in 15.01.18 09:03:01
Validat / Publicat: 15.01.18 16:32:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1496 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Lumini şi umbre!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.48 EUR pe cameră

[28.01.18 11:08:31]

@kelyboy: Chiar arata bine iar faptul ca ati facut si o iesire prin zona inseamna ca a fost totl bine.

Felicitari, votat cu mare drag.

petru-marius*
    [27.02.18 12:42:00]

@kelyboy: Salut. Daca esti amabil spune-mi si mie daca ai platit ceva pentru autostrada fiindca din cate am inteles daca stai numai 7 zile nu se plateste nimic. Multumesc anticipat.

nrs †
    [27.02.18 12:50:04]

@petru-marius:

autostrada se plateste daca mergi pe ea de stat stai la hotel asa ca nu e nici o legatura intre ele

ce ai auzit cu 7 zile e in felul urmator: ai un termen de gratie de 7 zile pana sa platesti autostrada dupa ce ai trecut pe ea, altfel apare amenda care e de 11 ori (parca) cv taxei care o aveai de platit

kelyboyAUTOR REVIEW
    [27.02.18 12:53:12]

@petru-marius:

Am scris un rewiev separat dedicat special acestui aspect (vezi rewiev), drumul cu maşina catre Side, am incercat sa scriu acolo cat mai multe despre acest aspect, vei vedea acolo că traseul ales de mine, atat la dus cat si la intoarcere, nu a cuprins si portiuni de autostradă, implicit, nu am avut nevoie nici de plata acesteia...

Am la activ mai multe drumuri in Turcia care au inclus si portiuni de autostradă, trecerea podurilor din Istanbul, etc., pentru acestea recomand achiziţionarea stiker-ului, nu se stie nici odată când revii în Turcia şi nu se merită să ai neplăceri din această cauză, până la urmă, nu e vorba de o gaură însemnată în buget...

Alegeri înţelepte şi vacanţe plăcute!

kelyboy, mishu, nrs, petru-marius*
    Alte impresii din această RUBRICĂHilton Garden Inn Hotel: