ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2018
DE Nicu
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08

Vacanta 2018 - planuri - vise - perspective

Anul 2017 s-a dus, cel ce urmeaza e la inceput si foarte multi au deja planuri de vacanta pentru 2018, majoritatea vor mai multe vacante nu doar una asa ca vacante nu vacanta.

Deocamdata sunt doar vise, unele se vor materializa altele nu dar toti avem dreptul la vise, unii se multumesc cu o vacanta la Eforie Sud, altii vor la Turci la all inclusive, altii vor la Honolulu sau ceva echivalent dar sa fie cat de cat in alt fel de lume.

Multi vor la bai, din astia sunt destul de multi.

Grecia cu masina, autocarul, avionul, cei din vestul tarii in Ungaria, etc, etc si tot asa.

Spania, Portugalia, Paris - vise pentru multi, foarte multi au fost si mai vor.

Dubai - pai trebuie sa fi in trend.

Si lista de... vise... poate continua la infinit.

Italia si tot asa planuri si vise.

Muntenegru, Macedonia - destul de aproape de Ro si putin spre foarte putin vizitate de turistii din Ro, eventual tranzit spre Grecia prin Macedonia.

Albania? Pai ce sa fac acolo?

Kosovo? asa ceva nu fac si nici nu vreau.

Transnistria??? Asta de unde ai mai scoso?

All inclusive - acolo da. De ce?

La Covasna la bai, pai acolo voi merge cand voi fi la 60+

Lista de cautari

Internet

Agentii de turism din tara si de afara

Booking sau ceva echivalent

Am fost acolo

Tarom, wiiz, blue air, etc, etc, puteti adauga si schimba ordinea adaugind skiscanner si altele de felul asta

Tripadvisor

Etc, Etc.

Buget

Early booking

Last minute

Ultra last minute

1 euro +

Vreau acolo si platesc oricat

Etc

Foarte multi romani nu isi permit o vacanta de nici un fel

Cu ce merg in vacanta

Masina

Autocarul

Avion

Unde merg

Undeva in lumea civilizata, dar unde incepe si unde se termina aceasta lume civilizata?

La Paris, la Bruxelles - nu prea cred.

Sunt foarte multe de discutat pe expresia asta... lumea civilizata!

Aici foarte multi nu sunt de acord ca eu folosesc termenul... asa zisa lume civilizata.

Oare am dreptul sa spun asa?

Vreau la mare, la munte, vreau ceva exotic si tot asa.

In tara sau afara?

In sezon, extrasezon?

Parerea mea e ca nu conteaza cand mergi, cel mai important e sa mergi in vacanta cind dispui de timp si buget.

O data, de doua ori?

De cate ori se poate.

Prima vacanta pe acest an e deja planificata, sa vedem daca devine si realitate.

La multi ani!

Trimis de Nicu in 02.01.18 14:31:10
Validat / Publicat: 02.01.18 15:36:32

VIZUALIZĂRI: 702 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Lindau
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

NicuAUTOR REVIEW
[02.01.18 15:25:15]

Rog atasarea acestui videoclip, aduce aminte de mare... vise... https://www.youtube.com/watch?v=zkGzQulZSEo

crismis
[02.01.18 15:50:30]

@Nicu: He, he, de mult n-am mai dat primul vot și mă bucur că s-a întâmplat de data asta (chiar dacă e doar unul simbolic).

Ai dreptate, planurile de vacanță pt 2018 sunt facute deja (cel puțin până prin sept). Deși... n-aduce anul ce aduce ceasul (tocmai povestesc zilele astea despre o excursie neprogramată din timp, dar care a ieșit minunat; astea-mi plac cel mai tare!)

Va fi și mare, va fi și munte... Și în țară, și pe aiurea... Sănătoși să fim și să fie pace! (Recunosc că o citez mereu cu plăcere pe fiica mea, care - destul de mică fiind, 12-13 ani - a răspuns astfel la întrebarea "Cum vrei să fie anul care vine?" "Să fim sănătoși și... să fie pace în lume!")

Îți doresc să ai zile senine și călătorii de care să ne povestești cu mare drag, ca de obicei!

PS: Superbe pozele, mai ales cea cu Insula Sf. Ștefan încununată de curcubeu!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][9 voturi]
[02.01.18 16:27:39]

Michi
[02.01.18 19:54:05]

Am scris cândva că excursiile îţi aduc satisfacţii când le faci dar şi mai târziu când îţi aduci aminte de ele. Nu am niciun plan pentru 2018 dar e suficient să citesc reviewurile mele din diverse destinaţii şi cele scrise pentru acelaş loc de alţi useri şi să-mi creez impresia că amfostacolo bis. Ar urma destinaţiile necunoscute mie dar aici neputându-mă lega de impresii trăite de mine ar fi ceva mai greu. În fond ce e greu? Ceeace nu vrei să faci. Letś go! că au trecut sărbătorile.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
NicuAUTOR REVIEW
[04.01.18 12:36:01]

Buget

La categoria asta am scris vacanta cu 1 euro, am adaugat + de ce? fiinca nu este vacanta cu 1 euro.

Pina acum am fost in vacanta cu 1 euro +

o data a fost 1 euro transportul (2017) plus platita cazarea si o data cazarea 1 euro si platit transportul. (2016)

Ambele in strainatate si extrasezon sa zicem inceput de sezon.

Sa vedem daca anul asta mai apare ceva de felul asta.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[14.01.18 13:15:24]

@Nicu: Calatorii placute si in buget . Eu nu am inca nimic planificat, ci doar niste dorinte. Ce va iesi ramane de vazut.

Felicitari si votat cu mare drag chiar si simbolic.

crismis, Michi, mishu, Nicu
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: