ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2018
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 16.01.12
APR-2017

Zoo Sibiu - superba

Zilele trecute urmarisem un documentar la televizor despre lenesi si mi-am adus aminte de cea mai hazlie scena din filmul Zootopia. Povestea mea nu o sa fie despre lenesi ci despre un lemurian nazdravan de la Gradina Zoologica din Sibiu.

Dar sa incep cu inceputul si anume cum am ajuns de la Pensiunea Happy Day la Gradina Zoologica Sibiu?

In fata hotelului se afla statia de autobuz, asa ca am mers pana la gara si de acolo am luat autobuzul nr 13. De mers pe jos nu putea fi vorba deoarece erau mai bine de 5 km de mers.

Gradina zoologica se afla in Dumbrava Sibiului, astfel incat am impuscat doi iepuri dintr-un foc (la figurat, bineinteles, iepurii inca sunt vii la Gradina zooloica, haha!!).

Vis a vis de zoo se afla hotelul Hilton.

Am plecat dis de dimineata pentru ca vremea nu se anunta a fi una grozava si am zis sa nu prindem ploaie. Si nu am prins!

Gradina zoologica se deschide de la ora 9:30 si se inchide la 18:30 (poarta 1). Am scris in paranteza poarta 1 pentru ca mai exista o intrare si anume poarta 2, iar programul difera putin: 10:00-18:00. Noi am “rupt” usile la ora 9:30, optand pentru intrarea de la poarta 1 deoarece autobuzul ne-a lasat chiar langa.

Cautasem pe internet sa vad cat trebuie sa platesc pentru intrare dar am crezut ca pretul este gresit pe internet: 3 lei pentru adulti. Trebuia sa fie o greseala! Dar nu, pretul era corect si la intrare am platit 3 lei!!! Oau! Incredibil!

Inca de cum am pasit in acea mica dumbrava plina de animale am simtit o liniste interioara. Am avut noroc, mergans in cursul saptamanii nu era lume aproape deloc si la ora 9:30 eram doar noi si cu ingrijitorii, haha. Asa ca am putut sa ne plimbam in voie, sa admiram animalele, sa citim informatiile.

Chiar mi-a placut!

Animale de toate felurile: carnivore, erbivore, omnivore. Un mix total, de la animale mici la animale mari.

In dreapta cum am intrat am zis sa admiram mai intai papagalii, apoi am trecut la maimute si dupa aceea am gasit lemurienii. Aveau puiuti care m-au impresionat atat de mult. Erau atat de draguti si se tineau de mamica (cred ca era mamica), nici o clipa nu paseau pe jos ci erau agatati de gatul ei.

Dupa ce am dat o tura si am vazut toate exponatele gradinii zoologice am vrut sa ma intorc din nou sa vad lemurienii pentru ca mi-au placut atat de mult. Nu am apucat sa ajung chiar langa cusca lor cand din stanga mea vad “zburand” un lemurian. Am crezut ca visez sau ca este o iluzie optica ceva dar nu, lemurianul era la nici 1 metru de mine. A plonjat de-a dreptul prin fata mea, ocolindu-ma. S-a asezat tacticos pe o bara din metal si ma privea. Eu am incremenit. Da, sunt draguti, sunt superbi dar nu stiam cum sa reactionez. Daca sarea pe mine?? Era liber! Nu stiam daca este prietenos sau nu… asa ca am preferat sa nu fac nici un pas spre el desi tare l-as fi smotocit.

Dupa ce s-a indepartat de mine, am observat ca incerca sa intre la “rudele” lui inapoi in cusca dar nu avea pe unde.

Am stat vreo 10-15 minute sa vad ce face dar nici o sansa. In drumul nostru spre iesire m-am oprit la cativa ingrijitori si le-am spus ca a scapat un lemurian. Au spus ca stiu, ca e ala nazdravan care tot timpul iese si intra. Hmmmm, oare chiar asa sa fi fost? Oamenii erau linistiti nevoie mare dar eu inca stau si ma gandesc… oare acel lemurian chiar intra si iese cand vrea sau…... ??? Asta nu o mai stiu!

Trimis de GabrielaG in 03.01.18 12:54:27
Validat / Publicat: 03.01.18 16:52:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 1775 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Arata superb si vremea tinea cu noi

GabrielaG [03.01.18 13:10:59] »

Rog @masterweb incarcarea a doua videoclipuri daca este posibil: https://www.youtube.com/watch?v=LD8wZ14xQno

Multumesc!

webmaster26 [03.01.18 13:21:17] »

@GabrielaG: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

GabrielaG [03.01.18 13:26:28] »

@webmaster26: Perfect. Multumesc mult de tot!

crismis [04.01.18 19:34:26] »

@GabrielaG: Drăguți lemurii! Cred că nu sunt periculoși, noi i-am admirat în "semi-libertate" la Zoo Valencia. Pur și simplu se plimbau printre turiști, ne studiau așa cum îi studiam și noi, unul chiar se vedea clar că "pozează"! Ce-i drept, n-am văzut pe nimeni să încerce să-i smotocească, poate gândeau ca și tine, că nu se știe...

Călătorii minunate îți doresc si un an 2018 așa cum îl dorești!

GabrielaG [05.01.18 12:33:54] »

@crismis: In primul rand la multi ani si un 2018 frumos, plin cu sanatate si calatorii cat mai multe va doresc.

Nici eu nu cred ca erau periculosi dar totusi, sa il vad asa langa mine parca nu mi-a dat mana sa il iau in brate )

Eu mi-am dorit foarte mult cand am ajuns in Tenerife sa vizitez Loro Parque dar din pacate nu aveam timp suficient. Cred ca experienta dvs la Zoo Valencia a fost una minunata.

Totusi, am fost norocoasa cu acest lemurian liber la Zoo Sibiu ) Asa ceva nu am norocul de a vedea zilnic si am ramas cu amintiri placute. Se pare ca de fiecare data cand vizitez o gradina zoologica se intampla ceva (imi aduc aminte de Zoo din Monte-Carlo cand mi-a vorbit papagalul )

elviramvio [08.01.18 20:56:17] »

@GabrielaG:

Superbe poze!

GabrielaG [11.01.18 15:06:42] »

@elviramvio: Multumesc mult! Sunt fotograf amator dar incerc sa scot ce e mai bun si din poza si din mine

mishu [14.01.18 18:47:52] »

@GabrielaG: In primul rand La Multi Ani! sa ai un an minunat pe care sa il petreci asa cum iti doresti. Cat despre aceasta calatorie minunata nu pot spune decat felicitari, votat cu mare drag.

crismis, elviramvio, GabrielaG, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Dumbrava Sibiului - Complex Muzeal Astra, Zoo Sibiu: