ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2018
JUL-2017

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

În Malta la început de iulie

Stiu ca postez cam tarziu aceste impresii dar sper sa ajute….

In data de 6 iul. 2017 am aterizat pe aeroportul din Luqa (Lua) impreuna cu gidul care ne-a insotit si in avion, Ianos si unde ne-a cooptat pt excursiile organizate (am ales doar Grota Albastra)

Nu am putut sa luam de la aeroport acele carduri Tallinja pentru ca era aglomerat si ghidul ne grabea sa urcam in autocar, iar mai tarziu nu ne-am batut capul sa cautam de unde se mai pot procura asa ca pe tot parcursul sejurului am platit la sofer 2E/pers.

Hotelul Bella Vista este ultimul in ruta aeroport-hotel si am facut cam 1 ora 30 min pana la destinatie. Situat intr-o margine a statiunii Qawra (Aura) … pe o straduta unde se construieste, arata ca o cladire obisnuita cu 5 etaje.

Hotelul nu este clar de 4*, dar noi am avut o camera spatioasa (1101) intr-o aripa mai nou renovata a hotelului, cu vedere in spate unde era o cladire de apartamente (cred!!!).

Balconul este mic cu doua scaune de plastic, dar pe tot parcursul zilei este foarte cald, dimineata incepand cu ora 5 masinile de aprovizionare descarca marfa pentru hotel si e zgomot iar seara se simte miros de mancare… asa ca noi nu prea l-am folosit. Daca se tine usa inchisa nu patrunde miros de mancare si nu este deranjant, dar zgomotul se aude, mai ales ca vecinii maltezi din blocul de vis-à-vis au si niste pasari exotice (papagali) care scot niste “tipete” infernale. Dar te obisnuiesti cu toate astea mai ales ca nu stai foarte mult in camera ….

Camera noastra are in dotare si aragaz electric, un frigider mare si o masa cu scaune (o sa atasez foto). Ceilalti turisti s-au plans ca nu le merge minibarul, iar altii ca nu functioneaza aerul conditionat, dar noi nu am avut probleme de genul asta, in plus exista si un ventilator functional.

Baia cu dus e incapatoare si curata cu toate dotarile necesare. De curatenie in camera nici nu stiu ce sa zic pentru ca nu am stat sa analizez, la baie in fiecare zi era foarte curat, paturile erau facute….

Daca la camera am avut noroc, nu acelasi lucru pot sa spun despre mancare… Dimineata cafeaua era oribila de la dozator, doar white coffe (cu lapte) era mai acceptabila, doua feluri de salam, cascaval, oua fierte si ochiuri, niste morcovi rasi, niste carnati mici fierti-prajiti (eu nu am putut sa mananc asa ceva, sotul meu ii manca in lipsa de altceva!!), cubulete de unt, 3 sortimente de gem-jeleu si 2 feluri de prduse de patiserie in miniatura (bunicele).

Seara era si mai tragic in sensul ca, dupa o zi de umblat, trebuia sa astepti sa-ti puna bucatarul o singura portie de friptura (fripturica!!), garniturile ti le alegeai singur…. daca nu te saturai mai stateai o data la coada… Eu nu am vazut in tot sejurul nostru carne de iepure, doar niste pui si porc… De desert nici nu mai vorbesc…

Am avut nesansa, ca pe tot parcursul sejurului sa locuim cu doua grupuri mari de copii si din acesta cauza nu am folosit piscina care era mereu ocupata, fiind si foarte mica, iar in lobby seara era atata galagie incat preferam sa ne plimbam in centrul statiunii.

Malta e intr-o transformare continua, peste tot dai de macarale si cladiri in constructie, mai ales in statiunea St. Julian’s, dar Valletta, Mdina, Birgu sunt orase incaracate de istorie si de frumos incat uiti de alte incoveniente… Am mai vizitat Insula Comino si am inotat in superba dar supra aglomerata Laguna Albastra, insula Gozo cu faimoasa Citadella…

Ca sa imbinam cunoasterea locurilor cu relaxarea am fost la plaja in Golden Bay si Mellieha Bay.

Va doresc calatorii frumoase!

Trimis de Iulia_euxin in 15.01.18 01:08:12
Validat / Publicat: 15.01.18 06:21:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 3491 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Iulia_euxin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Bastionul Sf. Ioan
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.32 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂBella Vista Hotel & Aparts [Qawra]: