ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.12.2017
DIN: Brăneşti [IF]
ÎNSCRIS: 30.07.14
JUL-2009

Va e dor de Bucovina?

Peste ani si ani, ma voi intoarce
Peste ani si ani, sigur voi veni...

Asa promisesem in 1981, dupa ultima excursie in Bucovina. Probabil ca Adi Ordean, peste ani si ani, a aflat de la vre-un spirit intelegator sau de la vre-o zana buna de promisiunea mea si mi-a reamintit-o printr-o splendida melodie.

Si iata ca la inceputul lunii iulie 2009, cand ma pregateam de o nunta, fratele mai mare al sotiei, dar mai mult sotia acestuia, ne face propunerea de a merge o saptamana in concediu la Vatra Dornei. Cand nu aveam nici-un plan de concediu in acel an si cand mi-era o foame de n-aveam unde dormi la noapte de o asemenea plimbare, orice om normal (cazul sotiei), dar mai ales nenormal (cazul meu) nu putea spune decat da. Se constituie grupul de patru famili, cu doua masini, ne apucam de pregatiri de concediu, in paralel cu cele de nunta fiului prietenilor de aproape 40 de ani, atunci. Ce era ciudat la acest grup era faptul ca, desi peste doua saptamani schimbam prefixul la 60 de ani, eram singurul junior din grup, toti ceilalti, chiar daca erau si mai mici decat mine, erau pensionari.

Am plecat luni 13 iulie si ne-am intors duminica 19 iulie, dupa ce am parcurs aproape 2600 de kilometri. Cazarea a fost in Vatra Dornei, intr-o vila, unde am avut la dispozitie la etaj si mansarda, 4 dormitoare, 2 bai, cu camera de dus separata, doua holuri mari cu loc de servit masa si 2 bucatarii complet utilate, iar pentru fumatori un balcon. Pe scurt programul a fost urmatorul:

Luni: Deplasare pe traseul Branesti, Focsani, Roman, Draguseni, Gura Humorului, Campulung Moldovenesc, Vatra Dornei. Plimbare, de voie prin statiune.

Marti: Deplasare pe traseul Pojorata, Moldovita, Sucevita, Marginea, Putna si retur, cu vizitarea manastirilor Moldovita, Sucevita, Putna.

Miercuri: Drumetie montana in imprejurimi si o vizita a orasului.

Joi: Deplasare Gura Humorului, cu vizitarea manastirilor Voronet si Humor.

Vineri: Deplasare Poiana Stampei, Tihuta, Prundu Bargaului. Destinatia initiala fusese Colibita, dar din cauza unei alunecari de teren ne-am intors la baza.

Sambata: Deplasare Iacobeni, Ciocanesti, Carlibaba, pasul Prislop. Si aici starea drumului ne-a impiedicat sa ajungem la Borsa, unde ne propusesem initial.

Duminica: Deplasare spre Branesti pe traseul Vatra Dornei, Brosteni, Poiana Teiului, Bicaz, Cheile Bicazului (evident pe jos), Lacu Rosu, Gheorghieni, Miercurea Ciuc, Sf, Gheorghe, Brasov, Cheia, Ploiesti, centura, Branesti.

Daca in timpul saptamanii programul a fost mai lejer, facand, pe trasee, multe pauze de relaxare in mijlocul unei naturi care nu-ti mai dadea voie sa mai pleci, in ultima zi si traseul a fost mai lung (peste 600 de kilometri), dar si opriri mai multe pentru admirarea peisajului si, evident, pauza de otrava (fumat). In fiecare zi, fie inainte, fie dupa masa de seara, faceam o plimbare de cel putin o ora prin statiune.

Recapituland, am parcurs circa 2600 de kilometri (2616 dupa kilometrajul Loganului cu care ne-am deplasat noi, consumand 135 litri de motorina). Cazarea ne-a costat 1000 lei, pentru 4 camere 6 nopti, iar mancarea, preparata de noi de cele mai multe ori, ne-a costat pe toti, patru familii, aproape 2000 de lei, aproape 500 de lei de familie. In acest concediu am mai mancat si la pensiunea Calimanel si restaurantul Lucody din Vatra Dornei, pensiunea Musatinii din Putna si peste tot am fost multumiti. Evident ca nu puteam risca sa ne intoarcem cu bani acasa si am gasit modalitati diverse de investire a acestora. Pe langa vizitarea manastirilor, am mai investit in amintiri diverse din zonele vizitate, cum ar fi icoane, obiecte de cult, clasicii magneti, artizanat, alimente traditionale, cate o galeata cu afine de familie.

Si ca sa ma si credeti ca Am Fost Acolo, va atasez si cateva din cele 1452 de poze din acest concediu. Pentru ca aceste poze au fost facute pentru a revedea „peste ani si ani „ cum aratam noi, dar si locurile pe unde am umblat, e posibil sa mai apara si moacele noastre prin poze. Va rog sa nu va speriati si fie ne acoperiti, fie faceti abstractie de figurile noastre, dar admirati, obligatoriu, peisajele si obiectivele de vizitat. Este prea frumoasa zona pentru a nu fi vizitata sau admirata.

Daca am reusit sa va fac curiosi sa aflati detalii despre acest concediu, voi publica articole in care voi detalia ce am vazut si ce am simtit in acest concediu.

Daca nu va intereseaza, sau nu doriti sa aflati amanunte, dupa ce terminati de injurat sau de criticat ideea mea de a povesti despre un concediu in Bucovina, macar „nu dati cu pietre „ dupa mine sau in geamurile casei.

Va multumesc, oricum, pentru rabdarea de a citi aceste randuri.

Branesti, 12 octombrie 2015

Trimis de liviu49 in 10.12.17 09:30:42
Validat / Publicat: 10.12.17 13:49:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #LA PAS PRIN BUCOVINA.

VIZUALIZĂRI: 591 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviu49); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 O vedere spre munte, pe deasupra statiunii

[10.12.17 13:55:02]

@liviu49: Pacat ca nu pot puse aici si niste emoticoane saritoare ca asta l-as fi pus eu acum de bucurie ca am prins primul vot. O sa-l trec in calendar ca reusita a zilei de azi.

Noi am fost in aceeasi zona cu un an si o saptamana mai inainte asa ca pozele le-am putut compara fara sa fie mare diferenta.

Bucovina este o zona superba si pentru ca anul viitor se implinesc 10 ani de cand nu am mai fost pe acolo poate ca ar trebui sa ma gandesc din nou la o incursiune prin zona.

Pana una alta insa m-am bucurat pe deplin de acest articol, asadar felicitari, votat cu mare drag.

liviu49AUTOR REVIEW
[10.12.17 14:34:53]

@mishu: Am lipsit cam o ora de langa calculator si se petrecu o minune: @mishu a prins primul vot la un articol de-al meu.

Sa fie primit si multumesc pentru vizita, vot si ecou.

Stiam si citisem articlolele tale si, marturisesc ca m-au determinat sa public articolele mele. A mai fost si necazul cu decesul calculatorului, au mai fost si "corupatoarele " si uite-asa, din lac in put, am ajuns si la articolele despre Bucovina. Daca tebucuri ca ai scapat cu acest articol, ai luat plasa. Despre vizitele din timpul concediului ina nu am apucat sa scriu, de fapt sa public, ca de scris le-am scris acum doi ani.

Asa ca pregateste-te (e valabil si pentru celelalte corupatoare) pentru un supliciu de peste 20 de articole scrise in octombeie 2015. Cum le atasez niste poze, le dau drumul.

Numai bine si calatorii placute!

[10.12.17 14:42:33]

@liviu49: Suna incurajator insa din pacate nu voi mai prinde primul vot, dar ma voi bucura sa citesc aceste articole cu mare drag.

ioan marinescu
[10.12.17 16:16:50]

@liviu49: După ce am postat rewiew-ul meu despre metroul din NY, am citit relatarea ta și am votat-o cu drag!

liviu49AUTOR REVIEW
[10.12.17 16:26:27]

@liviu49:Multumesc mult pentru vizita, ecou si vot!

Nu te bucura, ca greul abia acum incepe. Vor mai apare multe articole despre Bucovina...

Cum reusesc sa atasez poze le si expediez. Evident in timpul mai liber.

Numai bine si calatorii placute!

ioan marinescu, liviu49, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bucovina: