ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2018
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
DEC-2017

Bansko din 2017 pana in 2018

De la 23.45 la 00.30 pe partie la artificii cu multa bucurie si o sticla de sampanie!

Dupa un drum lung, Bucuresti--Bansko, care nu e cine stie ce, dar noi cu opriri de una alta, pentru masa de pranz, etc... am reusit sa ajungem la destinatie pe la ora 16. Plecrea dis de dimineata la 6.35 trecute fix din fata blocului pe traseul stiut Bucuresti--Giurgiu--Ruse--Sofia (prin dr pe autostrada) -- drumul de Kulata pana la indicatorul de Bansko, stg spre Bansko si stop... ati ajuns la destinatie !!! . Bun, odata ajunsi in Bansko lasam masinile la un loc de parcare public si dai cu cautarile. In 50 metri liniari o multime de hoteluri, mai corect intrari la "apart hoteluri", intrari inguste din strada si desfasurare pe adincime si inaltime pentru unitatile de cazare. Magazine si chioscuri cat sa te ia capul. Gasim hotelul, Pirin Palace Bansko care este vis-a-vis de faimosul Kempinski dar cu receptia retrasa 5m de la trotuar. Il gasim, gata bucurosi dam sa intram dar surpriza... usa inchisa. Mai sa fie, tragem de clanta si imediat apare o fatuca Eli, ce ne explica intr-o engleza buna ca au o problema cu instalatia de curent dar ne relocheaza la acelasi cost la Bansko Royal Tower. Oki, sa fie primit cum zice romanul si hai gasca la noua locatie

Buna, frumoasa, curat, cald, ziceai ca e pregatita de maritisi asa apetisanta era. Gata vorba ca avem treaba. Incepe debarcarea, si aici sa te ti, noi parca avuseram premonitii de am carat tot de pe acasa, ma refer la mancare, asta fiindca stiam zona stiam ce vrem si la ce sa ne asteptam asa ca decizia era clara: cina de bun venit in oras, toate pranzurile asemenea iar mic dejun, cina si masa dintre ani in camera. Asa a fost doar ca anul acesta am incercat in fiecare zi alta locatie pentru pranz, la asta a contribuit si experienta din prima seara, povestita aici

vezi impresii

Vacanta a fost una la superlativ, stim sa ne simtim bine oriunde si oricum, ne este de ajuns gasca ca sa petrecem si am reusit sa fim happy la trecerea dintre ani, ce poate fi mai frumos?

29.12

Cazare, debarcat bagaj, putin relax cat sa testam salteaua si hai la pas prin imprejurimi.

Incet dar sigur ne indreptam spre locatia de luat masa, la final mai facem cativa pasi asa de complezenta ca doar nu om arde multeee calori in 3min de mers agale. Ne adunam la o carte, si o bere/suc... depinde.

Eu si cuscra face primele incursiuni pentru strangere de date si anume:

**punctat centrele de inchiriere echipament de partie (folosit abia dupa ce ne-am cam ars la buzunar intai), eu interesata putin si ea deloc, iar asta sa vazut in buget.

**vazut curs de schimb valutar euro/leva si lei/leva, aici mai constiincioase caci bugetul trebuie administrat bine

** ce mai este si ce nu mai este prin zona, asa pana la pietonala

Am incheiat ziua spre miezul noptii, obositi, bucurosi ca suntem in vacanta, tristi ca nu e zapada decat pe partie si aia in mare parte artificiala, dar asta este, vedem maine ca e alta zi.

30.12

Trezirea, admirat privelistea frumoasa de la balconul apartamentului, servit mic dejun la alegere (de prin frigider) si asa usurel adunat gasca sa plecam la partie. Dupa o scurta sedinta decidem ca azi nu ia echipament decat cei ce vor sa invete si nepotu care e singurul din gasca ce merge cu placa. Fimiu ca si data trecuta isi ia rolul de profesor in serios si incepe predarea, exersarea si coborarea --max 100m --cu cele doua fete din gasca ce nu au schiat niciodata pana acum. Are mana buna, au prins repede si am decis sa luam pauza de pranz, ora ne spunea ca e timpul iar burtile strigau si ele.

De aceasta data am servit masa la Vecelo Celo o taverna draguta, animata si cu o servire ireprosabila. (detali in povestea ce va urma) .

Dupa ce papa omul (sau romanul) nu prea mai are chef de nimic, vrea sa leneveasca. Asa am facut si noi cei ce nu eram la "scoala", am plecat lenes pe str Pirin in cercetare, restul la treaba ca doar de aia au venit.

Am mancat clatite de la chioscul cu clatite si hot-dog ce se gaseste pe partea dreapta inainte de zona pietonala (o sa incerc sa fac o captura din google) si aici am vazut iar schimbare cu minus. Pretul 4,5 leva dar umplutura putintica, nu am idee daca se gandesc la sanatatea/greutatea noastra sau la bugetul lor dar nu a mai fost ce stiam. Noi sa fim sanatosi.

Revenim la baza, somn de frumusete doar e vacanta si seara iar adunare generala. Sarmale, jumari, muraturi, vin, suc, ciuperci si avocado sunt cateva din bucatele alese ce au umplut masa. Iar carti si eu... am uitat sa spun am tricotat 2/3 dintr-un plovar cat am stat seara la povesti. Noi doi, eu si Cri, cuscri, fimiu si nora, baiatul cuscrilor cu prietena (doar premiere a avut fatuca asta... prima iesire din tara, prima sesiune de ski si prima febra musculara de nu mai stia de ea), plus nepotu cu aleasa lui.

31.12

Trezire dis de dimi, mic dejun, inchiriat echipament de la centrul aflat la parterul cladirii la 1/2 pret fata de centrul de la baza partiei. Pentru 5 echipamente de ski complete si unul de placa am dat 100 leva si cam 150m de mers in clapari, dar e drept ca merita efortul in raport cu reducerea.

Pasuri de urcat pentru trupa ce a dorit asta erau luate deja de cu seara, asa ca s-au facut jocurile. Tineretul sus la partie, eu si Cri la baza ca pt mine 200m sunt suficienti, eu chiulesc de la lectii de fiecare data si na, ma descurc asa pe bajbaite dar insist.

Cuscri la ceva cumparaturi ce se impuneau. Nici nu stiu cand a trecut timpul, am facut si eu 4 coborari uriase... pt mine... si gata ora de masa. Astazi am ales sa mancam la баба Вуна (Baba Vina ?), urmeaza poveste binenteles.

Masa servita, nora pleaca la camera, eu cu cuscri la umblat dupa diverse ca nu le gasisera si asa descoperim iar un minus al statiunii. Marele supermarket de la intrarea in Bansko, pe stg cand veneai acum era inchis, ori reamenajare ori faliment ca nu era miscare nicicum. O luam la pas prin micile magazine, luam nirodeni pentru vin, stafide ca struguri nu gasim, porumb sa dam la peste, scz sa punem in salata de peste si inca 2... 3 chesti. Sunt 2 aldo, unul in Mall Bansko si unul pe strada Pirin, ( acesta chiar aprovizionat, dar cu preturi mari)

Mergem si noi la odihna, cu ora de strigare si adunare pentru marea seara in jur de 21. De pe la 8 incepem pregatirile, eu fata de masa cu braduleti, farfuri si alte cele pt masa, cuscra la prajit carne si carnati, cuscru cu fiert vin si Cri cu muzica.

Se face ora, ne adunam, ne bucuram de ce avem pe masa si de faptul ca suntem sanatosi si ne facem planuri pt 2018. Se face 23.30 asa ca luam sampania, paharele, voia buna si iesim pe partie.

Al treilea an in care la ceas de noapte noi in formatie asemanatoare mergem pe acelasi damb din stg partiei si asteptam spectacolul de artificii. Si incepe el asa timid pe la fara 5, undeva mai sus de noi, continua cu dezmat la stg noastra si in fata si in dr pana pe la 00.20 cand se lasa linistea. Acum cei de la Kempinski au avut pt meseni spectacol cu artificii la sol, acel concept pe care l-am vazut la spanioli la fiestele lor. Cum se termina acesta incep si mega artificiile lor, un foc frumos de 10 minute care incheie in modul cel mai spectaculos acest moment. Putin peste 35 min de feerie pe cer, bem sampania, ne punem dorinte si revenim la masa care astepta cu bunatati.

Antreu, cu salate si oua umplute, sorici si jumari... cemai masa traditionala in adevaratul sens, fineturi mai tarziu de la salata de peste cu porumb si masline, carnuri si incheiem cu deliciosul cozonac plus multe alte seminte si rontaieli.

Spre dimineata, undeva 3 nu mai mult se sparge gasca si pt peste zi incepem cu program de voie, adunare undeva in jurul pranzului.

01.01

Trezire tarzie si acum asa de alint pot spune ca am servit un brunch ales (mai era ceva pe masa de cu noaptea :)

Ne adunam si plecam in zona unde se tin spectacolele, sa vedem ce mai e si pe acolo. Mai slab ca ce stiam, lume destul de multa fata de zilele trecute semn ca zapada pe partie nui chiar oki si lumea a decis sa ramana la baza. Se apropie ora de pranz, asa ca decidem sa o luam din loc si mergem intai sa servim o inghetata. Da o inghetata daca tot erau 13 grade afara ce era sa facem? Mergem apoi spre Taverna Voievodita sa ne delectam cu o supa de pui/fasole/berbecut si alte bunataturi, voi povesti.

Ei .... vine omul se distreaza dar vine timpul sa plece spre casa lui, asa si noi, deja ne gandeam la drumul de intoarcere, la ce vrem sa facem si la jocul de carti pe care copii il mai fac in ultima seara, dupa cina.

02.01

Trezirea, mic dejun, carat bagaj (mult mai putin) la masini si pornit spre casa. Oprire Happy Gril si Metro in Sofia. Fir intins pana la Ruse in vama. Drum fara peripetii, putina coada la vama insa drumul liber dupa. Am ajuns cu bine acasa, eram plecati de un an deja!

cateva tipsuri

Pentru schimb am gasit cel mai bun curs pe Pirin, o sa vad daca identific casa de schimb insa e de cercetat nitel. Atentie ca ei afiseaza afara rata maimare, cea cu care vand ei valute nu leva. Noi am gasit la 1.94 pentru 1 euro, un curs f bun spun eu. Erau variatii pana la 1.86 pt 1 euro.

Vin fiert la baza partiei 7 leva paharul, la cam 150m pe Str Pirin la un magazin ce vinde si pt acasa am luat cu 3 leva unul foarte bun, spun cunoscatorii.

Echipament si/sau monitori la preturi mult mai prietenoase in jurul zonei de la baza, pe strazile laterale. La centrul de la parterul hotelului Bansko Royal Tower am spus ca era 15 leva schiurile cu clapari si bete si 25 leva tot ce trebuie pt placa.

Sa auzim de bine, sa ne bucuram de vacante si sa ne intalnim in Martie!!!

Trimis de roth in 10.01.18 22:46:15
Validat / Publicat: 11.01.18 07:55:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3591 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In asteptarea artificiilor, la baza partiei de unde se vede cel mai bine tot spectacolul orasului

[10.01.18 23:16:45]

PS

incerc sa mai fac rost de poze de la fimiu, plus ca voi face ceva capturi de ecran pentru exemplificare dar in 1-2 zile.

Bucurie tuturor.

Zoazore
[11.01.18 13:29:56]

@roth: Frumoasă vacanță ați avut! Noi, de obicei, schimbăm le în leva în țară, la Dristor. 2,35 lei/ 1 leva

[11.01.18 14:31:49]

@Zoazore: Superr, e de retinut, oricum cam asa iese si euro/leva... 2.36 parca.

Daca o sa am nevoie te solicit, de paste suntem iar la Bulgari, de data asta o gascuta de numai 27 de camere.

Da citesti bine 27 de duble, triple sau chiar una de 4... nu vreau sa ma gandesc cate masini, cati oameni per total, dar ma gandesc sa brevetez sejurul poate fac cei de la Holywood continuare la " Singur acasa"...

ioan marinescu
[11.01.18 19:23:49]

@roth: Și cu votul meu se făcură 20!

georgel
[12.01.18 01:02:45]

@roth: In ce zona a Bulgariei?

[12.01.18 08:07:06]

@georgel: In ce zona a Bulgariei Ce?

Daca te referi la vacanta de Revelion a fost in Bansko

Daca te referi la vacanta de Paste va fi in Albena, hotel Aqua Club 4*

Zoazore
[12.01.18 09:23:33]

@roth: Sper ca te-ai informat despre Ralitsa! Sa nu te-aud ca nu ti-au placut dupalurile fara usi! Sau ca n-ai stiut sa deschizi usa, cum am patit eu!

vezi impresii

DOINITA
[12.01.18 14:31:13]

Asta da vacanta! Nu multi sunt cei care pleaca in vacanta anul in curs si se intorc in urmatorul. Sa va fie de bine sarbatorile si sa ne vedem cu bine!

georgel
[13.01.18 12:43:04]

@roth: La vacanta de Paste ma refeream. Eu cred ca am sa incerc Stara Zagora.

Multa sanatate!

elviramvio
[16.01.18 20:45:26]

@roth:

Bine că ați nimerit drumul spre casă că de, după 1 an e ceva ????

[16.01.18 23:07:27]

@elviramvio:

Sa stii, ceata, ploaie, soare, aglomeratie la vama au fost doar cateva dintre evenimentele zilei, dar noi, temerari am razbit eroic si iata-na acum gata de alta aventura

Joi sunt in Dubai si sambata in Oman... dar asta e alta poveste.

elviramvio
[16.01.18 23:12:53]

@roth:

Pai zbor lin, vreme pe masura si cat mai mult de colindat!

[27.01.18 20:58:10]

@roth: Uite ca aproape a trecut un an de la Revelion si intre timp ai mai facut chiar o excursie despre care astept sa povestesti, ca probabil pana o sa citesc eu mai ajungi si in cea de-a treia calatorie . Cat despre Revelion si eu m-am bucurat anul acesta ca am fost alaturi de familie dar si in gasca mare.

Sa va fie de bine si sa fiti mereu in grup cat mai mare si sa va distrati bine.

Felicitari, votat cu mare drag.

[27.01.18 22:33:26]

@mishu: Multam de urare, este adevarat ca ne simtim bine si ne place sa fim impreuna.

Cat despre vacanta recenta, inca am dovezile clare pe maini... tatuajele cu hena de care am mare grija insa vor trece in max 1 saptamana.

Frumos, noutati, urmeaza povestile. Am si restanta cu Wadi Rum asa ca timp sa am pentru scris.

DOINITA, elviramvio, georgel, ioan marinescu, mishu, roth, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bansko: