ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2018
ÎNSCRIS: 28.06.10
DEC-2017

Revelion ardelenesc la superlativ

Desi avem o mica cabana la Gura Teghii am prins gustul unui revelion la un hotel unde sa fim serviti mai ales ca ziua de nastere a sotii mele este pe 1 ianuarie. Doream sa mergem si anul acesta la Azalia din Sf. Constantin si Elena dar nu am gasit deloc companie printre prieteni sau familie. Un bun prieten a venit cu ideea Hotelului Diana. In tinerete am fost cred de 5 ori la Sangeorz Bai, deci cunosteam zona si mai ales oameni. Hotelul este slab cotat pe Booking.com (aprox. 6,5) dar si AFA. Probabil Fane Spoitorul imi va da un vot negativ pentru ca nu prea avem aceleasi impresii despre acest hotel. Drumul a fost durat foarte mult pe Valea Prahovei desi am plecat la ora 8.15 din Bucuresti.

Am ajuns putin dupa ora 18, hotelul era luminat si avea mai multe parcari asa ca am gasit imediat loc. Cazarea a decurs rapid pana cand am parcat masina prietenul avea cheile de la camere. Am primit o camera dubla si un apartament la acelasi pret. Noi am ales apartamentul pentru ca imi plac spatiile mari si stiam din fotografii ca are mobila din lemn masiv asemanatoare cu ce avem acasa. Atat apartamentul cat si camera prietenilor aveau mocheta schimbata si erau zugravite recent. Am sa incerc ca de obicei sa sistematiz putin impresiile dupa modelul Booking.com. Apartamentul a fost la etajul 2 iar dubla la etajul 3. Am inteles de la alti turisti ca etajul 4 a fost complet renovat.

Plusuri:

- apartament foarte spatios cu vedere la oras, cred ca cele cu cifra 2 in coada sunt mai mari;

- parcare suficienta;

- pret avantajos pentru pachetul de Revelion 2018 (830ron/pers) care a cuprins: seara romaneasca (30.12), masa festiva de revelion (31.12), cina festiva de Sf. Vasile (1.01), pranz (31.01), gratar pe terasa hotelului (in loc de pranz pe1.01), mic dejun (31.12,1. 01 si 2.01);

- cu exceptia mesei festive de Revelion si a cinei de Sf. Vasile toate mesele au fost in sistem bufet suedez, mai rar la un hotel de 3* din Romania;

- toate preparatele au fost gustoase si proaspete, majoritatea au fost produse traditionale iar multe au fost produse in restaurantul propiu;

- bauturi de calitate si la discretie la toate mesele, atat de import cat si romanesti, am remarcat vin imbuteliat de Jidvei si de Samburesti, tuica cu margele de Salva (palinka), coniac de Jidvei (nici nu credeam ca mai exista), afinata, apa plata si minerala Borsec, bere Tubork, Granini, Coca Cola, Martini, Gin, J. B., Jack Daniel's si multe altele;

- muzica live in fiecare seara cu 3 solisti de muzica populara si de petrecere, o solista de muzica usoara foarte buna si o orchestra tanara de romani. Mare succes avea solista de muzica populara Mirela Petrus (pt. cunuscatori) iar mie mi-a placut saxofonistul care a inceput seara de revelion cu un solo gen cafe concert de aproape o ora. Pot spune ca toti sunt profesionisti adevarati;

- seara romaneasca a inclus si un spectacol de dansuri populare sustinut de ansamblul Nunta Zamfirei. Daca ar fi sa ii caracterizez pot spune dansatori tineri, plini de energie, frumosi, costume autentice si profesionisti. Noi suntem fani Grecia dar pot spune ca dansatori nostri au dat clase grecilor, cei drept cred ca grupul lor a avut 16 dansatori fata de 4 dansatori greci;

- mare parte din turisti veneau aici de multi ani, se cunostea intre ei, cu artisti si cu personalul, astfel exista o atmosfera de veselie si bucurie. Am crezut in prima seara ca sunt localnici dar de revelion am constatat ca localnici au avut mesele amplasate in holul hotelului;

- personalul hotelului si restaurantului foarte respectos si serviabil. In functie de seara ospatari purtau uniforme cu specific de calitate. De exemplu de seara romaneasca toti aveau costume populare inclusiv domna maneger. La cele doua mese festive numarul ospatarilor a fost suficient iar acestea aveau grije sa toarne in pahare si sa te intrebe tot timpul daca mai doresti ceva.

- se putea lua in camera din restaurant mancare, fructe, cafea, apa fara sa se uite cineva la tine sau sa iti faca observatie, defapt ei spuneau ca practica sistem all inclusive si asta inseamna AI;

- nu stiu la ce ora s-a terminat distractia in fiecare seara, pentru ca noi nu am rezistat pana sfarsit, pot spune ca a fost raiul petrecaretilor.

Minusuri:

- mobilier relativ invechit inclusiv in baie;

- televizoare model vechi dar perfect functionale, nu stiu la etajul 4 daca sunt LCD;

- prosoape curate dar unele cam vechi;

- cameriste cam lenese, desi veneau la servici in fiecare zi dar traiesc cu impresia ca in camera nostra nu au intrat decat daca am solicitat la receptie schimbarea prosoapelor;

- desi spunea ca practica sistem All Inclusive intre mese nu se gasea nimic, cei drept am vazut ca turisti vechi ai hotelului cereau si erau serviti.

- aspectul general al hotelului este de 3*.

Turisti au fost din toata tara inclusiv din Constanta, Brasov, Sibiu, Bihor, Arges, Timis, de toate varstele si majoritatea din clasa mijlocie, poate catava din clasa celor bogati.

Pe 31.12.2017 am facut o mica excursie la Sangeorz Bai unde deziluzie totala pentru ca ambele hoteluri erau inchise.

Pe 1.01.2018 am facut o mica plimbare prin centrul vechi al Bistritei, mi-a parut rau ca prieteni nu apreciaza cladirile vechi si mersul pe jos.

Pe 2.01.2018 am fost la Colibita, decor fain dar restaurante si pensiuni scumpe.

Patronul hotelului este nevazator, poate din aceasta cauza ii scapa detalili din hotel. Este un om deosebit cu pregatire superioara care are aprox. 55 ani si se pare ca nu mai vede nimic de la 27 ani. A fost prezent tot timpul in restaurant fara sa aiba un tratament preferentiar. Am vazut ca are oameni de incredere in hotel si restaurant dar deciziile ii apartin in totalitate. Il admir pentru ca nu este deloc complexat si este plin de viata.

Prieteni mei au spus ca parca am fi fost la 3 nunti dar a fost mai bine ca nu am fost stresati de grijea darului.

Eu recomand celor care vor sa petreaca un revelion romanesc Hotelul Diana (apropo am cunoscut-o si pe Diana, fiica cea mare a patronului,o domnisoara educata, masteranta la Facultatea de Drept din Timisoara) dar sa treaca cu vederea unele mici imperfectiuni din hotel, doar sunt 3* iar pretul este rezonabil, printre cele mai mici din Romania pentru pachetul oferit de revelion

Trimis de olteanul2010 in 04.01.18 22:56:16
Validat / Publicat: 04.01.18 23:58:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BISTRIȚA.

VIZUALIZĂRI: 998 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olteanul2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 Lacul Colibita - poza de pe baraj
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 24.00 EUR pe cameră

[05.01.18 06:36:24]

felixtm
    [10.10.18 09:56:24]

@olteanul2010:

Bun review-ul! Si eu am fost la un revelion, si sunt din Timisoara. Imi place hotelul, eu cred ca la 3* chiar nu am gasit ceva de reprosat. Am fost la hoteluri de 3* care aratau rau de tot.

Am sa revin si la revelionul din 2019...

olteanul2010AUTOR REVIEW
    [10.10.18 19:45:50]

@felixtm: Multumesc pentru aprecieri. Anul acesta nu am sa vin la Bistrita pentru ca dorim sa sarbatorim pe socrul meu care implineste 90 ani pe 2 ianuare.

felixtm, olteanul2010
    Alte impresii din această RUBRICĂDiana Hotel: