ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.12.2017
    ÎNSCRIS: 21.05.17
    DEC-2017
    2 AD. + 2 COPII -- v: 12, 14

Moscheea Măslinului - cea mai veche universitate din lumea arabă

Daca vizitati Medina Tunisului, ar fi bine sa nu ratati vizitarea Moscheii Măslinului - Moscheea Az-Zaytuna in jurul careia se aduna bazarul de parfumuri, sapunuri, covoare...

Daca intrati in Medina pe langa Ministerul de Finante, va trebui sa parcurgeti ceva alei ca sa ajungeti la intrarea (nu principala) in moschee. Dar, familiarizati cu coridoarele inguste ale bazarului (suuq) prin care abia puteti trece din cauza marfurilor expuse, dar si a trecatorilor numerosi, cand intrati in curtea moscheii, ramaneti impresionati de curtea larga care se deschide in fata ochilor vostri. Un spatiu vast, linistitor, in care doar porumbeii si cativa copii intrerup atmosfera de meditatie profunda si rugaciune.

Moscheea se intinde pe 5.000 de metri patrati si are 9 intrari. Noi nu am folosit intrarea principala intrucat era inchisa, moscheea inchizandu-se dupa fiecare rugaciune; ghidul a fost destul de inspirat si experimentat ca sa putem prinde si noi acest obiectiv.

Este cea mai veche moschee din Tunis, fiind construita in anul 736 pe ruinele unei vechi basilici romane. De jur imprejurul curtii puteti observa coloanele aduse din ruinele Cartaginei, restul de coloane pana la 160 fiind in interiorul moscheii.

Moscheea seamana intr-un fel cu Moscheea Omeyada din Damasc, existand unele asemanari izbitoare.

Totusi, ceea ce face acest lacas inedit, este multiplul lui rol - si anume ca este si cea mai veche (si dintre cele mai mari) universitati din lumea islamica, aici inainte predandu-se teologie, dar si domenii precum jurisprudenta, medicina, stiinte, gramatica, istorie etc.

Bibliotecile din Az-Zaytuna cuprind cele mai multe titluri dintre bibliotecile nord-africane.

Am iesit din moschee si am mai parcurs cateva coridoare ale bazarului prin care am putut observa alte intrari ale moscheii. La un moment dat, ghidul s-a oprit in fata unui mare magazin de suveniruri cu ceramica, covoare si alte minunatii, si ne-a spus sa intram in magazin si sa urcam la etaj. De la terasa aflata la etaj, aveam sa ne bucuram de o extraordinara priveliste asupra intregii Medine.

Indiferent de traseul vostru prin Medina, e bine sa nu ratati aceasta oportunitate de a de admira oraselul de sus.

Trimis de Sakiz* in 26.12.17 20:52:18
    Validat / Publicat: 27.12.17 11:27:24
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 1092 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sakiz*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P05 Minaretul Moscheii Zaytuna

Costi
    [27.12.17 11:50:43]

@Sakiz*:

este si cea mai veche (si dintre cele mai mari) universitati din lumea islamica

Cu alte cuvinte, Moscheea Măslinului are (sau avea, nu-mi dau seama din povestirea ta) și o medresă pe lângă ea, așa cum este cazul la multe alte moschei.

Cum face muezinul chemarea la rugăciune? Folosește o stație de amplificare, cu difuzoare, ca mai peste tot, sau își folosește doar propria voce?

Îmi aduc aminte că, la Sarajevo, geamia Baščaršijska era singura la care muezinul își folosea doar propria voce pentru a se face auzit (cel puțin, așa se lăudau localnicii).

Dar utilizarea tehnicilor moderne a pătruns în mai toate locurile, așa cum am văzut și în Turcia, sau Maroc.

Tunisia este o destinație care mă atrage și în care doresc să ajung, insha'Allah!

[27.12.17 12:38:25]

[27.12.17 16:20:13]

@Costi:

Multumesc pentru ecou.

Zaytuna era compusa din moschee, madrasa, biblioteci... Inteleg ca din 1961 madrasa a foat mutata, astfel ca a ramas doar moscheea in acea locatie, dependintele ei ramanand goale. Separarea a avut de-a face, totusi, si cu separarea puterilor in stat care a fost puternic impusa in perioada care a urmat. Aleile complexului medinei tunisiene sunt pline de vechi madrase istorice, insa Zaytuna a dat generatii extrem de importante lumii intregi (nu doar islamice). Nume precum Ibn Khaldun (parintele sociologiei moderne), Ibn Ashur si altii au studiat si s-au format aici. O alta greseala pe care am facut-o in review a fost aceea ca Zaytuna nu este doar prima universitate in lumea islamica, ci in istoria lumii.

Muezzinul nu cheama la rugaciune din minaret, ci se foloseste tehnologia moderna, microfoane, difuzoare etc. Asadar, Gazi Husrev beg ramane inedita din acest punct de vedere.

Voi edita si review-ul meu cat de curand pentru a il completa si corecta eventualele greseli.

[27.12.17 21:43:47]

@Sakiz*: Foarte interesant locul si ai fost inspirata ca ni l-ai prezentat si noua. Cam zgarcita cu pozele insa nu pot sa nu spun ca sunt minunate.

Felicitari, votat cu mare drag.

[27.12.17 23:23:01]

@mishu: Multumesc. Voi mai adauga poze, intrucat am facut o multime. Cred ca lipsa mea de experienta pe acest site (dar si pe alte site-uri in general) isi spune cuvantul. Procesul de incarcare a pozelor la mine dureaza... nu am gasit o modalitate de a incarca mai multe odata, dar nici alte scurtaturi... Azi am cautat butonul de edit toata ziua... ori nu imi apare mie pe telefon si trebuie sa deschid laptopul... Sunt, totusi, in perioada de acomodare. ????????

[27.12.17 23:36:13]

@Sakiz*:

Butonul EDIT este disponibil permanent de la încărcare până la publicare (în medie aprox 1h) și timp de 30 minute după publicare.

Ulterior corecturile nu se mai pot face decât prin intermediul funcției (linkului) SESIZEAZĂ...

[28.12.17 06:44:08]

@webmasterX: ah, am inteles. Multumesc mult pentru ajutor!

mishu, Sakiz*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tunis (orașul) :