ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.12.2017
DIN: Ro
ÎNSCRIS: 17.06.10
SEP-2017

Mont Blanc, un vis împlinit!

Mont Blanc, un vis in sfarsit implinit!

In urma cu trei ani am stat patru zile la Saint Gervais les Bains, asteptand sa se faca vremea buna (ploua si era inorat) ca sa-mi realizez unul din visele mele de calatorie si anume sa ma urc pe Mont blanc cu telecabina si apoi sat rec cu telecabina in Italia. Nu s-a putut deoarece vremea a fost potrivnica, dar n-am stat degeaba am vizitat cau aceasta ocazie Elvetia.

Anul asta in septembrie am avut mai mult noroc si am resusit sa am cinci zile cu vreme buna dintre care una cu cer senin total. A fost ziua Mont Blanc!

Am stat tot la Saint Gervais les Bains, o statiune – oras, aproape de Chamonix (20 km), dar cu preturi mult mai mici ca in Chamonix. M-am cazat intr-un apartament cu trei camere, desi noi eram doar doi, la, Les Fermes de Saint-Gervais’’ un complex de vile, despre care voi scrie un review in sectiunea cazare, unde am dat 250 euro pentru cinci zile. Apartament dotat cu de toate, cu parcare in garaj si cu piscine, dar de care nu am beneficiat findca se inchidea la 19 si noi ajungeam intodeauna mai tarziu.

In prima zi am plecat odata cu rasaritul soarelui de la locul de cazare si vazand ca cerul este senin ca lacrima am decis ca aceasta este ziua Mont Blanc. Am ajuns cu cca o ora inainte sa se deschida casele si deja era coada. Am parcat masina in parcarea cu plata destinata telecabinei si apoi printr-un tunel am ajuns la statia de plecare.

Am stat la coada aproape o ora, pana am luat biletele si cardul de imbarcare pe care ai un numar si ora de imbarcare. Am asteptat apoi la bariera de intrare in interiorul satiei, dar desi era aglomerat nu foarte mult si dupa care ne-am imbarcat, in prima telecabina in care intra aproximativ 60 persoane si care te duce aproape vertical pana la Plan D’Aguille (scuze pentru unele denumiri poate nu le scriu chiar ca lumea franceza mea este deficitara), la 3210 m.

De aici am asteptat urmatoarea telecabina mai mica (aproximativ 30 persoane) care te duce si mai vertical pana la Aguille du Midi (Acul de la amiaza, in traducere aproximativa, are chiar si un ac in varf dar care seamana cu o racheta Sputnik). Toata calatoria pana sus a durat cca jumatate de ora dar findca ne gandeam ca nu o sa avem prea mult timp la dispozitie (am ajuns in varf pe la 11) am plecat imediat la statia de imbarcare spre telecabinele mici (grupate cate trei pe cablu, intra in ele patru presoane) denumite, panoramic mont blanc’’.

Prima senzatie odata ajunsi la 3842 m, am experimentat din plin efectele, hipoxiei’’ ameteala si fiecare pas se face mai greu, mai ales ca timpul de urcare a fost scurt fara timpi de acomodare. Am observant in telecabina multa lume care avea un fel de sac ca de cimpoi din care pleca spre nas sau gura un furtunas prin care pompau probabil oxigen, de unii stiu sa se pregateasca.

Dupa alta coada nu foarte mare dar in spatii destul de inguste (tuneluri) care amplifica lipsa de oxigen, ne-am imbarcat in una din micile telecabine impreuna cu un cuplu de chinezi care au fost foarte civilizati si nu au fost zgomotosi cum fac de obicei.

Distanta total ape cablu este de cca 7 km, cu o singura prindere la mijloc (aceste date nu stiu daca sunt cu totul exacte, da asa le-am apreciat eu din ochi) intr-un pinten muntos. In schimb imaginile iti taie respiratia la propriu, iar telecabinele stau de ccica cinci ori la dus si la fel la intors suspendate pe cablu sa admiri peisajul la cca 300 m dedesubt si anume ghetarul, Valle blanche’’ si muntii din imprejur si binenteles Mont Blanc-ul din toate partile, plus temerarii alpinisti care traverseaza ghetarul sau se urca pe peretele vertical la, Aguille du Midi’’. Am ajuns dupa cca 45 minute la Punta Herbroner in Italia, la statia noua data in folosinta anul trecut si unde se ajunge din Italia cu o telecabina rotitoare si anume de la statiunea Courmayeur.

Am filmat am facut poze si cu muntii din acea zona inclusiv cu, dintele gigantului’’ am eperimentat aceasi lipsa de oxigen desi eram la o altitudine mai mica 3462 m. Dupa aceasta ne-am dus la statia de imbarcare unde nu era coada mare si am ajuns inapoi la fel ca la dus, colege de cabina doua fete din Italia, care pareau destul de plictisite si care se uitau mai mult in smartphone decat la Mont Blanc sau alte zone deosebite pe care le vezi imprejur.

Am ajuns din nou la Aguille du Midi, si am vizitat si filmat toate terasele, sunt vreo sapte la numar, apoi am stat la coada si am luat liftul pana in varf la baza acului (sau rachetei) de unde ai o vedere ampla si panoramica a statiunii Chamonix Mont Blanc, a muntiilor din jur si a varfului Mont Blanc, cel mai inalt varf din Europa de Vest si anume 4810 m, deci cu aproape 1000 de metri mai inalt de unde il priveam eu, dar senzatia este ca poti sa pui mana pe el.

Senzatia data de lipsa de oxigen nu a tecut desi am stat aproape trei ore aici, am baut cat o cafea la unul din numeroasele baruri de aici si am admirat geniul tehnic al constructorilor care au resusit sa gaureasca un varf de munte la aceasta inaltime sa aduca aici apa, canalizare, energie electica, toate cele necesare ca sa ai o sedere cat mai placuta in aceasta imensa statie de telecabina.

Dupa aceasta am coborat cu telecabina pana la Plan D’Augille, unde am admirat cateva grupuri de perapantisti care se lansau de aici spre Chamonix.

Dupa aceasta am luat din nou telecabina, pana la Chamonix si dupa ce am platit parcarea am mes in statiune si am facut cumparaturi pentru masa de seara (la un magazin Carefour) caci traisem toata ziua numai cu doua sandwich-uri si apa. Dupa ora 19 am ajuns la locul de cazare unde in sfarsit am putut sa-mi tratez hipoxia cu bere!!! si un vin roze din France, nu faceti ca mine!!!

Costuri totale cu cele trei trasee de telecabina 90 euro de persoana, scump dar face toti banii! Se poate lua bilet si pe sectiuni care costa cate 30 euro fiecare.

Sper ca cele povestite aici va deschide pofta de aventura si altor colegi de forum, pun si cateva poze dar o impresie despre ce inseamna Aguile du Midi vedeti din aceasta filmare facuta cu drona si postata pe youtube, dar care nu imi apartine, dar care m-a inspirat in alegerea acestei destinatii de vis: https://www.youtube.com/watch?v=ZcFF35i-dWc.

Trimis de scoty in 25.12.17 11:25:21
Validat / Publicat: 25.12.17 12:34:37

VIZUALIZĂRI: 6667 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (scoty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Varful Mont Blanc, 4810 m, apropae ilating cu mana!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 21 voturi)

[25.12.17 11:41:21]

mecut
[25.12.17 12:50:47]

Frumos, foarte frumos

Noi în iulie, am prins o furtuna, care a redus vizibilitatea și a dus la închiderea gondolei...

Dar tot a fost magic!

[25.12.17 19:42:54]

@scoty: O plimbare minunata, felicitari, votat cu mare drag.

Costi
[25.12.17 20:48:07]

@scoty:

Frumoasă călătorie și frumoase poze!

Dacă pozele arată așa, îmi imaginez cum era să vezi toate astea pe viu...

seamana cu o racheta Sputnik

Nu că ar conta prea mult, dar, pentru a fi exacți, Sputnik nu era o rachetă, ci un satelit. Mai precis, o serie de sateliți...

Sputnik 1 era sferic. Sputnik 2 a purtat-o în spațiul cosmic pe cățelușa Laika, iar Sputnik 5 pe Strelka și Belka

Mica eroare nu știrbește însă deloc farmecul povestirii tale.

„Acul” ce seamănă cu o rachetă (poza P01) este o antenă radio.

Ați intrat și în „cușca” de sticlă, suspendată deasupra hăului? Cred că senzația e fantastică, am experimentat și eu așa ceva în Austria.

scotyAUTOR REVIEW
[26.12.17 18:40:58]

@mishu:Multumesc

scotyAUTOR REVIEW
[26.12.17 18:43:49]

@Costi: Corect am vrut sa spun Saturn, ai dreptate cu sputnik, nu am stiut ca acea racheta este o antena. Nu am pasit in acea cabina de sticla deoarece era o coada imensa si dupa cate cozi am facut in acea zi ma-am lasat pagubas.

mecut, mishu, scoty
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Mont-Blanc: