ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.12.2017
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 22.11.17
SEP-2014

Restaurante incercate in Parga

Fata de alte statiuni grecesti (sau locuri pe care le-am mai vizitat) Parga este plina de restaurante, optiunile in materie de mancare sunt bogate si variate. O sa incerc sa fac o lista cu restaurantele pe care le-am incercat si o sa le impart in 2 categorii: restaurante care ne-au placut si pe care le-am recomanda si restaurante care nu ne-au dat pe spate si prin urmare nu le-am recomanda. Bineinteles este o sortare dintr-un punct personal de vedere, bazat pe experienta proprie.

Restaurante recomandate:

Bacchos - localizat pe faleza, in centru - cu siguranta este primul in topul celor incercate. Este mult laudat pe toate site-urile si pe buna dreptate. Ospatarii sunt prietenosi, mancarea foarte buna si in portii generoase, iar preturile cam la fel ca peste tot.

Este singurul restaurant unde am revenit si a 2-a oara, inainte de ora pranzului, in ziua in care trebuia sa ne intoarcem acasa. Tin sa precizez ca era singurul de pe falaza care avea clienti la ora aceea, lucru care spune multe. Cand am fost seara sa macam, lumea astepta afara, era plin. Ospatarii te serveau cu o bautura la alegere, in timp ce asteptai pe faleza si se miscau destul de repede. In timp ce mancam am avut parte si de un spectacol de muzica si spart farfurii... a fost foarte dragut. Recomandam cu caldura!

Andreas - localizat sus pe deal, dupa castel, langa minimarket - este cea mai buna optiune pentru cei care nu stau in zona centrala si nu vor sa mai coboare pana la faleza. Noi l-am incercat intr-o seara ploiasa, dar am fost placut surprinsi. Meniul este putin aparte, pe langa specialitatile tipic grecesti au si niste preparate mai deosebite. Spre exemplu noi am incercat un pui cu sos de miere si lamaie si un porc cu sos de prune. Ambele preparate au fost foarte bune. Deci daca vreti sa incercati ceva mai deosebit, merita efortul de a urca scarile pana aici.

Perivoli - localizat la iesirea din Parga - un restaurant spatios cu un ambient frumos. Portiile au fost generoase si preturile mici, fata de restaurantele din centru. Noi am fost in jurul orei 18, primii clienti, dar am vazut ca lumea incepea sa vina in ciuda distantei fata de centru. As zice ca merita!

Tango - localizat pe plaja Valtos - preturi maricele, dar mancarea a fost buna. Ne-am luat un platou de 2 persoane cu fructe de mare si ospatarita ne-a intrebat daca vrem niste paine cu usturoi. Am zis da, iar in final ne-am ales cu un fel de pizza cu branza si usturoi. A fost chiar bun.

Motley Coffeesweet - localizat in centru, langa statia de trenulet - nu este o optiune de macat, dar de savurat un desert delicios cu siguranta :)

Restaurante care au dezamagit:

Sakis - localizat sus pe deal, dupa castel - in ciuda recomandarilor favorabile acest restaurant ne-a dezamagit. Am fost intr-o sera si faptul ca lumea astepta la coada era un semn bun. Ne-au servit cu un pahar de uzo (nu cu o bautura la alegere ca la Bacchos) care a fost un gest frumos dar noi nu l-am putut bea. Dupa ce ne-au asezat la o masa mai mult improvizata, intr-un colt, intrega servire a durat extrem de mult. Ospatarii pareau interesati doar de mesele mari (mai mult de 2 persoane cati eram noi). Cum nu suntem bautori de alcoolice, ne-am luat doar apa. Vecini de masa au optat si pentru alcoale si am vazut ca au primit din partea casei paine prajita cu usturoi, pana le-a fost servita mancarea. Nu stiu daca asta a fost motivul, dar stiu ca noi nu am primit si am inghitit in sec asteptand macarea. Si am asteptat chiar mult pana sa ne serveasca un peste si o caracatita. Pestele bunicel, caracatita dezamagitoare in opinia sotului, preturile cam la fel ca peste tot. Servirea preferentiala ne-a lasat o impresie prosta si cu sungurata e un restaurant in care nu am mai reveni.

The Three Plane Trees - localizat sus pe deal, cu vedere la plaja Valtos - am ales acest restaurant fiindca trecem zilnic pe langa el si am vrut sa avem parte de o cina cu priveliste la plaja Valtos. Am venit inainte de apus tocmai ca sa ne bucuram de privelistea frumoasa. De ficare data cand treceam pe langa acest restaurant ne miram cum de e asa putina lume, dat fiind pozitionarea si privelistea de care beneficia. Cand am primit meniul, am realizat de ce: meniul era chiar saracacios, doar cateva tipuri de mancare, apropae ca n-am avut ce alege. Eu am zis ca incerc o musaca traditionala, iar sotul a fost convins de ospatar sa incerce specialitatea casei, ceva pui cu legume si sos. A primit o tocanita, nu chiar gustoasa. In afara de priveliste si peisaj, nu cred ca se merita sa incerci acest restaurant.

Zorbas - localizat pe faleza, in centru, langa Bacchos -meniul suna bine, ne-am luat ceva cu pui si sosuri. Dar am primit un fel de tocanita cu sos. Din pacate nici gustul nu a fost pe masura, mancare a fost extrem de sarata, am baut o groaza de apa mai apoi. Poate nu am stiut noi ce sa ne alegem din meniu.

Cam acestea au fost alegerile noastre, bune sau rele. Atasez si poze pentru mai multa relevanta.

Trimis de r-Uca in 09.12.17 21:54:00
Validat / Publicat: 10.12.17 12:55:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2248 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (r-Uca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Zorbas - o alta tocanita de pui

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Parga și împrejurimi:

• pagină generată în 0.047322034835815 sec