ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2010
DE ms65
ÎNSCRIS: 23.09.09
SEP-2009

Muzeul Martipanului - Budapesta

Dupa ce am vizitat Bastionul Pescarilor, care ofera una dintre cele mai frumoase imagini asupra podurilor de pe Dunare si a Parlamentului, si Biserica Mattyas, una dintre cele mai frumoase biserici gotice din Ungaria, de care nu ne-am putut bucura decat admirand-o pe afara deoarece era in reamenajari/restaurari, am ajuns imediat la Muzeul martipanului. De fapt este o incapere formata din doua camere. Intrarea in expozitie e precedata de o cofetarie unde esti intampinat de o angajata care elibereaza biletele de intrare in expozitie si care ofera si cate o mica mostra de figurina-martipan. In cofetarie, frumos asezate in cosulete sau pe platouri troneaza tot felul de minuni dulci, frumos colorate, ornate, diverse prajituri care iti fac cu ochiul si nu te lasa sa pleci pana nu cumperi ceva...

Din cofetarie, pe o usa micuta patrunzi in expozitia propriu-zisa... sincer, ma asteptam la mai multe camere sau la o sala mai mare... dar exponatele iti acapareaza privirea prin acuratetea cu care au fost prelucrate din acest material dulce numit martipan, prin detaliile care arata cu cata migala s-a lucrat...

In mijocul camerei, protejate de vitrine se afla copii ale cladirii Parlamentului, ale bastionului Pescarilor, statuia printesei Sissi (sotia imparatului Franz Joseph). Pe acelasi perete cu usa se gasesc tablouri cu figurile mai multor personalitati (cu greu iti vine sa crezi ca si acelea sunt facute tot din martipan (par atat de asemanatoare picturilor in ulei). In partea stanga a camerei sa afla vitrina care se vede si din exterior si unde este expus un tort imens alb, frumos ornat. Fata in fata cu usa sunt vitrine unde cei mici pot revedea mai multe personaje din basmele clasice, din desene animate sau din filme mai recente. Totul pare atat de real incat cu greu mai realizezi ca de fapt sunt mici opere dulci, iar la unele exponate sunt chiar si retetele cu ce ingrediente si in ce cantitati s-au folosit.

Merita sa va lasati ochii sa se delecteze si pupilele gustative sa saliveze...

Iesirea se face trcand prin aceeasi cofetarie unde, daca prima data ati rezistat tentatiei sa cumparati ceva acum, dupa ce ati vazut si expozitia sigur mai aruncati o privire si veti fi tentati sa lasati ceva banuti in schimbul catorva bombonele sau prajiturici...

Atasez cateva poze ca sa va faceti idee, ce si cum!!!

Trimis de ms65 in 24.04.10 07:42:01

VIZUALIZĂRI: 5009 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ms65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Catedrala Sfântul Vasile din Piaţa Roşie iar in spate se vede "Prinţesa Sissi", din martipan

krondia*
[24.04.10 09:22:59]

Muzeul Martipanului este un alt exemplu care ilustreaza inventivitatea vecinilor nostri in a-si atrage turistii. In Budapesta gasesti la tot pasul tot felul de muzee, mai mult sau mai putin mari, dar cu siguranta inedite, astfel incat cred ca, indiferent de cate ori ai reveni aici, tot ai mai gasi ceva de vazut. Muzeul martipanului este amenajat chiar in salile Hotelului Hilton, noi eram contra-cronometru cand am trecut pe aici si nu ne-am oprit, nu stiam atunci ca vizita ar fi durat doar 5-10 minute. Si biletul de intrare nu este scump, 400 HUF, aproximativ 6 lei.

Expozitia este organizata de prestigioasa Cofetărie Ruszwurm click aici si Szabó Marcipán click aici, pe ultimul link gasind si date despre Muzeul Martipanului.

Daca iti place, iti propun urmatoarea melodie click aici

pepsi70ro
[24.04.10 10:07:43]

Foarte interesant, deja am in proiectare cateva zile de vacanta in Budapesta, am adaugat si acest obiectiv alaturi de celelalte scrise de Krondy. Felicitari!

ms65AUTOR REVIEW
[24.04.10 11:03:34]

Multumesc mult pt. aprecieri si melodia propusa!

Expozitia propriu zisa este intr-o camera de marimea a doua-trei sufragerii, deci nu prea mare dar maiestria si migala cu care s-a lucrat pentru fiecare exponat o sa va incante...

webmasterXY*
[24.04.10 11:06:39]

Adaugata melodia propusa de @krondia.

presario
[24.04.10 22:15:30]

Lichioruri de martipan nu ati cumparat ?

Sunt foarte bune, se gasesc in mai multe variante traditionale unguresti.

Se vand la magazinele din zona Bastionul Pescarilor - cartierul Buda

ms65AUTOR REVIEW
[24.04.10 22:35:43]

sincer, nu... nici nu stiam ca exista... acum imi pare rau ca am trecut cu vederea si am pierdut oportunitatea de a gusta dar cred ca eram coplesita de cate variante dulci erau (bomboane, ciocolate, prajituri, acadele...)... privind mai cu atentie poza din cofetarie parca se vad si ceva sticle.

Sigur data viitoare nu pierd ocazia...

presario
[24.04.10 23:11:17]

Da, sticlele din poza 5 ( raftul 2 stanga sus ) sunt lichiorurile de martipan.

Sunt 2 variante diferite - una gen "Bailey's" si una gen "Amaretto' - digestiv.

Ambele - cu gust de (evident) martipan.

georgiana
[31.07.10 09:02:22]

Deosebit de util, nu stiam de acest muzeu, multumesc!

zena*
[23.08.10 15:31:54]

Finalul povestii mi-a placut cel mai mult. La ce bun sa ma uit la dulciuri daca nu pot sa le si gust la final?

magdalena
[29.08.10 09:42:40]

Cand am fost in Budapesta si am vazut Muzeul Martipanului mi-am adus aminte ca citisem pe undeva de el!

Datorita tie l-am vazut si eu!

Mi-a placut descrierea ta, recitindu-l acum.

Dupa ce am scris impresii despre el, sa speram ca se vor bucura mai multi vazand "operele dulci"!

[27.02.16 15:22:12]

Mutat în rubrica "Muzee în Budapesta, BUDAPESTA" (nou-creată pe sait)

georgiana, magdalena, ms65, zena*
Alte impresii din această RUBRICĂMuzee în Budapesta: