ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2018
ÎNSCRIS: 07.09.14
JUN-2017

Gradina Wilhelma, o altfel de atractie

Fiindca baiatul nostru a implinit 8 ani am zis sa ii facem cadou o vizita la gradina zoologica si botanica Wilhelma din Stuttgart.

Fiind cazati in centrul orasului, am ajuns foarte usor cu metroul/trenul pana acolo. Statia de metrou/tren e la aproximativ 300m de intrarea in Wilhelma.

Cine vine cu masina trebuie sa achite o taxa de stationare. Aceasta este de la 1€ la 5€, depinde de cat timp stati. Parcarea este mare, si erau locuri libere multe, multi venind cu transportul in comun. Va spun asta ca si eu sunt adeptul turismului cu masina, insa acum am plecat cu avionul.

Intrarea se face pe baza de ticket ca la metrou, sunt 6-8 case plasate circular de unde se pot cumpara biletele. Noi am platit pentru 2 adulti si un copil 8ani) 40€, ne-am luat family ticket. Insa m-am uitat la preturi si biletul pentru adult este 16€ si cel pentru copil 8€. Asa ca nu e nici o diferenta de pret ca iei separat sau family :). Diferenta de pret se aplica la grupuri de peste 15 persoane. Programul este de la ora 8:15-18:00, ultima intrare se face la ora 16:00 sau 16:30.

O data intrati in acest complex, dai de alei mari si aerisite, verdeata multa si cladiri vechi (dar super intretinute). Aceste cladiri sunt serele. Noi nu am luat ghid, insa am auzit de la un ghid care era cu un grup ca aceasta gradina a fost construita de imparatul Wilhelm in stil maur dupa o alta gradina zoologica din Spania, sau ceva de genul.

Gradina zoo ofera vizitatorilor o experienta unica, poti vedea animalele de aproape, au spatiu foarte mult si sunt foarte bine ingrijite.

Noua ne-a placut foarte mult zona maimutelor, deoarece zburdau intr-un spatiu imens, insa si zona elefantilor. Impresionanta este si zona ursilor, a girafelor si a leilor de mare. In zona leilor de mare, la fiecare ora un dresor intra la leii de mare si face fel de fel de traznai cu acestia, oferind un spectacol unic.

Sunt foarte multe animale, pe langa cele enumerate mai sus, nu le lipsesc zebrele, gazelele, camilele, rinocerii, hipopotamii, flamingo, strutii, vulturii, ursul polar (are o casuta amenajata special pentru el, foarte mare), tigrii, leoparzi, gheparzi, insa le lipseste ceva foarte important dupa parerea mea. Regele, lipseste regele. Nu am vazut leul deloc, poate nu am fost atenti, dar eu zic sigur ca nu il au. Ne-am invartit vre-o 6 ore prin gradina si am vizitat fiecare coltisor, leul lipseste cu desavarsire.

Au chiar si o ferma cu animale domestice, au vaci, porci, gaini. Au chiar si magari si caprioare :).

A fost o experienta de neuitat, iar baiatul meu a fost impresionat.

Nu se compara cu nici o gradina zoologica vizitata pana acum, iar de cele de la noi nici nu aduc aminte.

Am vazut ca in acest complex sunt si cateva restaurante, insa nu am intrat sa mancam, am preferat sa ne luam sandwich-uri si apa de la gheretutele de pe alei ca sa nu pierdem prea mult timp.

Exista si o zona mai inalta de unde se poate admira aproape toata gradina si de unde se vad curticele cu pauni, frumos colorati si galagiosi :).

Sunt si locuri in care se pot cumpara suveniruri, preturile fiind pentru orice buzunar.

Daca aveti drum prin zona Baden-Wurttemberg nu ratati o vizita pana la Stuttgart Wilhelma Zoologisch-Botanischer Garten.

Trimis de bartaiomu in 04.01.18 13:11:06
Validat / Publicat: 04.01.18 14:46:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 2136 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bartaiomu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Serpi

[04.01.18 15:07:16]

AZE
[04.01.18 15:17:08]

@bartaiomu: Interesant articol multumim.

Mulțumesc si eu pentru remember, am vizitat aceasta gradina zoologica in octombrie anului 1995 deci acum 23 de ani. Mi-a plăcut mult.

[04.01.18 17:04:10]

[04.01.18 17:42:01]

@webmasterX: Salut. Da, este corect.

[04.01.18 17:44:13]

@AZE: Wow, pe vremea cand era foarte greu sa obti vizele. Nu stiu daca din poze iti dai seama daca s-a schimbat ceva.

AZE
[04.01.18 17:53:02]

@bartaiomu: Corect, stăteam la coadă pentru vize la consulatul din Sibiu, trebuia invitație de la rudele ceva mai îndepărtate care trăiesc pe lângă Stuttgart (Reutlingen, Eningen, Tübingen, Öschingen si Reicheneck). Dar le-am obținut de fiecare dată, și așa am ajuns și la zoo Wilhelma. Acum nu prea mai avem contact cu ei (au mai venit ei în vizite la Sibiu) și nici nu am mai fost din 2003 pe acolo.

Mie mi-a plăcut grădina, aș putea să scriu propriile impresii chiar și acum (am fotografiile personale de acolo de atunci pe hărtie dar și scanate,să zicem că prin intermediul fotografiilor tale am recunoscut majoritatea locurilor dar un asemenea loc se dezvoltă continuu, nu putem discuta de un eventual peisaj...la fel ca atunci.) dar a trecut ceva vreme de atunci așa că mă abțin, las locul impresiilor proaspete.

Încă o dată felicitări că ai ajuns acolo și ai văzut locul.

[04.01.18 19:24:25]

@AZE: Multumesc!