ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.12.2017
DEC-2017

încărcat de pe telefon!

Prima vizita la Viena

Salut!

As vrea sa las si eu cateva impresii despre minivacanta noastra la Viena. Am fost cazati la Hotelul Mozart 18-22.12.2017.

Impresii hotel:

Am zburat la Viena cu Tarom. Am ajuns la hotel la ora 10:00. Am stat pana la 14:00 sa ne putem caza. Au fost multi oameni care au asteptat atatea ore, pt ca asta e politica hotelului, ne-am umplut toti de nervi.

Camera comunista. 2 paturi unul langa altul. Baia mica. Nu exista frigider in camera. Lumea isi tinea cumparaturile in pungi legate de sfori pe geam.

Micul dejun foarte sarac. In fiecare zi am mancat omleta, parizer prajit, castraveti, rosii, branza, cereale. Cafeaua foarte slaba.

Posturile la TV sunt dublate in germana. Pt internet trebuie sa platesti 3,5€/24h. Nu am platit taxa de oras.

Caloriferele nu functioneaza. Fiecare camera are AC, iar daca il lasi pornit pe timpul noptii ti-l opresc cei de la receptie. Noi asa am patit.

Curatenie in camera se face in fiecare zi, insa nu se sterge si parchetul. Patura cu, care te invelesti este prea mica, daca esti mai inalt dormi cu picioarele dezvelite.

Nu au parcare pt cei veniti cu masina. Nu vom mai reveni cu siguranta!!!

Exista statie de metrou/tramvai aproape de hotel. Hotelul este pozitionat bine. Il gasesti repede.

P. S.: cred ca am detaliat cam mult, dar trebuie sa stiti si voi unde veniti ca noua nu me-a zis nimeni inainte si taaare suparata sunt pe ce am gasit aici.

Impresii Oras Viena:

Orasul Viena este foarte curat. Nu am vazut un caine maidanez pe strada, ceea ce mi s-a parut WOW! Pt transport am folosit Viena Pass (cardul rosu). Am avut transport gratis si reduceri la obiective.

TOATA LUMEA STIE ENGLEZA!!! Nu ai cum sa te ratacesti, totul este foarte bine pus la punct. Magnetii de frigider sunt foaaarte scumpi sau cel putin pt bugetul nostru:4-5€/magnet. Am gasit si cu 2€, dar erau urati. Sau poate nu am stiut unde sa cautam.

Am mers la vestitele targuri de Craciun. Bauturile celebre vin/punch:3-4,5€/cana + garantie pt cana 3-4€/cana. Daca duci cana inapoi ti se returneaza garantia.

Am prins vremea buna. Ultima zi a plouat. A fost foarte frig, desi nu a nins.

Trimis de Iree in 22.12.17 11:37:41
Validat / Publicat: 22.12.17 13:34:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 1719 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Iree); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Targ de Craciun Rathaus
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

[22.12.17 13:34:36]

@Iree: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

@Iree, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[22.12.17 13:41:45]

MUltumesc frumos pentru sfaturi! Data viitoare asa voi face.

mprofeanu
    [22.12.17 14:59:03]

@Iree: Interesant ce ai scris despre această cazare. Să înțeleg că nu aveau posibilitatea de a depozita bagajele, altfel ați fi revenit mai târziu după vizitarea orașului. Timp prețios pierdut...

Cât a costat pe noapte camera?

Frumoase pozele, ultima este deosebită!

[22.12.17 16:53:28]

@Iree: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

[22.12.17 18:22:06]

@mprofeanu: am depozitat bagajele, ne-am plimbat, am vizitat cate ceva, dar noi eram foarte obositi, nedormiti de 24 de ore si voiam sa ne cazam cat mai repede sa dormim putin si sa plecam iar.

[22.12.17 18:24:50]

@webmaster26: OK

[22.12.17 18:28:33]

@mprofeanu: In ceea ce priveste pretul/noapte nu stiu cat costa. Noi am plecat cu agentie. 2400 lei pt 2 persoane (cazare+avion+bagaj la cala+mic dejun) 5zile.

mprofeanu
    [22.12.17 20:46:47]

@Iree: Acum am înțeles, distanța de la Cernavodă la Otopeni este mare. Eu am citit ora de sosire în Viena dar nu am fost atentă de unde veneați din România.

Excursii frumoase vă doresc!

[23.12.17 00:16:01]

@mprofeanu: multumim la fel!

[23.12.17 00:36:06]

@Iree:

Am înţeles că hotelul te-a nemulţumit foarte mult (pe bună dreptate, din ceea ce ai povestit). Totuşi, care este motivul pentru care îl recomanzi (aşa apare în casetă - "Autorul ar RECOMANDA această destinaţie unui prieten sau unui cunoscut" (termenul "destinaţie" aici se referă la hotel, nu la oraş)?

[23.12.17 08:26:05]

@alex1968: cel mai probabil autoarea recomanda destinația în sine, nu hotelul.

Totul vine din ambiguitatea prezentării amestecate a unei unității de cazare cu o ”unitate” de vizitare (Viena în sine)

E unul dintre principalele motivele pentru care AFA recomandă despărțirea impresiilor de (despre) cazare de cele ”de călătorie” (impresii despre destinația în sine)

[23.12.17 08:45:48]

@webmasterX:

Da, m-am gândit că despre asta ar putea f vorba, dar în cazul acesta cred că ar trebui corectat, pentru că recomandarea apare la rubrica aferentă condițiilor oferite de hotelul respectiv și ar putea induce în eroare pe cei care consultă site-ul un pic mai grăbiți și care caută un loc de cazare. Evident, e părerea mea.

[23.12.17 08:47:40]

@alex1968: as putea sa editez postarea? Sa o impart in 2? Hotel si oras?

[23.12.17 08:48:14]

@alex1968: corectura se poate face doar de autoare.

O poate solicita, de exemplu, scriind un ecou, aici.

[23.12.17 08:51:34]

@alex1968: cand mi-a aparut termenul “destinatie” eu m-am referit la oras. Este prima data cand postez pe acest site. Nu am stiut ca trebuie sa impart in 2 articolul. Am zis sa includ intr-o postare si parerile despre hotel cat si cele despre cazare. Ar fi bine daca as putea remedia situatia. Imi cer scuze! In loc sa va vin in ajutor mai mult v-am pus pe ganduri.

[23.12.17 09:00:54]

@Iree: nu-ți fă probleme! Cum obișnuiesc să zic eu, ”nimeni nu s-a născut învățat”, știindu-le pe toate. NU aveai de unde să știi, să te gândești la atâtea, la prima postare.

Am corectat ”Recomandă” în ”NU recomandă”.

[23.12.17 09:04:03]

@Iree:

Da, mi-am dat seama că, foarte probabil, recomandarea se referă la oraș, nu la hotel. Rubrica unde este inclus review-ul este destinată hotelului, de aceea am sugerat că ar fi utilă corectarea 'recomandarii".

Radu Tudoran
    [23.12.17 22:47:48]

Viena si targurile de Craciun au un farmec deosebit, dar trebuie sa il cauti putin, prin multimea de turisti. Sunt deasemenea hoteluri bune si ieftine, insa e mai bine sa cauti tu singur pe booking.com.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / AUSTRIA
    [24.12.17 14:10:25]

Cînd mai aveți situații în care ajungeți la hotel înainte de ora de cazare, dați un email înainte, să anunțați că doriți cazare mai devreme. Astfel, dacă au camere libere, le pot pregăti cu prioritate, și vă cazează mai repede (mie mi se întîmplă cam în 50% din cazuri, pentru că uneori chiar nu e posibil; dar e important să anunțați, altfel nu au de unde să știe).

[24.12.17 19:13:59]

@Iree: Bun venit! iti spun si eu si simt si eu nevoia sa comentez una alta pentru ca Viena a fost destinatia mea de o vacanta de 5 zile si de vreo 3 ori serviciu (cam cate 3 zile) asa ca am sa-ti fac si ceva recomandari.

Nu vorbesc de deplasarile in interes de serviciu cand firma plateste cazarea (tu avand posibilitatea alegerii din ce ti se propune) ci am sa ma refer la destinatia de vacanta, cand am ales apartament (eram 5 persoane) si in felul acesta aveam posibilitatea alegerii de a manca acasa sau la restaurant (depinde de ora mesei), am avut totul la dispozitie ca si cand ne-am fi mutat in casa altcuiva, si acces foarte usor la mijloacele de transport in comun.

Dupa varsta voastra cred ca suneti in stare sa va gestionati deplasarile si sa gasiti ceva potrivit pe booking sau alte motoare de cautare, fara sa aveti nevoie de agentie. Pentru destinatii mai speciale puteti eventual apela la agentii.

In cazul in care va intereseaza o anumita destinatie puteti pune o intrebare in rubrica Ce-mi recomandati? si sigur vei primi raspunsuri de ajutor.

Succes in continuare si din mers vei invata multe.

Felicitari pentru ca ti-ai facut curaj sa scrii, acum continua.

[24.12.17 19:18:20]

@mishu: Multumesc frumos! Am gasit acea oferta si ni s-a parut avantajoasa. Data viitoare ne vom gandi de 2x.

[24.12.17 19:20:24]

@abancor: Multumesc pentru sfat! Nu stiam acest aspect.

alex1968, Iree, mishu, mprofeanu, Radu Tudoran
    Alte impresii din această RUBRICĂMozart Hotel: