ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.12.2017
DIN: Satu Mare
ÎNSCRIS: 17.07.14
DEC-2017

Heaven Eleven Apartments Cracovia (Brzozowa nr 15, Ap. 41)

Locatia se gaseste sub acest nume pe site-urile de rezervari, insa e de fapt o multi-locatie. Cred ca la adresa de pe site-uri (Swietego Sebastiana 33/2) locuieste de fapt persoana care se ocupa de rezervari, iar apartamentele sunt raspandite prin tot cartierul, care pe unde, locatii de toata frumusetea de altfel.

Eu ma voi referi la locatia de pe strada Brzozova nr 15, apartament 41, o strada la exact doi pasi de Sw. Sebastiana. Apartamentul e la ultimul etaj (4… sau 5?) prinde practic partea de mansarda a cladirii. Se intra intr-un hol spatios, cu canapea, masa, scaune, televizor, tot aici se afla bucătărioara, unul din dormitoare si baia. Este si o scara interioara pe unde e accesul la dormitorul de sus.

Mobilierul e simplu, comod si eficient gen Ikea, culorile sunt deschise, ceea ce face apartamentul suficient de luminos. De altfel toata cladirea e renovata, se pare nu de foarte mult timp, si arata bine (mai putin scarile, cand stii ca ai de urcat cu gentoaiele dupa tine pana la ultimul nivel… :))

Apartamentul e foarte bine plasat: e exact in cartierul evreiesc, la cam 15 minute pe jos fata de castelul Wawel sau de Piata centrala si ai deci acces imediat la toate restaurantele, cluburile si magazinele de la parterul cladirilor (gasesti de toate aici, inclusiv un foarte folositor Mini-Carrefour vis-a-vis). E drept, mai sunt cladiri mai batranesti prin cartier, insa marea majoritate sunt renovate fain si au un farmec aparte, ca de altel intreg orasul Cracovia

Revenind la apartament: are o bucatarioara dotata cu plita, frigider, masina de spalat vase, toaster, hota si aparat de facut cafea, ba chiar am avut si o punga de cafea la dispozitie din parte casei. Este si ceva vesela la dispozitie, vreo doua oale, farfurii si tacamuri suficiente, cani, pahare si alte cele folositoare si numai bune pentru luat un mic dejun de exemplu, fara ochiuri (tigaie nu este ). Pe site-ul de rezervari cred ca se putea opta si pentru mic dejun (alimente lasate in frigider de catre proprietar), cum spuneam insa, sunt jos magazine cu de toate, si efortul e mimim

In baie – pe lange cele de cuviinta gasim si o masina de spalat (cu tot cu detergent), de folos daca ai de gand sa stai mai mult…, in orice caz gasesti mai rar locatiile unde ai asa ceva.

Temperatura in apartament a fost potrivita – centrala se afla in baie, se poate seta relativ usor, iar pentru zilele calduroase cand probabil soarele bate cu putere asupra mansardei este si aer conditionat la dispozitie.

Este si un fier de calcat cu masuta aferenta si un mic aparat care asigura Wi-Fi daca e bagat in priza – nu l-am testat.

Curatenia – in general in regula, prosoape si lenjerie fara probleme, sub paturi insa era praf cam grosut, nu prea in regula. Si parca la baie nu era sapun din partea casei daca-mi aduc bine aminte, pentru siguranta e mai bine sa va aduceti de acasa.

Daca veniti cu masina, e bine de stiut ca o sa aveti ceva bataie de cap cu parcarile, insa nu farte mare. Se poate intampla sa cautati ceva mai mult, insa pana la urma tot se gaseste cate un loc liber. Toate parcarile din jur, de pe stradute sunt publice si sunt cu taxa. Sunt automate de platit taxa de parcare si poti alege sa platesti chiar si pentru cateva zile (nu scrie pe automat, insa plusezi orele pana cand ajungi la data si la ora dorita). Se plateste cu monede, dar e greu sa faci rost de ele, sunt la mare cautare, toti posesorii de masini parcate le vaneaza si la magazine se cam feresc sa ti le schimbe, sau se poate si cu cardul, contactless, insa ai de cautat putin pana gasesti unul care sa aiba cititor de card si sa si mearga, eu am incercat pe la vreo 3-4. Intervalul in care trebuie platit incepe de dimineata de la 10 (sau 11 cred…) si tine pana seara la 20, iar in week-end e liber. Recomand sa platiti taxa, amenda e cam 50 de zloti, iar taxa pe zi nu mai stiu exact, ceva de genul 25, si am vazut oamenii primariei facand verificari – deci merita. Biletelul primit de la automat se pune sub parbriz si gata.

Pretul pentru cazare il apreciez ca fiind unul foarte bun avand in vedere locatia, ceva in genul 1000 de lei pentru 3 zile pentru tot apartamentul.

Recomand locatia cu caldura, e numai buna pt cazare cu ocazia unui citybreak – e aproape de toate atractiile din oras, e ieftina si e deosebita fata de un hotel – e o fosta casa mare, evreiasca, plina de istorie la urma urmei, insa renovata si cu tot confortul, cu parcarea se gasesc solutii, ce mai, e bine. De altfel, recomand cu caldura citybreak-uri in Cracovia, polonezii sunt oameni foarte faini (vezi Kornet Klub-Drum Bun -un review pe care-l voi psta in curand, dar nu numai), de toata stima, e un oras turistic frumos, unde ai ce vedea cateva zile bune, e loc si de distractie (restaurante, cluburi cu muzica live pentru toate gusturile) si toate astea la preturi rezonabile, cam ca la noi, poate putin mai mari pe alocuri insa mult mai mici decat in alte orase apreciate de city-breakeri. Si nici nu e mega-aglomerat ca in alte parti, e mai mare dragul.

Trimis de Trank in 21.12.17 16:04:55
Validat / Publicat: 21.12.17 16:40:53

VIZUALIZĂRI: 1753 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Intrarea in casa - Brzozowa nr 15
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19500 PMA (din 15 voturi)

[21.12.17 16:27:13]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente în regim hotelier, CRACOVIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[21.12.17 21:27:17]