ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.12.2017
ÎNSCRIS: 29.12.11
OCT-2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit

O superbă panoramă

Am ales serviciile acestui hotel pentru o ieșire cu prietenii în mijlocul naturii și pot spune ca am fost foarte inspirați.

Hotelul este situat în Parcul National Bucegi la o altitudine de 1600 de metri, chiar pe platoul numit Peștera-Padina. În imediata apropiere este renumita peșteră Ialomicioara care a fost renovată și reamenajată cu puțini ani în urmă si pe care v-o recomand să o vizitați. dacă aveți drum prin zonă. Mai demult am scris și un articol despre ea: vezi impresii

La doar 300 de metri de hotel se afla telecabina care ne duce sus pe muntele Bucegi.

Tot în apropiere se află renumita cabană Padina unde ne-am petrecut în tinerețe multe zile și nopți absolut fabuloase. Spre aducere aminte am servit si acu de câteva ori masa, la această veche cabană.

Accesul spre hotel Peștera se face din drumul național Sinaia Târgoviste, cunoscut localnicilor și nu numai , ca Păduchiosul. Drumul este foarte bun și are o lungime de aproximativ 30 de kilometri. Iarna e un pic mai greu de ajuns în zonă. Priveliștea pe care o admiri mergând pe acest drum face toți banii!

Am ajuns pe la ora 10 la hotel si firește camerele nu erau gata. Asta așa, pentru că hotelul nu părea să aibă prea mulți musterii , având în vedere că parcarea era goală. Hotelul dispune de mai multe tipuri de cameră mai mari sau mai mici, începând de la camera dublă, dublă executive, suită și suită executiv! Majoritatea acestor camere dispun și de un balcon propriu.

Ne-am plimbat un pic prin zonă până a fost gata camera și ne-am familiarizat și cu locația care ne găzduia. La recepție există un bar de zi și un mic magazin tradițional. Hotelul dispune si de o piscină care din nefericire era in renovare.

A venit vremea sa luăm în primire și camera! Noi am avut parte de o suită deoarece eram trei persoane. Aceasta era dotată cu un pat mare și confortabil și cu o canapea pentru copil. Aveam si o comodă, un tv LCD pe care nu l-am utilizat. Vreau să precizez că era foarte cald în cameră având în vedere că se apropia sezonul rece.

Baia era frumos amenajată si era dotată cu toate produsele de igienă necesare plus halat de baie și papuci plus foen!

Aveam în cameră și un mini bar si un fierbător electric, dar și un util seif. Raportul calitate preț al acestui hotel a fost foarte mulțumitor, din punctul nostru de vedere.

La etajul unu se află restaurantul hotelului. Aici totul este impecabil. Amenajarea, servirea, dar și meniul erau de 5 stele. De altfel dimineața la micul dejun serveam un meniu absolut fabulos. Și de buna calitate și foarte variat. Totuși există și un minus. Dacă micul dejun era inclus în prețul camerei, restul meselor erau a la carte, iar prețul produselor mi s-au părut un pic cam mari, ca să nu spun exagerate.

Ei bine strict din acest punct de vedere, majoritatea clienților acestul hotel serveau prânzul la Padina și cina la restaurantul hotelului.

Servirea v-am mai spus că era impecabilă, dar totuși mai lipsea ceva. O muzică de ambient, o orchestră ceva. Efectiv după ce serveai masa parcă erai invitat la nani. Nu există absolut nicio animație la hotel și aici mă refer la un mod de ați petrece timpul liber în interiorul hotelului.

Există in afara hotelului, după ce treci de parcarea destul de generoasă, un foișor dotat cu un grătar, dar având în vedere vremea destul de rece nu l-am văzut folosit de cineva.

Hotelul Peștera este clar un hotel de patru stele care are ca principal cârlig de atragere a turiștilor, poziția și priveliștea absolut fabuloasă. Parcă ne aflam undeva în mult mai celebrele stațiuni din Elveția sau Austria.

În concluzie recomand acest hotel iubitorilor de natură, dornici de un loc un pic mai retras. Să mai spun ca pe noi ne-a costat camera 550 lei pentru două nopți și am mai beneficiat si de o reducere de grup de 10 %.

Trimis de robert in 26.12.17 11:56:58
Validat / Publicat: 26.12.17 12:35:36

VIZUALIZĂRI: 1836 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 o superbă panoramă
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

mishu [26.12.17 12:43:17] »

@robert: O minunata iesire in natura si daca a mai si fost alaturi de prieteni cu atat mai frumos. Ati avut si vremea de partea voastra astfel incat sa va puteti bucura si de interiorul locatiei dar si de exterior .

Interesanta cazarea si pot spune ca mi-a placut locul cu biroul tare mult. parca e facut incat sa nu deranjeze pe nimeni.

Felicitari, votat cu mare drag.

robert [26.12.17 13:06:30] »

@robert: rog: youtube

mersi frumos!

robert [26.12.17 13:08:45] »

@mishu: mersi frumos Mișule! Crăciun fericit! Într-adevar locatia face toti banii!

webmaster26 [26.12.17 13:14:36] »

@robert: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

diana2015 [26.12.17 14:25:46] »

Frumos. Pot spune că mi-a făcut plăcere lectura review-ului tău în această zi frumoasă de Crăciun stând nu la gura sobei ci la umbra bradului împodobit

Vorba lui mishu dacă ați petrecut alături de prieteni este cu atât mai frumos pe cât este și peisajul. De vreme ce să mai vorbim. Poate că voi visați niște zăpadă dar este frumos și așa

Vacanță frumoasă în continuare

veteranu [26.12.17 15:29:18] »

Foarte frumos la acest hotel! Am fost si noi acum 15 ani si ne-a placut tare mult, pe atunci era cotat la 3* si nu prea mai aveai alternative in acea zona! Era cabana Padina si Diana parca si cam atat!

Se pot face si drumetii pornind de la hotel Pestera catre Piatra Arsa, Babele sau putem ajunge chiar la Varful Omu si cabana Omu in 3,5 ore!

Pentru aventurieri este traseu si pana in Bran daca nu ma insel se parcurge in 5-6 ore !

Incepand cu 30 decembrie hotelul va beneficia si de o zona Spa (piscina, sauna, jacuzzi) si daca va putea mentine actualele preturi raportul calitate pret este senzational, imbatabil pe sectorul hotelurilor de 4*, peisajul la fel de poveste, speram cat de curand macar o noapte in cursul saptamanii sa mergem sa ne bucuram de el,

singurul inconvenient ar fi drumul mai greu dar noua ne place inclusiv cel care pleaca de la sanatoriul Moroieni, acum pe timp de iarna cred ca fara lanturi e mai dificil!

robert [26.12.17 15:43:50] »

@diana2015: fără prieteni viața e pustiu! Mersi Diana!

robert [26.12.17 15:49:49] »

@veteranu: mersi pentru acest ecou foarte amănuntit! Se pare ca sunteti pasionați de drumeții montane! Felicitări!

Recomand tuturor iubitorilor de natură in general si de drumeții montane, în mod special, un sejur la acest hotel situat cum nu se poate mai frumos.

Noi tot pe drumul de la Moroieni am urcat. A fost un traseu destul de greu și pe vreme frumoasă, deoarece drumul nu este asfaltat (mai bine de jumatate din el). Este un simplu drum forestier. Cred că mi-ar fi plăcut pe-acolo o drumeție per pedes!

ANILU [26.12.17 18:04:43] »

@robert: Asteptam articolul ăsta cu detalii despre hotel. Restaurantul l-am testat după o plimbare, cu mașina normal. Am servit un prânz și ne-a plăcut, așa este prețurile sunt mai mari, dar de ești în vârf de munte ????.

După cum ne spui tu (și am văzut și în poze) hotelul este foarte bun raportat și la preț/calitate.

La Peștera cred că este frumos indiferent de anotimp.

Felicitări pentru această ieșire cu prietenii.

Sărbători fericite și un an nou plin de bucurii și călătorii.

Zoazore [26.12.17 18:59:48] »

@robert: Moș Crăciun ți-a adus un SB! pentru c-ai fost cuminte, pentru c-ai povestit frumos, dar... Moșul nu-i lămurit la faza cu grătarul: Care vreme rece, bre, c-a fost călduț zilele alea!

La mulți ani!

robert [27.12.17 10:05:17] »

@ANILU: Mulțumesc frumos draga Anilu! Ai dreptate am fost cam leneș în ultima vreme, strict din punct de vedere al scrisului, fireste.

Evident că un sejur la acest hotel este frumos absolut în orice anotimp! Poate ca ar trebuie sa se implice un pic mai mult la divertisment, în cadrul hotelului. Părerea mea! Și să scadă doar un pic prețurile 10% macar! ; -)

Sărbatori fericite și ție si un an nou mai bun!

robert [27.12.17 10:08:00] »

@Zoazore: Dragă moșule, la o altitudine de 1600 de metri, toamna dupa ce cu o săptămână înainte a nins, nu are cum să fie cald și bine! Doar dacă ai cu tine o palincă de 90 de focuri! Ei bine în acest caz se schimbă radical situația.

Mersi pentru ecou și ti doresc si ție sărbatori frumoase alaturi de familie si un an nou mai bun!

La mulți ani pentru Ștefan!

ANILU, diana2015, mishu, robert, veteranu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPeștera Hotel [Padina, Parcul Natural Bucegi]: