ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2018
ÎNSCRIS: 27.07.14
STATUS: CONSUL
JAN-2018

La plimbare prin Herăstrău în prima zi a anului 2018

Noaptea dintre ani am petrecut-o acasă, în doi, cu șampanie, pește, câte 12 boabe de struguri, cu bani în buzunar și ceva roșu și nou pe noi. Am văzut focul de artificii creat de vecini în stradă, din balcon, tot Bucureștiul trăia spectacolul străzii la trecerea dintre ani.

Prima zi a anului 2018.

Se anunță o zi frumoasă, senină și caldă, 11-12 grade, cea mai caldă zi de 1 ianuarie din ultimii 60 de ani, cel puțin așa au anunțat la știri. Am plecat la plimbare prin Herăstrău. În parc am intrat din Șoseaua Kiseleff și am luat-o prin stânga lacului, pe aleea din spatele restaurantului Berăria H, nu prin dreapta așa cum făceam de obicei.

Vroiam să vedem dacă este funcțional podul peste lac și astfel să putem să ne plimbăm pe marginea lacului. Da, am trecut pe acel pod pietonal ce traversează lacul, construit de primărie, după ce s-au întâmplat multe evenimente neplăcute pe podul feroviar ce traversează lacul.

Când am ajuns în parc am constatat că nu eram singurii care am plecat la plimbare, foarte multă lume, de toate vârstele, dar cei mai mulți erau costumați pentru alergare.

Mămici cu bebeluși în cărucioare, copii și părinți cu trotinete, pe biciclete, sau cu rolele. Atmosfera era de relaxare totală.

Până la podul pietonal ne-am plimbat pe aleea de pe marginea lacului, singura de altfel pe această parte a parcului, fiind însoțiți de rațe și pescăruși ce se plimbau nestingheriți pe luciul apei.

Era așa de frumos, încât pe luciul apei se reflectau copacii de pe margine chiar dacă erau golași.

Tot în această zonă aveam să întâlnim și cu două veverițe foarte jucăușe. O femeie ciocănea două nuci și probabil soțul cu aparatul foto pe trepied încerca să surprindă joaca veverițelor. Toți treceau în liniște și asistau la joaca lor.

Pe podul pietonal am trecut de partea cealaltă a lacului până la roata mare. Aici zona era mai animată fiind multe atracții de joacă pentru copii.

Floricele, vată pe băț făceu deliciul copiilor și nu numai. Am stat și noi la coadă pentru floricele și apă.

În zona aceasta a parcului este permis și accesul cu mașina, fiind și multe restaurante cu terase pe malul apei. Majoritatea erau închise, unele purtând urmele petrecerii dintre ani.

Ne-am continuat plimbarea până la teatrul de vară din parc și de aici pe aleea ce ajunge la Arcul de Triumf.

Parcul Herăstrău, mai nou denumit și Parcul Regele Mihai I al României, este situat în partea de nord a orașului, delimitat de Bld. Constantin Prezan, Bld. Aviatorilor, Șos. Nordului, Str. Elena Văcărescu, Șos. București-Ploiești și Șos. Kiseleff.

Suprafața totală a parcului este de 187 ha. Și a Lacului Herăstrău este de 74 ha. Aleea parcului ce înconjoară lacul are o lungime de 5,92 km (așa zice wikipedia).

Nu vreau să vă plictisesc cu mai multe date istorice sau tehnice despre parc, sau despre flora și fauna parcului, am vrut doar să vă descriu o plimbare plăcută prin parc într-o zi frumoasă de iarnă.

Când am plecat de acasă orașul era aproape pustiu, dar când am ajuns în parc am constatat că au fost destui cei care au gândit ca noi.

Mi-a plăcut că era curat în parc, iar la intrările principale este câte o hartă a parcului cu toate informațiile necesare și punctele de atracție.

Toată plimbarea noastră a durat 2 ore, și cred că am mers aproximativ 5 km, ieșind din parc prin alta latură față de cea prin care am intrat.

Am vrut să vă fac această recomandare de a ieși la plimbare prin parcul Herăstrău indiferent de anotimp.

Pentru cei ce consideră obositor să meargă atât de mult pe jos, există și varianta plimbării cu vaporașul pe lac. Costul este de 10 lei pentru adulți și 5 lei pentru copii, dar trebuie să fie un grup de cel puțin 15 persoane. Nu circulau vaporașele când ne-am plimbat noi, doar era zi liberă.

Vă doresc tuturor un an liniștit, plin de împliniri, bucurii și călătorii.

Să fim sănătoși, să fim mai buni, mai înțelegători unii cu alți și să ne re/vedem cu bine și anul acesta.

Trimis de ANILU in 02.01.18 15:53:48
Validat / Publicat: 02.01.18 17:09:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1316 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANILU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 lacul Herăstrău în prima zi din 2018

Carmen Ion [02.01.18 17:32:32] »

@ANILU: Faină plimbare. La mulți ani!

ANILU [02.01.18 17:37:47] »

@Carmen Ion: La mulți ani și ție.

Chiar ne-a făcut bine plimbarea într-o zi frumoasă de iarnă.

Zoazore [02.01.18 17:48:00] »

@ANILU: Ce idee bună ați avut! sănătate curată! Și veselă!

La mulți ani! Să ne revedem cu bine și cu sănătate!

ANILU [02.01.18 17:51:26] »

@Zoazore: La mulți ani și ție!

Să ne revedem cu bine.

Dan&Ema [02.01.18 20:34:41] »

@ANILU:

Cu 10 minute in urma, inainte sa intru fugitiv sa vad ce mai e pe aici, discutam cu Emi in ce parc scoatem bunicii intr-una din zilele urmatoare la plimbare. Acum are trma de gandire!

Un 2018 bun cu sanatate si cu rasturnarea necesara!

ANILU [02.01.18 20:48:54] »

@Dan&Ema: Mulțumesc pentru vizită și urări.

Să dea domnul să fie un an mai bun, iar astrele spun că va fi unul bun, anul cifrei 2!!!

elviramvio [02.01.18 23:52:59] »

@ANILU:

N-am mai fost de ceva timp pe acolo, nu știam că încă sunt atâtea veverițe. Când locuiam în Aviației, parcul era un fel de moșia noastră unde, în zona neamenajată, făceam picnic de multe ori, mai ales când 1 mai se serba prin muncă și nu aveam timpul necesar unui grătar la munte. O parte din acea zonă s-a retrocedat aiurea după 89 și s-au construit câteva blocuri scumpe.

Un an bun să ai!

ANILU [03.01.18 08:02:18] »

@elviramvio: Mulțumesc pentru vizită și urări.

Întotdeauna am zis că cei care locuiesc în Băneasa-Aviatiei au avantajul de a ajunge foarte ușor în parc.

Și acum erau persoane care stăteau pe scaunele la soare!!! în zona neamenajata din zona blocurilor (vorbeau în franceză!!!).

Un an bun îți doresc și ție.

teona [04.01.18 14:50:00] »

Si noi suntem amatori de plimbari in parcul Herastrau, eu tot asa o sa ii zic chiar daca acum este numit altfel. Mai ales primavara si toamna. Mai facem cate o escala la Beraria H si facem turul parcului, finalizand plimbarea pe langa localurile de fite, dinspre ambasada Chinei. Ne-am plimbat si cu bicicleta dar doar pe partea dinspre Muzeul Satului, care din pacate este mai aglomerata, deci trebuie sa alegi bine intervalul orar. Poate data viitoare facem o plimbare in patru, daca vremea este tot asa de frumoasa. Un an cat se poate de bun!

ANILU [04.01.18 15:13:17] »

@teona: Pe 1 ianuarie a fost o zi frumoasă pentru o plimbare fără escală, am mâncat doar floricele.

Când o da firul ierbii facem o plimbare cu escală inclusă!!!

Mulțumesc pentru vizită.

Un an bun să aveți și voi.

Toate cele bune.

mishu [14.01.18 13:21:03] »

@ANILU: La Multi Ani! Pentru mine trecerea dintre ani a fost pe repede 'nainte. Am petrecut minunat alaturi de familie si de prieteni, iar pe 1 ian la 8 dimineata eram deja in aeroport iar la hotel am ajuns la 21.15. A fost obositor dar cu o seara in urma fusese minunat. Daca as lua-o de la capat as face la fel.

Dar mi-ar fi placut si mie ca pe 1 sa ma pot plimba linistita prin oras sa-i admir frumusetea in liniste, caci oricum ar fi el este orasul meu si are frumusetea lui pe care daca vrei poti sa o vezi.

Asadar m-am bucurat pe deplin de plimbarea voastra, felicitari, votat cu mare drag.

ANILU [14.01.18 14:12:58] »

@mishu: Mulțumesc Mishulica!

Am văzut cum ai petrecut la cumpăna dintre ani. În perioada aia te dădusem dispărută, dar când au apărut articolele tale am înțeles ce "plimbareta" ai fost!!!

Să ai grijă de tine și să ne ții la curent cu ce mai faci (și pe noi care nu avem FB) ????

Toate cele bune.

mishu [14.01.18 18:16:03] »

@ANILU: Din pacate o sa ma vedeti mai rar pe aici in aceasta perioada din mai multe motive, insa nu am sa dispar de tot. In we poate mai reusesc sa ajung si pe aici.

Am insa atatea restante incat nu stiu cum am sa ajung a zi.

Ma bucur insa de tot ce vad macar in treacat ca apare si in mod sigur voi da si de veste.

Te imbratisez cu mare drag.

tata123 🔱 [23.01.18 13:40:18] »

@ANILU: Pe o vreme primăvaratecă ca cea de la început de 2018 chiar era păcat să stăm închiși în casă. Parcul Herăstrău, căci vor trece ani mulți până lumea se va adapta la noua denumire, a trecut prin mai multe schimbări de nume. Dacă acum se numește Parcul Mihai I, în trecut a purtat numele altor conducători de stat: Carol al II-lea ori I. V. Stalin. Parcul Național, cum s-a numit inițial marele spațiu verde amenajat pe malul lacului Herăstrău, este rezultatul evenimentului intitulat Luna Bucureștilor 1936, prin acțiunile întreprinse de Uzinele Comunale București. Alături de Muzeul Satului cele două realizări sunt rezultate ale căror utilitate rămâne pentru totdeauna o proprietate a capitalei.

ANILU [23.01.18 15:56:51] »

@tata123: Multumesc pentru vizita si completari.

Iar noi, sa ne bucuram si sa profitam de aceste frumuseti ale capitalei, atat cat sunt ele de amenajate, mici sau mari.

ANILU, Dan&Ema, elviramvio, mishu, tata123 🔱, teona, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂParcuri bucureștene: