ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2010
JUL-2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Lago di Garda - 'Marea de la munte'

In drumul nostru spre Igea Marina, am trecut si pe langa Lago di Garda. Acest lac este cel mai mare din Italia, aflandu-se la 30km de Verona. Noi l-am parcurs de la nord la sud, venind dinspre Bolzano. Cel mai frumos mi s-a parut zona din nord fiind inconjurat de munti.

Chiar si cea mai frumoasa statiune am vazut-o aici. Riva del Garda se numeste, plina de viata, multi turisti, palmieri, atmosfera ca si la mare. Din cate mi-am dat seama aceasta statiune este frecventata mai mult de tineri. Drumul continua pe malul lacului oferind privelisti de neuitat.

Datorita climei mediteraneene este foarte cald, intalnesti vegetatie specifica acestei clime si anume maslini, palmieri, lamai chiar. Eu una aveam impresia ca sunt la mare. Se practica toate sporturile acvatice posibile, sunt amenajate plaje cu nisip si sezlonguri, chiar erau niste valuri destul de mari.

Nu ne-am cazat in zona aceasta unde era munte, deoarece am gasit un pliant cu o reclama la un camping de 4 stele, foarte frumos, cu piscine, acesta fiind in zona de sud a lacului, unde mai mult intalnesti campie.

Acest camping este aici , desi am mai pomenit de el.

Oricum am ramas dezamagiti, cand am ajuns acolo ne-au spus ca nu mai exista locuri. De fapt nicaieri nu am gasit cazare din cauza ca era week-end, iar noi nu ne-am gandit la treaba asta. De aceea n-am vizitat prea multe, dar in schimb ne-am oprit in orasul Garda, care este situat cam pe la mijlocul lacului.

Cu greu am gasit un loc de parcare, cand in acel moment au trecut pa langa noi carabinieri, sau cum le zice, jandarmi la noi. Asa ceva nu am mai patit, dar cand au vazut numarul de la masina de Ro s-au oprit si se tot uitau la noi, dupa care cand am iesit la plimbare, efectiv veneau in spatele nostru. Ce nasol. La un moment dat ne-am oprit sa facem poze, iar ei au trecut, dar tot se uitau dupa noi. Nu am mai patit faze din astea in Italia.

Asa de frumos era acest oras, cu stradute inguste ca la Venetia, cladiri vechi, un mic port cu tot felul de ambarcatiuni, chiar cand am ajuns pleca la plimbare vaporasul cu turisti. Multe terase, restaurante, plin cu magazine cu souveniruri. Am mancat o inghetata si am pornit pe drumul care, la un moment dat, parca iesea din apa, iar pe stanga era plin de maslini si vita-de-vie. Cred ca si vinurile sunt foarte bune.

Am uitat sa va spun ca, mai in nordul lacului, in Malcesine, era si o telecabina care urca pe munte pana la 1760m. Nu am fost, dar gasiti detalii aici

Apoi am oprit undeva pe mal pt a mai face niste poze cu acest lac superb. Se si apropia o furtuna...

Acest lac se "preteaza" persoanelor care nu suporta foarte mult caldura si vor sa se simta ca la mare. Spatii de cazare sunt multiple. Chiar si pentru copii, si nu numai, exista locuri de distractie, aqua park-uri, de toate nu ca si la noi.

Detalii aici si aici si aici

Mie mi-a placut foarte mult, dar pacat ca nu am gasit cazare.

Trimis de Alina Morar in 23.04.10 20:52:15

VIZUALIZĂRI: 8288 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Alina MorarAUTOR REVIEW
    [23.04.10 21:06:02]

webmaster se poate scrie in loc de Sirmione, excursie Lago di Garda? Eu la Sirmione nu am fost.

[23.04.10 21:23:23]

Schimbat denumirea sectiunii in Descoperiti zona Lago Di Garda, deoarece se pare ca lacul este principala atractie a zonei, oraselele gen Sirmione fiind obiective din jurul acestui lac.

[23.04.10 22:49:29]

Alina, sper sa-ti placa melodia atasata, insa daca ai alta propunere putem schimba!

presario
    [24.04.10 08:43:51]

Bine alina + vot.

Foarte frumos la lacu' Garda, mai ales vara.

Am fost si eu de multe ori.

presario
    [24.04.10 22:11:12]

Este chiar destul de greu sa apreciem care din statiunile de aici este mai frumoasa - Riva, Sirmione, Limone, Desenzano, etc?

Greu de zis.

Si mie mi-a placut prima data Riva, ca acolo am fost prima data, dupa aia, cand am mai fost si la celelalte, mi-au placut toate.

Totusi - dupa parerea mea - cel mai frumos este la Sirmione.

Detalii aici

click aici

tache
    [26.10.10 10:13:46]

Fiind un mai nou utilizator al site-ului mi se intampla sa descopar impresii postate cu ceva timp in urma.

Este cazul zonei Lago di Garda si in mod particular al localitatii Malcesine.

Am urcat cu telefericul pe Monte Baldo si ne-am oprit la o pensiune numita Locanda di Monte Baldo. (august 2008)

Au o terasa splendida ce ofera o panorama de neuitat spre lacul Garda si imprejurimi.

E un loc de neuitat si ma bucur cand cineva imi vorbeste de el. Multumesc Alina Morar!

Alina MorarAUTOR REVIEW
    [01.11.10 21:55:43]

Am vazut acel teleferic, dar nu am urcat. Poate... candva...

Alina Morar, presario, tache
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Lago di Garda: