ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2018
DIN: Chitila [IF]
ÎNSCRIS: 08.07.10
JAN-2018

Torok furdo adică băi turceşti în Eger

Uite ca la inceput de an am intrerupt activitatea pentru cateva zile si cum calatorului ii sta bine cu drumul (deja planificat din decembrie) zic hai in masina si tulai Doamne prin Ungaria, prima oprire -Eger.

Si ce poate fi mai placut decat o baie fierbine intr-un loc linistit la ceas de seara dupa un drum cu ceva peripetii.

Pe baile astea turcesti din Eger am pus ochii de vreo 3 ani dar niciodata nu gaseam momentul portivit pentru ele.

In jurul orei 18,30 ora Ungariei ne-am prezentat in centrul orasului cu saculetul in spinare plin cu prosoape si papuci, ne-am invartit noi ceva timp dupa parcare si dupa ce am asezat masina intr-o parcare in apropierea de un furdo ne dam seama ca furdo al nostru este pe latura cealalta a strazii asa ca Bogdan a luat masina de la parcarea cu plata si a mutat-o exact la Torok Furdo in fata dar intr-o parcare fara plata sau cel putin noi nu am bagat de seama ca trebuie platita. Strada se numeste Furdo si in traducere din maghiara inseamna baie.

Asadar am intrat intr-o cladire superba cu usa din fier forjat fumos modelat si am fost intampinati de o domnisoara toata numai un zambet, noi, in maghiara noastra surdo- muta ii aratam ca vrem sa platim bai de 2,5 ore ea ne arata tot intr-o surdo-muta de data asta romanesca ca in ten minutes putem plati 1900 fornti pentru bai de seara. Dupa ce ne-am tradus reciproc (io cu Bogdan) zic gata platim si stam 10 minute pana la fara zece sa ne dea drumul la baie domnisoara. Daca nu stateam alea 10 minute ne taxa cu 2200 forinti /persoana asa ca i-am zambit si chiar am facut o poza cu papusa maghiara de la caserie.

Rog web sa ataseze la review un clip dragalas despre aceste bai termale youtu.be/BkacNPYTRmI.

Mai, intram noi pe un holisor in stanga plin cu cusete pe satnga si dulapioare pe dreapta, caldura mare - aburi - chioreala mare. Gasim intr-un intrand ce cautam- adica cititorul de bratara cu acces la dulapiorul de haine, Binentele ca eu am avut dulapiorul la rasarit iar Bogdan la apus asa ca dupa echipare ne-am regasit pe colidrul din capatul vestiarului.

Apartinatorul meu este un om care se orienteaza si se adapteaza repede cand vine vorba de bai termale asa ca el a fost primul care a cotrobait prin toate cotloanele turcesti.

Aveau ungurii acolo tot felul de proceduri, masaje, frecusuri turcesti, tot felul de tratamente cosmetice binenteles contracost. Noi ne-am limitat la bai termale, primul impact a fost cu cele trei bazine cu apa termala si fel de fel de hidromasaje. (pe partea stanga), pe dreapta se afla bazinul central (cel mai mare) iar dupa alte trei bazine mai mici cu jacuzzi.

Noi am folosit cel mai bine primul bazin cu apa termala de 36 grade plus sau minus doua grade. Mai urmau alte doua bazine cu apa la 34 de grade si cu apa la 32 grade, ca sa vezi noi le foloseam chipurile sa ne racorim. Bazinul mare central avea o aula superba aurita. Apa din bazinul central era cea mai rece adica de 30 de grade si am observat ca ungurii il foloseau la racorire, noi nu am suportat diferenta de temperatura asa ca am lancezit romaneste pe la bazinul cu apa termala de 36 grade.

Peste tot mirosea fumos a smirna sau ceva de genu, fetele aprindeau lumanari din loc in loc iar doamna de serviciu incerca sa usuce pardoseala din marmura bine incalzita, Intre bazinase binenteles o mare de papuci iar pe pereti erau prinse cateva cuiere pentru prosoape. Pe marginea bazinelor am vazut ca se puneau telefoanele mobile, noi nu le-am avut la noi, asa ca aparatul foto le-am agatat in cuier alaturi de prosop.

Cea mai tare faza a fost ca nu am stiut sau mai de graba mi-a fost frica sa folosesc infro sauna asa ca m-am multumit cu privitul la panou si cu cele 50 de grade cat indica panoul cand am intrat acolo.

Dupa o balaceala pe cinste de o ora si trei sferturi ne-am indreptat cu greu catre dusuri, dulapioare si cusete pentru echiparea in haine de strada. La iesire am apucat sa fac o poza la bufetul de la intrare, am studiat programul pentru a doua zi dimineata si am constatat ca nu concorda cu al nostru.

Daca ar fi sa recomand aceste bai termale le-as recomanda din plin pentru persoane care cauta relaxare, spa si liniste pentru restul agitatilor am io alta recomandare.

Va urma

Trimis de adrianbogdan in 09.01.18 17:45:21
Validat / Publicat: 09.01.18 19:08:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2513 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Bogdan la hidromasaj

[09.01.18 18:59:11]

@adrianbogdan:

Mutat în rubrica "Torok Furdo (Băi turcești termale), EGER" (nou-creată pe sait)

[09.01.18 19:16:17]

ioan marinescu
[09.01.18 23:07:37]

@adrianbogdan: Plăcut, notat, votat! Aștept urmarea... La băile Boghiș nu era mai aproape?De mai ieftin nu cred!

ANILU
[10.01.18 09:11:28]

@adrianbogdan: Faceți voi cum faceți și tot la turci ajungeți!!! Adică voi ați plecat la unguri și ați făcut băi turcești ????

Deci aici la Eger v-ați oprit special pentru aceste băi? Și destinația finală sunt alte băi?

Arată bine băile astea turcești.

Și bună balaceala după un drum lung cu peripeții, bănuiesc că a fost relaxare totală.

Aștept continuarea aventurii voastre.

Toate cele bune.

[10.01.18 11:43:03]

@ioan marinescu: Multumesc frumos!

Cred ca aveti dreptate cheltuiam mai multi bani prin tara, dar cum toata copilaria fetei noastre am petrecut-o pe la Baile Felix acum ca este mare gata ne putem plimba si noi pe unde vrem.

La multi ani cu sanatate!

[10.01.18 12:47:57]

@webmasterX: Da, pozitionarea pe harta este corecta

[10.01.18 12:54:42]

@ANILU: La multi ani! Sa fiti sanatosi si la punga grosi!

A fost prima oprire in Ungaria, vroiam sa vizitam mai multe chesti in zona, de altfel am si facut lucrul asta. Acum vrei sa sti si tu toate, mai ai un pic de rabdare sa am si io putin timp sa pun pe hartie circuitul complet,

La noi turcii au stat vreo 500 de ani, cu ungurii au avut ceva mai multa treaba asa ca bune bai au mai lasat in urma lor...

[27.01.18 19:04:26]

@adrianbogdan: Daca eu ma simt mai bine doar citind articolul imi dau seama cum te-ai simtit tu, si mai ales in plina iarna sa te bucuri de o asa relaxare cred ca e visul oricui.

Cred ca mi-ai facut pofta de o asa relaxare si trebuie sa gasesc o varianta.

Sa va fie de bine, sa mai fie si alta data, felicitari, votat cu mare drag.

adrianbogdan, ANILU, ioan marinescu, mishu