Descoperă Zakynthos

DIN Tinca [BH]
înscris/ă în 18.12.17
JUN-2017
2000 Euro

Frumos...dar nu cum ne-am asteptat!

Buna ziua!

Acest articol este destinat celor care isi doresc sa vada Zakynthosul la fel de mult cum mi-am dorit eu dar nu stiu la ce sa se astepte! As vrea sa incep cu începutul, spre Zakynthos am pornit 2 cupluri din care unul proaspat casatoriti iar celalalt (noi) format din 2 adulti si un copil in varsta de aproape 2 ani.

Am pornit din Loc. Tinca jud Bihor cu prima oprire in Skopje, in Skopje recomand din toata inima Hotel Vlaho de 4* a costat 50 de euro/noapte cu mic dejun (foarte bun) inclus. Despre oras pot doar sa spun ca merita vizitat! Centrul istoric este foarte frumos si aveti ce sa vedeti! Mancare si bauturile sunt la preturi destul de bune!

Din Skopje am continuat calatoria spre Kilini de unde urma sa luam feribotul. E foarte simplu de gasit portul si de asemenea foarte usor de cumparat bilet, sunt mai multe agentii de unde va puteti alege cea mai buna varianta si pretul care va convine, noi am platit aproximativ 70 de Euro per cuplu plus masina dus-intors, la intoarcere am putut sa ne alegem noi ora la care dorim sa ne întoarcem!

Am ajuns in Zakynhos dupa aproximativ 1 ora cu feribotul. Cand am coborat de pe feribot am avut noroc ca ne-a asteptat doamna care ne-a ghidat spre vila unde urma sa stam pentru 8 nopti, daca nu ne ghida ea nu aveam nici o sansa sa ajungem in timp decent la vila deoarece era o imbulzeala de nedescris la iesire din port.

Vila unde am stat pe care de asemenea o recomand se numeste Villa Elena, in Laganas, o statiune pe care NU O RECOMAND! Norocul nostru ca nu am stat in centrul ei ci undeva mai la periferie! Am platit 730 de Euro toti, are 3 dormitoare, un living enorm, o bucatarie super bine dotata 2 terase mari dar din pacate doar 1 baie. Este o vila foarte frumoasa, curatenie impecabila si un proprietar prietenos care sta la etaj, tin sa precizez ca nu am avut nici o problema cu el ba chiar nici nu am simtit ca locuieste deasupra noastra!

Legat de insula... dupa cum spuneam mi-am dorit foarte mult sa vizitez aceasta insula dat fiind faptul ca sunt indragostita de insulele grecesti, dar aceasta insula nu m-a impresionat deloc! Am sa scriu mai jos punctele pro si punctele contra la aceasta insula:

Pro: 1. Pesiajele sunt minunate, te lasa fara cuvinte si tot ce iti doresti e sa stai sa admiri ore intregi!

2. Apa este foarte calda, in special pe plaja Banana Beach, unde am stat cel mai mult!

3. Excursiile care se fac sunt minunate, cea mai frumoasa desigur este aceea catre Navagio Beach, unde am vazut o culoare a apei ireala! inainte sa mergem nu eram sigura ca pozele de pe internet nu sunt editate dar când am ajuns acolo am vazut cu ochii mei ca e chiar mai frumos decat in poze! nu puteti sa ajungeti in Zakynthos si sa nu vedeti Navagio Beach si Blue Caves!

4. Plaja Banana Beach, unde am luat doua sezlonguri plus umbrela pe malul marii cu 10 euro. O plaja superba, cu nisip fin si apa calda, nu foarte aglomerata si cu mancare excelenta (putin cam scumpa dupa parerea mea) o plaja ideala pentru cuplurile cu copii!

Contra: 1. Insula este foarte foarte aglomerata!

2. Preturille sunt destul de mari la mancare si bauturi!

3. Insula e foarte prost organizata! In multe locuri am ajuns foarte greu deoarce nu erau indicatoare bine semnalizate!

Sfaturi pentru Zakynthos: 1. neaparat sa mergeti cu masina sa puteti vizita ce e de vizitat!

2. Nu va luati cazare in Laganas (centru) si dupa cate am vazut in nici o statiune in centru.

3. Vizitati Navagio Beach si Blue Caves merita 100%!

4. Nu stati mai mult de 6 maxim 7 nopti!

Am pornit din Zakynthos spre Romania cu o oprire la Canynon Matka la hotelul Canynon Matka Hotel 3*, hotel unde nu va recomand sa stati deoarce au camere sub orice critica! Din baie vine un miros oribil, in camera e plin de insecte, paianjeni etc si ca cireasa de pe tort personalul e de o nesimtire rara! cea mai proasta cazare unde am dormit, dar canyonul meirita vazut, e superb!

Per total a fost o vacanta frumoasa dar nu cum m-am asteptat! nu am fost atat de incantata pe cat mi-as fi dorit sa fiu dat fiind ca am visat sa vizitez aceasta insula de foarte mult timp!

In incheiere spre ca articolul meu o sa va ajute sa stiti aproximativ la ce sa va asteptati de la aceste 3 locatii! si va doresc o vacanta frumoasa daca alegeti Zakynthosul!

Impresii încărcate de Popa Ella in 18.12.2017 12:44:01

Validat / Publicat: 18.12.17 18:46:04

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Popa Ella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  14850 PMA (din 19 voturi) nota2

[18.12.17 18:08:08]

@Popa Ella: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Zakynthos, #EXCURSII și CĂLĂTORII - CORFU" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

@Popa Ella, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

S-ar obţine astfel o structurare mai bună a informaţiei utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi (vezi mai jos) şi, deloc în ultimul rând, notele acordate ar reflecta mai bine gradul de recomandare al celor două "obiective" distincte (se întâmplă câteodată să stai într-un hotel pe care nu doreşti să-l recomanzi, dar zona sau localitatea ar merita cu totul altă medie - sau viceversa).

În plus, cine încearcă să aleagă o cazare în zonă - o gaseşte mai uşor, parcurgând doar lista rubricilor de cazare (fără a mai fi nevoit să citească - în acel moment - informaţii despre zonă); cine se documentează despre zonă - va găsi toate informaţiile căutate într-o singură rubrică (cea dedicată impresiilor "de călătorie"), fără a mai fi nevoit să "baleieze" toate rubricile de cazare (unele poate nu-l interesează, sau poate nu doreşte deloc cazare în zonă).

in Skopje recomand din toata inima Hotel Vlaho de 4*

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

- Rodel
[18.12.17 22:48:36]

Am petrecut un sejur in iunie in Zakinthos. Insula m-a cucerit prin peisajele spectaculoase de pe coasta de Vest, dar nici eu n-o asez in varful topului "cea mai frumoasă insulă grecească". Spre deosebire de tine, eu am ales o stațiune mica, Alykanas, si ma felicit pentru alegere pentru că am avut parte de o vacanță linistită si relaxanta. Ma gandesc acum, după câteva luni de la vacanta în Zakinthos, ce zile frumoase am petrecut acolo. In concluzie, impresiile mele sunt pro!

- DOINITA
[19.12.17 08:02:30]

Felicitari pentru review! Asa cum spunea Rodel si eu am petrecut o vacanta de 7 zile in Zakinthos si am doar argumente pro. Am avut rezervarea in Tsivili si am"batut" aproape toata insula. Peisajele sunt superbe, nu poti fi carcotas si sa nu-ti placa, dar daca ai cazare intr-o statiune aglomerata e mai dificil sa te bucuri deplin.

- maryka
[19.12.17 10:01:27]

Am Fost Acolo, în Zakinthos în 2010. A fost ”dragoste ”la prima vedere, datorită ei nu m-am oprit, am continuat să văd foarte multe insule, un top? eu nu am reușit încă să-l fac, deși am încercat (vezi rw)... Toate insulele au ceva aparte, fiecare e specială în felul ei, dacă ai fost în câteva, probabil că te-ai prins că drumurile nu sunt bine semnalizate, sunt înguste, dar așa e... îți place, sau nu...

Dacă citeai mai mult pe aici ai fi aflat cu siguranță că puțini recomandă Laganas ca loc de cazare. Ca și colega @Rodel, am stat în Alykanas unde m-am simțit bine.

Mie Zakinthosul mi-a plăcut și nu pot uita că ea e cea care mi-a deschis „apetitul” pentru vacanțele grecești.

Publicitate    [24.10.19 06:21:56]

pagină generată in 0.0851519107819 sec