Filozofări de suflet (mai puţin turistice)

24.12.2017
Avatar elviramvio
vârsta > 60 ani
DIN jud. Ilfov
înscris/ă în 11.06.14
MEMBRU: AUGUSTUS
DEC-2017

NOTĂ: ARTICOL OFFTOPIC

Textul de mai jos face parte din categoria discuții libere, off-topic sau "de interes turistic TEMPORAR ori restrâns" - eventualele voturi sunt simbolice (+1/-1 PMA)

Mâine-i Crăciunul!

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:

“Mâine, prin voința lui Dumnezeu, sărbătorim Nașterea Domnului și Mântuitorului nostru. Pentru aceasta proclamăm Pacea Generală de Crăciun și ordonăm tuturor și-i avertizăm pe toți cei care iau parte la această mare sărbătoare să se poarte cuviincios și liniștit și …. să aibă o comportare pașnică… ”

Textul de mai sus este parte a unui edict dat de regina Kristina a Finlandei în 1640 dar este urmarea unui ceremonial vechi de secole, se spune din 1320, care se practică și azi în cel mai vechi oraș finlandez, Abo pe numele lui vechi local, azi Turku, așa cum l-au rebotezat rușii. Pentru că anul acesta avem un ajun de Crăciun mai trist, am renunțat să vă scriu despre unele din frumoasele legende ale Nașterii, ale bradului și Magilor dar, văzând că nimeni nu amintește de această sărbătoare, m-am gândit că n-ar fi rău să o aducem cumva și aici, în aceste timpuri când marile culturi europene dărâmă la greu biserici, clădiri vechi de secole (Franța - 2800, Anglia cam 2000, etc.).

E adevărat că încă avem proaspăt în minte drumul din urmă al unor oameni pe care i-am apreciat, a căror lipsă o vom simți mult timp dar Nașterea Mântuitorului are importanța ei de 2000 de ani și azi, poate mai mult ca oricând, este un moment în care trebuie să o trăim intens, chiar dacă de peste un mileniu jumate o numim Crăciun. Fiecare și-a împodobit bradul și casa, a aranjat meniul, a cumpărat daruri pentru cei dragi dar toate astea sunt doar haina ce acoperă adevăratul spirit al marii sărbători, acela de a fi în inimile celor iubiți, de a le dărui dragoste, pace, stabilitate, încredere, de a primi și tu la fel.

Ca adult este momentul din an în care îți amintești de copilăria ta când Moșu venea pe horn sau pe geam, când dormeai iepurește doar să prinzi cumva momentul magic, când întâi era dojana de zile mari ca bonus pentru că în agitația generală ieșeai neobservată din casă și așteptai în poartă, doar în ciorapi în minunatele zăpezi de atunci, să vină sania cu reni sau chiar mai rău, te băgai în hornul din spatele casei cu rochița cea nouă pregătită special pentru a-l impresiona pe Moș! Doamne, dar a meritat! Magia aceea mi-a rămas și acum ascunsă într-un colț de suflet și va pleca doar cu mine.

Îți amintești și de anii când adult ce nu mai crezi în povești, trăiești emoțiile celor mici, ai teamă că vei fi descoperit că minți, ai atâtea temeri că darurile nu sunt cele așteptate sau că Moșul nu și-a lipit bine barba. Și-ți faci atâtea vise, ai atâtea cereri tainice și omenești pe care le rostești în gând în noaptea magică, pentru binele familiei!

Vă doresc tuturor celor de pe AFA să vă bucurați de taina Crăciunului așa cum a venit anul acesta, să vă bucurați de gândurile bune și dragostea celor din jur, de sentimentele care nu pot fi împachetate în hârtie multicoloră și foșnitoare, ci vin discret spre voi, să vă bucurați de cei dragi și împlinirile lor, să fiți iertători și buni! La miezul nopții când simbolic strălucește Steaua și miracolul s-a înfăptuit, să vă doriți pentru voi și cei dragi să fiți sănătoși, să aveți pace în casă și în lume, să vă bucurați de tot ce e frumos în viață! Să respectați Pacea de Crăciun în inima voastră! Și nu pot să închei decât cu ceva vechi dintr-o legendă despre care am scris și anii trecuți: să primiți și să dăruiți Iubire, să vă păstrați Credința și să aveți Speranțe!

Crăciun magic nouă, tuturor!

Rog dacă se poate atașați youtube.com/watch?v=0i1SFQd_y6g / Noroc să deie Dumnezeu / Nicolae Furdui Iancu. Mulțumesc.

Impresii încărcate de elviramvio in 24.12.2017 03:43:51

Validat / Publicat: 24.12.17 06:49:17

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în zSTRATOSFERA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (elviramvio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

DA [1 PMA]  -  NU [-1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  47 PMA (din 47 voturi) nota2

[24.12.17 06:49:54]

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

[24.12.17 07:49:25]

@webmaster39:

Mulțumesc. Sărbători cu bine!

- Crazy_Mouse
[24.12.17 09:05:53]

@elviramvio: Mulțumim pentru cuvintele scrise cu sufletul! Vă dorim, la rândul nostru, Crăciun fericit, cu sănătate și multe împliniri!

- maryka
[24.12.17 14:23:36]

Ce frumos! Și eu doresc tuturor sărbători fericite în liniște și pace sufletească alături de cei dragi! 🎄

- ungureanica
[24.12.17 14:37:44]

Crăciun fericit și plin de bucurii.

- Zoazore
[24.12.17 14:38:27]

@elviramvio: De obicei, Zana Zbanghie venea cu un colind de suflet pentru sufletele dragi!

Anul asta, Zana e trista si nu mai are inspiratie pentru colinde. Asa ca-i multumeste dragei de @elviramvio pentru cuvintele frumoase si sensibile scrise cu inima pe sufletele noastre.

Bat si eu acum la usile voastre sa va colind. Pentru anul ce vine, va doresc ce mi-as dori mie: liniste, pace, bucurii, sanatate, vacante frumoase, drumuri bune si-un dram de noroc.

Plata pentru colindul meu va cer zambete si bucurie!

Puteți evalua (simbolic, +1/-1pma) ecoul:   APRECIEZ -- DEZAPROB
- ANILU
[24.12.17 16:17:58]

@elviramvio: Crăciun fericit alături de cei dragi.

- mprofeanu
[24.12.17 17:21:46]

@elviramvio: Crăciun fericit! Sărbători minunate!

- zlatna
[24.12.17 17:55:05]

@elviramvio: Multumim pentru urări. Un Crăciun fericit și vouă plin de bucurii și voie bună.

- mishu
[24.12.17 20:10:32]

@elviramvio: Cred ca trebuie sa privim inainte cu incredere si speranta, asa incat iti urez sa ai parte de sarbatori linistite, cu bucurie in suflet si lumina in priviri.

Craciun Fericit! si La Multi Ani!

- urjanclaudiu
[25.12.17 09:39:47]

@elviramvio Mulţumim pentru urări!

CRĂCIUN FERICIT şi vouă şi multe zile senine alături de cei dragi!

- nicole33
[25.12.17 20:48:29]

@elviramvio:

Crăciun fericit!

[25.12.17 22:13:25]

Va multumesc tuturor pentru ecouri. Va doresc iarasi sarbatori cu bine!

- doinafil
[26.12.17 15:14:05]

@Zoazore: Plata pentru colindul tău este că ai reușit să ne faci să te aducem în sufletul nostru, și să te păstrăm într-un

sertăraș ca pe o mică comoară!

- doinafil
[26.12.17 15:18:08]

@elviramvio: Frumoase gânduri te animă pentru noi toți, Elvira, și-ți mulțumim pentru asta!!!

La rându-ne, îți dorim ce-am dori și noi să avem, ca mai toți colegii noștri: sănătate, liniște, armonie interioară și cu cei din jur, cu tot ce ne înconjoară!

Doamne, Ajută!!!

[01.01.18 12:24:03]

@doinafil:

Un an bun sa aveti și multe calatorii!

pagină generată in 0.112038850784 sec