ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.12.2017
ÎNSCRIS: 19.12.17
DEC-2017

încărcat de pe telefon!

4 zile de vacanta in Dubai

Am fost de curand in Dubai, pentru prima oara si m-am gandit sa adaug si impresiile mele. Acest site m-a ajutat mult in organizarea excursiei, mai ales ca nu era pentru prima oara si nu stiam la ce sa ma astept. Am fost doua persoane, eu si sotul.

Perioada exacta a fost 25 noiembrie - 2 decembrie. Datorita faptului ca ne-am hotarat greu cu plecarea am ajuns sa platim putin mai mult la avion. Daca aceasta excursie o planificati din timp, sa zicem cu cateva saptamani inainte atunci costurile se pot reduce cu vreo 2-3 sute de euro.

Daca ar fi sa mai vizitez inca odata Dubai, as alege FlyDubai si nu Wizz. Prima companie, are aeroportul in oras si nu tb sa platesti mult taxiul, noi am dat 100 dirham de la aeroport pana la hotel.

Cu FlyDubai ai asigurat bagajul de cala, noi l-am platit, 100 euro????, ai mincare asigurata, noi am cumparat si cafeaua...

Am fost cazati, la Atana daca nu gresesc, aproape de statia de metrou Dubai internet city. Hotelul a fost ok, 4 stele, de pe booking, 20 mil, 5 nopti cu mic dejun.

Toate excursiile le-am cumparat online, din tara, cu exceptia ultimei pe care am platit-o soferului cand ne-a luat de la hotel.

La Burj Khalifa, le-am luat de pe site-ul Burj Khalifa, 400 dirham, 2 pers, pana la et 125, ora 16.30. Am stat pana s-a facut intuneric ca sa prindem poze si de zi si de seara. A fost spectaculos.

Restul excursiilor, inca 3, le-am luat de pe site-ul yallabanana, la recomandarea unui alt articol de pe AFA. Cu mici exceptii, totul a fost ok. Oricum, nu am gasit in alta parte preturi asa bune ca la ei.

Desert safari, a fost 250 dirham, 2 pers, cu tot tacamul ridicat de la hotel show si cina. Nu stiu daca datorita faptului ca au intarziat 10 min, dar safari a inceput de la hotel, numai ca adrenalina era pe sosea si nu pe dunele de nisip. Dar era foarte priceput tipul... a fost cam raliu de formula unu, viteza mare, frane bruste, eram siguri ca va lovi pe cineva sau o sa intre unii in noi... dar de fiecare data parea ca stie ce face.

Excursiile le-am cumparat de la Rah turism, niste indieni, deci si soferul era indian, dar foarte stapan pe volan. Cam la fel de multa adrenalina a fost si pe dune... cam 15 min, sa nu mancati inainte, iar masinile incredibil de bune, la cate zdruncinaturi si viraje bruste... in fiecare zi, cu 8 persoane in masina... a fost o experienta unica dar nu sunt siguraca as mai repeta-o.

Cina a fost asa si asa, mincare indiana, un pic picanta, dar era si carne si legume, in general ok. Pictura cu hena, una mica, daca vrei mai mult platesti. Bauturile gratis erau ceai si apa, restul se plateau. Spectacolurile, de belly dance si tanura au fost f frumoase.

Plimbarea cu camila era cam de 1 min... nici nu mergea mai mult, era intuneric, puteai sa faci poze cu camila. Aici am avut un mic incident, in sensul ca sotul a vrut sa-mi faca o poza cu aparatul lui, iar prorietarul ori nu a inteles ori s-a facut ca nu intelege si dupa vreo ora, ne-am trezit cu pozele facute de el si ca vrea 60 dirham. Chestia e ca nici nu aveam atitia bani la noi, asa ca i-am spus si dupa negocieri ni le-a lasat la 25!!!

A doua zi am fost la Abu Dhabi. Ne-a costat tot 250 daca nu gresesc, iar un pret f bun pt cei 220 km dus-intors, luat de la hotel, iar ca ghid a fost ok, bine informat. Am plecat la 9 dim si ne-am intors in jur de 7 seara. Ce a meritat cu desavarsire a fost moscheea, extraordinara realizare. Daca nu erau niste opriri pe drum care dupa, parerea mea, puteau fi sarite, am fi stat mai mult la moschee.

Opririle au fost, la o piata de curmale, unde am luat niste produse pe care numai de acolo, le iei, dar ne-a dus la un magazin de unde am cumparat toti, am fost un grup de 9 pers, cred ca avea comision... nu am avut timp sa verificam si alte preturi, tot timpul a fost contra cronometru... apoi la Ferrari... 30 min, preaputin, nu merita, nu ai timp sa faci nimic... am fost la wc si cam atat... apoi la un magazin de produse traditionale, aici merita, covoare cu fir de aur, margele, bibelouri... etc, fff frumoase, putin cam scumpe, dar negociezi... patronul face si o mica prezentare a acestor produse, era cat pe ce sa cumparam un covoras din ala mic aurit dar ne-am dat seama ca nu am unde sa pun in casa asa ceva, apoi la palatul presedintelui, adica poze cu exteriorul si cam atat.

Era sa uit, a mai fost o oprire, la un mall, 30 min ca altfel pleaca masina, sa mincam, asta nu mi-a placut, nu stiu ce mall a fost ala, din afara parea f ok, dar la capitolul mincare statea prost, numai fast food, bleah, acolo am mincat cel mai prost.

Ultima excursie a fost croaziera cu vaporasul la Dubai Marina, care ne-a costat 400 dirham. De data asta cina a fost mai buna, tot mincare indiana... a fost si tanura show, si am reusit sa stau pe puntea de sus, asa cum am vrut, credeti-ma daca nu stai pe puntea de sus, sa iei masa in timp ce vaporasul merge... mai bine nu te duci, am insistat cand am platit ca vreau puntea de sus si m-au rezolvat, deci una peste alta rah turism au fost ok, pentru prima data.

Se pot lua excursii si de la hotel dar erau dublu fata de rah turism. In timpul cat nu am avut excursii, ne-am plimbat la dubai mall si mall of emirates, unde am si mincat, la bazar de vreo 2 ori ca sa luam cadouri, aici in deira am si mincat mult mai bine si mai ieftin decat in mall.

Singurul lucru pe care l-am ratat a fost plaja si metroul. Am fost cu taxi de fiecare data. Taxiul e cam ca la noi de scump... hotelul are autobuz, gratis, pentru diferite zone din oras, mall, bazar, plaja... ceri programul de la receptie. Am fost si noi odata la mall, dar parca a durat mai mult decat cu taxiul.

Mancarea este ieftina, apa este scumpa, noi ne-am cumparat apa de la magazin, si la restaurant consumam de la noi, imi aduc aminte ca o sticla de apa minerala era 25 dirham, aproape cat am platit un fel de mincare.

Cat despre bani, am avut ceva dolari din tara, am schimbat la aeroport dar nu a fost un curs bun si in rest am schimbat la mall sau am platit cu cardul.

Din toata excursia, sotul a ramas cu un mic regret, ca nu si- a luat aparat foto, care spune el aici il iei dublu. Vroia nu stiu ce nikon... care acolo cu obiectiv cu tot era 50 mil iar la noi il iei cu 70. Dar cred ca sigur ne vom mai duce, macar odata daca o sa putem. De data asta m-as duce la Oman.

Trimis de Milka1000 in 19.12.17 14:16:22
Validat / Publicat: 19.12.17 14:55:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 5951 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Milka1000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.12.17 14:54:26]

Bun review de debut, merită remarcat

@Milka1000: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 94&ridAnt=83651

Ne-am bucura să putem citi și impresiile despre cazare scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[24.12.17 13:46:43]

@Milka1000: In primul rand iti spun si eu Bun venit! si succes in continuare, si daca ai inceput sa scrii continua pentru ca o faci frumos.

Felicitari, votat cu mare drag.

[30.05.18 07:45:58]

În ianuarie am facut o rezervare pe booking la hotel Atana. Am tot citit ca anulează rezervarile. Motivul este ca la preautorizarea cardului acesta este refuzat. Ati avut o astfel de problema? Cu ce card ati facut rezervarea? De debit sau de credit?

[23.06.18 18:15:33]

@Milka1000: o intrebare pentru soț... isi aduce aminte unde a văzut aparatul Nikon la reducere? Soțul meu vrea sa cumpere un obiectiv pentru Nikon si nu stie daca sa il ia inainte de a pleca în Dubai sau sa il cumpere de acolo.

Milka1000AUTOR REVIEW
[24.06.18 11:28:00]

Sa il cumpere de acolo. Produsele electronice se vand fara sau cu taxe foarte mici. Noi am vazut preturi bune in Emirates Mall.

[12.12.18 07:37:27]

Croaziera de la ce agentie ati luat-o?

Milka1000, mishu, PISICAANA
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Dubai: