ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.04.2010
ÎNSCRIS: 03.04.09
APR-2010

ARTICOL ARHIVAT

Hotel - Restaurant Rustiq – Santimbru – popasul vedetelor

Hotelul Rustiq despre care va povestesc este chiar la intrarea in Santimbru, o localitate pe drumul Aiud - Alba Iulia, aflandu-se la 8 km fata de cea din urma. Comuna Santimbru a intrat in istorie in urma bataliei lui Iancu de Hunedoara impotriva turcilor, in 1442, de asemenea, a fost si scaunul de judecata al voievozilor Transilvaniei. (click aici).

Hotelul este compus din doua corpuri, avand camere in fiecare. Neajunsul acestui hotel este ca e chiar la strada, in fata turbinei comunei, dar cel de-al doilea corp va ofera intimitate si o priveliste superba in curtea interioara. O fantana arteziana tip cascada, cu doi pestisori portocalii au fost deliciul fetelor mele, cea mare nu se mai satura sa-i priveasca si repeta intr-una: “Ai vazut? Sunt adevarati!”

Am intrat in restaurant, care face parte din primul corp. Este ingust si lung, doar un rand de mese sunt amenajate. Dusumeaua de lemn maron inchis este in ton cu mesele si bancutele. Fata de masa dantelata este mica, acopera doar mijlocul, asa cum aveau si bunicii nostri pe vremuri, iar o lumanare este pregatita pe fiecare masa pentru seara. Ne-am asezat la o masa, eram doar noi. Pana ne-a adus comanda, am “inspectat” localul. Nu este un resaurant luxos sau elegant, este... rustic.

Peretii sunt impodobiti cu obiecte traditionale: linguri de lemn, sita de “sfarnit”, trocute de lemn, vase, nelipsita roata de caruta, o multime de obiecte artizanale, blanuri de animale, am remarcat chiar si o socotitoare, care initial am crezut ca e o masina de dactilografiat. Din loc in loc, “funii” de ceapa si usturoi, atarnate de barele de lemn, cateva instrumente muzicale, flori, etc.

Punctul de atractie sunt autografele vedetelor care au trecut pragul acestui hotel. Aceste autografe au fost inramate si completeaza ornamentele din interior. Amintesc dintre cei care s-au semnat ca au fost aici pe Compact, Directia 5, Cargo, Proconsul, Bere Gratis, Florin Chilian, Episcopul de Alba Iulia, un senator al Romaniei, si multi altii. Din pacate mi s-a descarcat acumulatorul si am facut poze si cu telefonul, calitatea este mai slaba.

Fata cea mare s-a delectat privind la un LCD de pe perete emisiunea: “Dansez pentru tine”, iar pe cea mica nu mai puteam sa o tinem, arata mereu spre un pui de cerb impaiat si striga: Ham! Ham! (la un an si doua luni, cunoastem doar pisica: mau-mau, iar celelate animale sunt ham-ham).

Intre timp au mai venit cativa clienti, asa ca cea mica a inceput sa mearga pe la mese, povestind tuturor: Maaama!... Taaata!... Ham-Ham!... si le arata tuturor animalul impaiat. Plimbandu-ne dupa ea, am descoperit salonul pentru nefumatori. Mi-a parut rau ca nu ne-am asezat aici de la-nceput, salonul e mai intim, are doua randuri de mese, iar peretii sunt ornati cu costume populare femeiesti, barbatesti, stergare si alte obiecte de acest gen.

Preturile mi s-au parut a fi foarte bune, mancarea excelenta iar portiile pe masura.

Cazarea este de 89 ron/camera dubla cu mic dejun bufet.

La plecare, am admirat din nou fantana - cascada cu cei doi pestisori portocalii.

Trimis de biancuta in 25.04.10 01:34:33

VIZUALIZĂRI: 7449 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Restaurant Rustiq - autografe Compact si Flamingo Boys

ionut73
[25.04.10 08:16:44]

dragute impresiile biancuta.. ai un vot ca de duminica , relaxat si frumos ca soarele de afara ...duminica faina si numai bine..

pepsi70ro
[25.04.10 09:25:32]

Pare foarte interesant acolo, de altfel restaurantele tip "rustic" intotdeuna m-au atras prin specificul meniului si mai ales prin ambianta din jur.

Utile si completarile tale despre hotel. Felicitari!

Alina Morar
[25.04.10 10:59:34]

Si mie imi plac pensiunile si restaurantele rustice si vad ca e aproape de Cluj.

david
[26.04.10 13:34:22]

Restaurantele cu specific rustic au fost si vor fi mereu in targetul meu. Un mare vot pentru prezentare.

biancutaAUTOR REVIEW
[26.04.10 13:36:44]

Multumesc, david. Nu am fost cazata aici, dar mi-a placut, iar pozele camerelor de pe site arata excelent.

mocanudonald*
[30.07.10 14:49:49]

cu ceva timp in urma in drumurile mele prin tara, am descoperit si eu aceea locatie... la vremea respectiva intradevar superba, se manca bine, servirea ireprosabila si doamneeeeeeeeeeee o paine buna ca in poveste.

am tot mancat acolo si pe parcursul anilor. de obicei luam un platou taranesc cu mamaliguta, costita, mititei, ciupercute, carnaciori si frigarui... era ceva de vis... un curcubeu gustativ. totul era la superlativ.

anul acesta am trecut din nou prin zona si i-am spus sotiei... uite, hai sa mancam la... locul nostru. vai si vai... restaurantul era aproape go, desi era ora amiezei.

comanda a fost luata foarte repede dar pana ni s-a aduc comanda a durat ceva mai mult de 1 ora. cand ne-a adus comanda, totul era rece. mititeii si frigaruile erau reincalzite deoarece la suprafata erau fierbinti iar interiorul rece. la fel si mamaliguta. mujdeiul era verde iar la lista de meniu scria... coca cola 330 ml x lei. pe masa s-a adus coca cola la 200 ml in sticla promo dar la pretul de 330ml. la rugamintea mea, ospatarul mi-a explicat ca pt el nu este nici o diferenta intre una si alta si ca altceva nu au decat asa. am ramas extraordinar de surprins de impertinenta ospatarului dar si a unei ospatarite.

painea a ramas la fel de buna si de fiecare data urcam la brutaria magazin de mai sus si cumparam 3 sau 4 paini de casa sa ne aducem aminte de gustul cel bun.

de trecut o sa mai trecem si speram ca restaurantul sa isi revina pt a nu fi nevoiti sa cautam ceva mai bun. preferam sa platim un pret mai mare dar va implor... redeveniti ce ati fost odata

biancutaAUTOR REVIEW
[30.07.10 15:14:09]

@mocanudonald, am asteptat si noi putin mai mult pana ne-au adus comanda, dar in rest... a fost OK, mancarea foarte buna, calda, chiar ardea. Ospatarita a fost amabila, mai ales ca fetita noastra nu statea locului si se plimba mereu pe la mese, sunt persoane care sunt deranjate cand vad copii mici care umbla peste tot, dar ea a glumit cu fata si nu am avut ce-i reprosa. Cand am ajuns restaurantul era gol, dar s-a umplut destul de repede. Regretul nostru a fost ca nu am stiut de salonul de nefumatori, care mi s-a parut mai intim. Sper sa reuseasca sa pastreze localul prezentabil, avand in vedere cele spuse de tine.

[07.09.15 21:31:26]

Salut! Noi (eu si logodnica) tocmai am stat (dormit si mancat mic dejun si cina) timp de trei zile la Hotel/Restaurant Rustiq.

Sa le luam pe rand: camera repartizata era decorata rustic (mobilier simplu de lemn, saltea comoda), un televizor color clasic (e drept, destul de vechi), asternuturile si prosoapele de culoare alba, imaculate, curate, maaaare plus, deci , baia cu cabina de dus, curata. E drept, poti gasi putin praf, dar asta e, pana la urma e "rustic"!

In ceea ce priveste restaurantul, nu am decat cuvinte de lauda: mancarea este de-a dreptul delicioasa, iar portiile "imense", pt 2 persoane/portie (si eu mananc "multicel" ), personalul este ffff amabil si serviabil, plus ca mi-a placut f mult ca erau imbracati in ie, in perfect acord cu localul.

Mentionez ca mic dejunul (inclus in pretul camerei) este bufet suedez, cu cafea, lapte proaspat, apa, suc, branza, cascaval, cremwursti, omleta, oua ochiuri, mezeluri, cereale, pliculete ceai Lipton, unt, miere, dulceturi, deci complet. In concluzie, pt un "calator" (care vrea o locatie "normala", la un pret de bun simt si oameni placuti), este un loc in care merita sa "zabovesti"!

[07.09.15 21:54:09]

@atzagol - ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Scriind de trei ori un ecou la alte articole nu prea „rezolvi” mare lucru...

[07.09.15 22:55:04]

@webmaster - Ok, imi insusesc critica si imi cer scuze, am postat cum ati spus!

mocanudonald*
[09.09.15 10:38:04]

@atzagol - pacat ca nu va pot pune inregistrarea video, ca v-ati fi lamurit pe deplin.

Fiecare om are pretentiile lui. Eu de exemplu nu accept sa fiu furat la gramaje si sa mi se aduca mincarea rece. Daca dorim sa fim tratati ca in occident atunci trebuie sa incepem sa nu le mai acceptam fire de praf, hotie, impertinenta etc. Doar atunci vor invata ca occidentul nu inseamna ,,las ca merge si asa" sau ,,e rustic deci merge". E drept ca noi Romanii nu prea avem cultura gastronomica si inghitim toate nimicurile si ne incantam ne motivat, iar in ceea ce priveste standardele de cazare, nu avem nici macar ce-a mai elementara informare anterioara.

In nomenclatorul standardelor de cazare, clasificare (stele, margarete) se specifica ce inseamna rustic, 2 stele, sau margarete etc.

Mai stiu pe cineva care era hiper incantat de all inclusive din bulgaria ca minca parizer gen metro d-ala la 6 lei kg si carnati gen purligar de la noi cu 11 lei kg dar si tot felul de gemuri contra-facute (jeleuri cu acidifianti, guma de guam, aspartam si alte chimicale) dar erau la discretie.

Ei stimate domn cand spui ca imi oferi un anumit standard de calitate, am si pretentia sa il primesc. Pretul si-l fac singuri asa ca nu au motivatie sau sa-i motivez eu ca ,,ce-ai vrea sa primesti de banii aia"

[10.09.15 06:57:48]

@mocanudonald: Sunt de acord cu dvs si nu am spus ca va contrazic cu privire la experienta de acolo. Doar ca, avand in vedere ca a trecut ceva timp intre "vizitele" noastre la Rustiq, eu am pus diferentele pe seama unei evolutii in bine si, chiar sper sa fie asa!

Alina Morar, atzagol, biancuta, david, mocanudonald*
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Alba Iulia?:

• pagină generată în 0.090882062911987 sec