ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2010
ÎNSCRIS: 28.08.09
JAN-2008
team-building

Hotel Phoenicia, 4 stele binemeritate

Datorita vanzarilor spectaculoase obtinute in anul 2007, am castigat primul loc pe tara iar ca drept rasplata [au] am primit un premiu pe patru roti oferit de furnizorul nostru de echipamente cu sediul in Bucuresti.

Drumul pana la Bucuresti a fost ca de obicei o aventura, pe soseaua de centura a orasului Craiova, am facut o pana de toata frumusetea dupa ce am lovit un scuar nesemnalizat. La intrare in Bucuresti in fata la Metro am fost asteptati de o masina a colaboratorului nostru care ne-a "escortat" pana la Hotel Phoenicia.

Hotelul dispune de o parcare generoasa unde am gasit loc fara probleme. Receptia este impresionanta datorita dimensiunii si a obiectelor de mobilier amplasate in spatiu intr-o perfecta armonie. In timp ce asteptam cardul pentru acces in camera si-a facut aparitia cel mai bogat cioban din Romania Gigi Becali, un mare contribuabil la casino.

Camera curata si spatioasa dotata cu mobilier de calitate si bine intretinut. Minibarul complet, pentru toate gusturile dar nu va recomand datorita preturilor destul de piperate. Baia cu cada si dus, unde poti gasi kitul de igiena cu insemnele hotelului, prosoape curate si uscator de par.

De la etajul patru al hotelului aveam o priveliste mirifica asupra unui santier, vegheat de o macara imensa, dar nu am dat importanta majora acestui fapt.

Hotelul dispune de patru restaurante: cu specific romanesc, libanez, italian si bucatarie internationala Colosseum.

Dupa o noapte de odihna am coborat la parterul hotelului unde se afla restaurantul Colosseum pentru micul dejun. Restaurantul poate fi comparat cu orice restaurant din Antalya din toate punctele de vedere. Micul dejun foarte diversificat compus din carnaciori prajiti, bacon prajit, omleta, crenwursti, sunca, salam, cascaval, musli etc. Ceaiuri, lapte si cafea la discretie si pentru toate gusturile.

Anul trecut la o sueta cu prietenii la unul din restaurantele Hotelului Majestic din Mamaia am aflat ca patronii hotelului Phoenicia sunt libanezi si detin grupul Perla Majestic din care fac parte mai multe hoteluri. Cred ca se pricep la turism si fac o treaba de profesionisti. Pentru amatorii de conferinte si simpozioane, hotelul pune la dispozitie 10 sali bine utilate si cu un nivel tehnic ridicat.

Din pacate datorita timpului scurt petrecut in cadrul hotelului nu am reusit sa ne relaxam la o sedinta spa sau baie turceasca, dar poate data viitoare.

In concluzie acest hotel merita cele patru stele afisate, datorita posibilitatilor multiple de relaxare oferite dar si prin calitatea serviciilor prestate.

Trimis de david in 26.04.10 02:02:10

VIZUALIZĂRI: 3674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (david); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.00 EUR pe cameră

Sanziana
    [26.04.10 07:13:02]

David, pana la urma tu ai castigat locul intai pe tara si altii au primit masina? (ce vindeai atunci, sa vindem si noi

Camera a fost 110 euro in regim single sau double?

La cazino ai fost?

in ce zona e hotelul?

biancuta
    [26.04.10 07:23:32]

"Micute" premii se dau pe la voi. Un hotel ce va fi introdus in lista si un mare vot si de la mine.

magdalena
    [26.04.10 07:43:32]

Ma bucur ca incepe sa se vorbeasca si de hotelurile din Bucuresti, nu de alta, dar asa aflu si eu care sunt si cum sunt!!!

Eu le stiu numai pe cele "celebre", de pe vremea lui Ceausescu.

Cristian_h*
    [26.04.10 08:14:20]

Hotelul se afla aproape de aeroportul Baneasa, cred ca stafful si patronii sunt arabi/turci/libanezi asa aratau dupa infatisare, anul trecut in octombrie am stat aici 2 nopti si am observat ca deja au aparut mici "carpeli" in camera, bucati de tencuiala refacute grosolan , pe hol peretii patati asta daca esti carcotasi si cauti nod in papura in rest si eu zic ca-si merita cele 4 stele!

[26.04.10 08:56:57]

sanziana m

foarte atenta ca de obicei si iti multumesc. Rog webmasterul sa corecteze au cu am. Ora doua noaptea cand am scris review-ul si-a spus cuvantul.

Pretul a fost pentru o camera dubla superioara. La casino nu am avut loc de Gigi Becali glumesc, dar nu ma pasioneaza jocurile de noroc, prefer sa cheltui banii pe alte distractii.

Hotelul cu spunea si Cristian h, stiu ca este in Baneasa aproape de Romexpo pe langa care am trecut.

Cristian h

Micile carpelile de care spuneai le-am intalnit in baie unde siliconul de la imbinari era desprins pe suprafete mici, dar cred ca nu contribuie foarte mult in sens negativ la conditiile oferite.

[26.04.10 09:44:37]

Executat!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [26.04.10 09:47:31]

Vreau sa specific un fapt: hotelul NU este aproape de ROMEXPO! este la exact o statie de tramvai (5) (sau 2 de autobuz - 112, etc.) de Aeroportul Bucuresti Baneasa! (pe Bd. Aerogarii). Iar complexul ROMEXPO se afla la exact 3 statii de autobuz (131 etc.) lungi cat o zi de post! In alta directie, pe Sos. Bucuresti-Ploiesti, mai exact in Piata Presei (fosta Scanteii). Chiar in fata hotelului se afla: sediul OMV, o cladire fosta a fabricii de avioane, acum birouri ale trustului "Motanu' Felix", alte cladiri ale Apimondia. Casa Presei (Scanteii) si pavilionul Romexpo se vad insa cu ochiul liber, daca te urci putin mai sus de etajul 3 si privesti peste lacul Herastrau, spre S-V.

Doar din auzite (deci nu o luati ca pe un fapt sigur! ), am inteles ca din cauza acelui Cazinou, in preajama 'creste' o fauna destul de dubioasa.

[26.04.10 10:14:43]

Dragos

Nu am stat sa calculez cate statii de autobuz sunt de la Romexpo pana la hotel si nu cred ca numarul acestora conteaza.

Distanta am considerat-o scurta, desi nu am condus cu viteza exagerata.

molko*
    [26.04.10 10:45:50]

ma bucur sa citesc impresii despre acest hotel. Eu am/aveam o parere f proasta despre el tocmai datorita faunei (asa cum spune si dragos) ce se perinda pe acolo. De-al de Becali (tot familionu'), fotbalisti, manelisti, pseudovedete, fetite etc. Intr-adevar nu e chiar aproape de Romexpo.. in nici un caz pe jos. Un vot mic de la mine..

valimi
    [26.04.10 10:52:10]

Din pacate hoteluri adevarate se afla doar in Bucuresti, facute numai pentru delegatii straine care nu se uita prea mult la pretul cazarii.

Asteptam ceva fotografii cu interioare.

georgiana
    [26.04.10 13:07:48]

Pacat de privelistea ''magnifica'' spre macaraua si santierul de constructiii! felicitari pentru cadoul cu multe roti, cat si pentru review!

pingo_doce
    [03.06.10 12:20:29]

ceea ce ai scris nu merita un vot deoarece nu faci decat sa te lauzi ca ai fost un bun agent de vanzari. Scrie ceva interesant!

[03.06.10 12:30:38]

Sa inteleg ca ne-am suparat...

Spre deosebire de review-urile tale lipsite de esenta, scrise in bataie de joc. acest review contine cateva informatii utile apreciate de useri.

Daca te intereseaza profesia mea, agent de vanzari am fost in urma cu 8 ani.

Daca tot vrei sa ma laud activez la un nivel mult mai inalt...

[03.06.10 12:32:11]

@brandusas, sincer nu inteleg rostul acestui ecou... Sper din tot sufletul sa nu fi fost scris 'la suparare'.

Dar as aprecia ca pe viitor sa incerci sa critici "constructiv"; doar asa poti determina pe un utilizator sa scrie mai bine. Incearca si sa spui ce ai dori (din punctul tau de vedere) sa afli, ce lipseste efectiv din ceea ce ai citit, ca sa stie omul ce sa mai adauge.

Multumesc,

[03.06.10 12:36:39]

@david > de astea mi-era teama. Nu doresc sa apara flame-uri intre utilizatori. Iar acest raspuns, din pacate (ca si ecoul ce l-a provocat), are acest potential.

Am marea rugaminte sa opriti aceasta discutie imediat.

Orice continuare pe aceasta panta va duce la sanctiuni, pe care sper din suflet (totusi) sa nu fie nevoie sa le aplic.

Multumesc,

biancuta, david, domidoc, georgiana, magdalena, molko*, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂPhoenicia Grand Hotel: