ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2010
  • --- F ---
    DIN: Brașov
    ÎNSCRIS: 22.07.09
    JUN-2009

Kazaviti - o asezare unde timpul parca a stat pe loc

Astazi se implineste exact un an de cand am cumparat biletul de vacanta in Thassos, frumoasa « insula de smarald » cum este prezentata in brosurile agentiilor de turism. M-au napadit, din nou, amintirile despre acest loc pe care l-am indragit de la prima vedere.

V-am povestit cu putin timp in urma despre Limenas, orasul unde am petrecut un sejur de vis in Limenas, despre “muntele de la mare” cum il numea cineva asa frumos pe batranul Ypsario, dar nu v-am spus nimic despre una dintre cele mai vechi asezari de pe insula, Kazaviti, si care este mai putin mediatizata decat Theologos, satul traditional de munte unde ajung majoritatea turistilor.

Localitatea se gaseste in partea de vest a insulei si este ascunsa de la soseaua principala, fapt care explica linistea care te cuprinde de indata ce apuci acest drum. In Prinos o luam, asadar, la stanga, pe un drum asfaltat foarte bun pe care l-am parcurs fara nicio problema cu masinuta noastra de inchiriat. Traficul era extrem de redus, rar venea cate o masina din sens opus astfel incat ne-am putut bucura din plin de frumusetea peisajului: livezi de maslini, vita de vie, iarba de un verde crud.

Dupa doar 4 kilometri ajungem in Mikro Kazaviti (Micul Kazaviti) care ne intampina cu casele lui solide din piatra, despartite de alei inguste pavate din acelasi material. Reusim sa gasim un loc unde sa lasam masina, ocazie cu care am apreciat inca o data dimensiunile mici ale masinutei si pornim, incet, la pas, pe stradutele scufundate in tacere.

Am initial impresia ca ma gasesc intr-o cetate-muzeu intrucat nu vedem pe nimeni in fata portilor. Arunc cate o privire timida catre o usa intredeschisa dar nici inauntru nu intrevad vreo miscare. Cred ca unele locuinte sunt, in continuare, parasite. Citisem ca pana la jumatatea secolului trecut satenii obisnuiau sa se retraga toamna in Prinos, localitatea de mai jos, pentru a se ocupa de culturile de maslini si reveneau in Kazaviti primavara. De la o vreme, insa, multi sateni si-au abandonat cu totul locuintele, stabilindu-se permanent aproape de coasta, doar cateva familii ramanand sa locuiasca aici in tot timpul anului. Astfel, satul si-a pastrat infatisarea traditionala de odinioara si impresioneaza si in prezent prin simplitatea elementelor arhitecturale, atmosfera rurala linistita si peisajul natural deosebit. Casele sunt construite intr-un stil autentic macedonian, au ziduri trainice din piatra si acoperis din ardezie. Cele mai multe au balcon sau terasa si accesul se face pe trepte din piatra. Ne-am plimbat in liniste, respectand tacerea satului parca obosit de incercarile grele prin care a trecut de-a lungul veacurilor. Revenim apoi la masina pentru a ne continua drumul spre urmatoarea asezare, Megalo Kazaviti (Marele Kazaviti), cand, spre surprinderea noastra, ne intalnim, in sfarsit, cu un localnic care nici nu pare sa observe prezenta noastra.

Dupa doar jumatate de kilimetru, ajungem si in Megalo Kazaviti, o asezare mai populata, construita in acelasi stil arhitectonic traditional din piatra si lemn. Un farmec aparte il are scuarul din centrul satului si platanii batrani la umbra caruia s-a amenajat o terasa. Aici intalnim cateva grupuri de turisti straini, in special nemti si birtanici. Kazaviti a devenit, in ultimul timp, o destinatie turistica foarte cautata de acestia din urma si nu sunt putini cei care au cumparat case aici, la preturi modice, din dorinta de a scapa de galagia si agitatia marilor orase europene.

Interesant de stiut este faptul ca se poate gasi cazare si aici, pentru cei care nu doresc sa stea doar la plaja sau prefera sa se retraga seara, departe de zonele aglomerate din apropierea plajelor.

Ma indepartez de “centru” pe stradutele de piatra la fel de inguste, coplesita de frumusetea si simplitatea asezarii. La fel ca si Mikro Kazaviti, Megalo Kazaviti este construit sub forma de amfiteatru si multe case sunt asezate in panta, in acelasi mod ca majoritatea locuintelor de pe insulele grecesti. Pe masura ce inaintam, zarim si aici case ce dorm linistite, imbratisate cu generozitate de vegetatia abundenta. Cel mai mult ma fascineaza detaliile arhitecturale prezente la tot pasul: picturile de pe peretii exteriori, infatisand scene casnice sau fragmente din legende, vasele pictate asezate in fata portilor, florile de leandru si trandafirii ce zambesc sfioase in soarele de dimineata. Ajung si la bisericuta din sat dar, spre marea mea parere de rau, poarta este incuiata. Ne gandim atunci sa mergem la Manastirea Sfantul Pantelimon si sa ne continuam, astfel, drumul, spre varful muntelui. Parasesc cu regret acest sat pitoresc, neatins de arhitectura moderna, dar ocrotit de castani, nuci si platani si unde, cu fiecare pas, esti mai aproape de trecut.

Urmam, asadar, indicatorul spre manastire, bucurandu-ne ca drumul este in continuare foarte bun. La putin timp dupa ce iesim din localitate, muntele ni se deschide in fata ochilor in toata splendoarea. Vedem, de aici, cele doua asezari Kazaviti ingropate in verdeata, dar si marea ce parca atinge cerul. Dupa cativa kilometri, insa, bucuria noastra ia sfarsit intrucat drumul devine foarte accidentat si hotaram sa lasam masina langa utilajele care reparau drumul. Am continuat sa mergem pe jos desi soarele ardea tot mai tare si nu era niciun pic de umbra. Au trecut pe langa noi mai multe masini cu garda inalta, dar, cum toate erau pline, ne-am resemnat cu gandul ca, daca am urcat noi pe Ypsario, ajungem noi si la manastire. Din fericire, niste muncitori care mergeau si ei la manastire s-au milostivit de noi si ne-au luat in masina lor pana sus. Dupa o bucata de drum am observat ca soseaua era iarasi buna pana la manastire.

Manastirea Pantelimon - Agios Panteleimon - este o manastire de calugari, foarte cautata in special de ziua sfantului Pantelimon, in 27 iulie, cand au loc mai multe manifestari religioase. Este o manastire micuta, construita din piatra de pe munte si acoperis din ardezie, cu pereti albi acoperiti cu icoane simple. In apropierea ei se gaseste o pestera cu un bazin cu apa rece ca gheata, inchinata memoriei sfantului care se spune ca a facut mai multe minuni. Pestera se poate vizita, poti aprinde lumanari sau poti sa te rogi la icoana sfantului. Se spune totodata ca daca bei apa sfintita de aici, te vindeci de boli si suferinte.

Este un loc linistit, incarcat de legende si sacralitate si unde, pentru cateva clipe, am simtit ca timpul a stat pe loc. Drumul de intoarcere l-am parcurs in totalitate pe jos, dar apa rece luata de la izvorul manastirii ne-a dat puteri si nu am simtit deloc oboseala si caldura arzatoare. Cred ca, intre timp, drumul a fost terminat dar, daca doriti sa veniti la manastire, intrebati cel mai bine inainte localnicii.

Inchei acum, seria impresiilor din Thassos,Cucerirea muntelui Ypsario , Must see an do in Limenas si Hotel Angelika Limenas cu mentiunea ca aceste review nu este punctabil, conform regulamentului. Am tinut sa scriu aceste ultime randuri pentru ca asa am simtit eu acum si pentru ca mi-a facut placere sa imi amintesc de aceasta insula binecuvantata de natura si istorie.

Trimis de krondia* in 24.04.10 16:38:07

VIZUALIZĂRI: 16132 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Casa traditionala in Mikro Kazaviti
    [1 PMA]
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmasterXY* [24.04.10 17:17:43] »

Conform regulamentului asa cum afirmi si tu, fiind al patrulea review din aceasta destinatie va ramane fara punctele standard, dar cu voturile celor care iubesc Grecia.

krondia* [24.04.10 18:01:18] »

As dori sa adaug, daca se poate, acest fundal muzical. Multumesc.

magdalena [24.04.10 18:05:21] »

Se pare ca despre Thasos nici-un review nu poate acoperi indeajuns tot ce se poate vizita in el...

Imi pare rau ca nu m-am informat mai indeaproape despre aceasta insula inainte de a pasi pe ea...

webmasterXY* [24.04.10 18:06:35] »

Atasata melodia propusa, faina tare!

Florina38* [24.04.10 18:33:04] »

Frumoasa descriere a peisajelor iar descrierea caselor sunt exact ca in cartea pe care o citesc acum

poll [24.04.10 22:51:17] »

O prezentare superba pentru care te felicit.

La fel si pentru atentia acordata detaliilor.

amely* [24.04.10 23:38:28] »

Imi pare tare rau ca nu ajung in Thassos anul acesta, desi o sa merg intr-o croaziera cu yacht-ul in Marea Egee, Thassos nu este inclusa in destinatie.

Mi-ar fi placut mult sa vizitez insula, pentru ca am auzit numai de bine si am un bun prieten grec, care se numeste Thassos.

Oricum o sa vizitez insula in viitor, deci multumesc mult pentru impresii

nicolettab* [24.04.10 23:57:11] »

Inca o prezentare de 400 de puncte pt. tine, krondia. Felicitari, se vede clar cat de mult iubesti aceasta insula.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [25.04.10 00:20:04] »

Desi am fost si eu de 2 ori in Thassos nu stiam de Kazaviti si manastirea Pantelimon.

Multumesc krondia pentru informatii , iar pozele P03 si P05 sunt chiar deosebite.

pepsi70ro [25.04.10 09:05:36] »

Un review interesant pentru un loc deosebit care mi-ar place sa-l vizitez intr-o zi. Felicitari Krondy!

ileanaxperta* [25.04.10 11:23:06] »

Draga mea krondy, ma faci sa o iau pe aratura in Thassos...zau ca nici nu stiu incotro s-o mai apuc cand voi ajunge in sept. din nou aici. Sa ma vezi pe mine si pe Rose cum dam din colt in colt prin insula asta plina de mistere...dar cam multe elucidate de tine....Dar mai lasa, draga si la altii sa mai gaseasca poteci neumblate...vii tu aci si le dezvalui pe toate...

Dar pentru efortul depus in ale scrisului atat de frumos si util, ca sa nu mai scriu si atat de sensibil, nu doresc decat sa te "pedepsesc"cu 400 de pupicimultiacum (PMA)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    krondia* [25.04.10 11:29:32] »

Adevarul este ca pe Ypsario si in Kazaviti nu am auzit vorbindu-se romaneste desi erau multi romani pe insula, in special in zona plajelor si in Potos. Nu te ingrijora, ileana, nu am ajuns nici eu peste tot desi as fi vrut, este o insula mica dar daca vrei sa faci si plaja si baie si sa mai si vezi cate ceva iti dai seama ca timpul este prea scurt si nu stii ce sa faci mai intai. Eu nu am ajuns la Kastro, satul parasit din munti, la piscina naturala, "giola" si nu am facut nici croaziera in jurul insulei... Sa speram ca data viitoare...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    dananecula [25.04.10 23:42:52] »

Amintirile te chinuiesc

Amintirile te rascolesc

Te cred ca nu le poti uita

Si uite ca si dup-un an, draga mea

Cu dragoste mare le povestesti

iar pe mine din nou ma uimesti

In Thassos n-am fost niciodata

Dar citindu-ti randurile in data

As inchide ochii si-ntr-o secunda de visare

As ajunge si eu o clipa acolo-ndepartare

S-admir frumusetile povestite de tine

Care m-au fermecat tare pe mine.

Eu cu gandul PoateMaAmagesc

Dar sincer pe tine te ,,pedepsesc''

Cu 400 PMA si te pupicesc !

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
    trandafir 1970 [27.04.10 01:17:53] »

Despre Thassos se scrie in primul rand cu sufletul,apoi cu ochii mintii...

adaiulia [01.05.10 20:33:37] »

draga krondia ma faci sa-mi para rau ca nu ajung anul acesta in thassos (asta se intampla cand mergi in grup, exista si dezavantaje), dar sigur anul viitor... un vot si de la mine

cupcake* [23.05.10 13:06:44] »

buna ziua,

am si eu 2 intrebari. din kazaviti pana la manastire cam cati km sunt, aprox. ? drumul este chiar asa de nasol? il pot face cu o bicicleta sau cu un enduro?

multumesc

krondia* [24.05.10 20:54:54] »

@cupcake, din Kazaviti pana la manastire cred ca sunt in jur de 10 km. Drumul era bun, doar o portiune era in lucru, posibil ca intre timp sa se fi incheiat lucrarile. Drumul urca si are numeroase serpentine, un sportiv bine antrenat probabil ca il poate parcurge cu bicicleta. Pe insula sunt mai multe trasee off-road, se poate urca si pe Ypsario, dar nu sunt semnalizate pe hartile turistice.

cupcake* [24.05.10 21:26:24] »

multumesc pentru informatii

raduu1972 [19.09.10 19:41:21] »

nu ma pot declara ca sunt un bun cunascator al acestei insule, dar am fost si eu acolo in 2 randuri, si abia astept sa ajung din nou. a ramas un loc minunat in care mereu ma intorc cu placere

webmasterX [26.11.17 11:34:45] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă zona Kazaviti» (nou-creată, între timp, pe sait)

adaiulia, amely*, cupcake*, dananecula, ileanaxperta*, krondia*, limac, magdalena, nicolettab*, poll, raduu1972, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Kazaviti: