ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2010
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 14.03.10
APR-2010

Muzeul Satului din Sibiu...

Aşezat intr-un peisaj mirific, Muzeul Satului din Sibiu este cel mai frumos şi cel mai mare din Estul Europei. Pana şi cei mai renumiţi muzeografi din intreaga lume l-au catalogat ca fiind unul de vis.

La o distanta de 4 km de Sibiu, pe şoseaua ce leaga oraşul de Staţiunea Păltiniş, pe partea dreaptă, se deschide turiştilor priveliştea de poveste a Muzeului Satului, o fărâmă de istorie şi arhitectură rurală a neamului românesc. Pădurile răcoroase ce il inconjoara şi poienile cu un rafinament aparte, alintate de razele soarelui au si o incarcatură speciala pentru romani, avand in vedere numele sonore din cultura noastră care s-au dezvoltat in această regiune. Râul ce trece printre cateva case de demult mişcă roţile morilor de apă, pe care privindu-le simţi cu adevarat fiorul vieţii tihnite de la ţară.

Dispus într-un spaţiu grandios de 96 de hectare, aleile frumos îngrijite te poartă prin zonele tării şi descoperi, cu uimire, lucruri neştiute despre tradiţiile şi obiceiurile ţăranului român, care se pierd in negura timpului. De la realitatea morilor de vânt dobrogene, a podurilor plutitoare si constructiilor pescarilor din Delta Dunarii şi pana la măreţia gospodăriilor maramureşene, a porţilor sculptate parcă într-o eternă " Coloană a Infinitului românesc" totul se perindă prin faţa ochilor într-o desfăşurare firească a timpului. O desfăşurare de timp şi spaţiu ce incă traieste si oferă intregii lumi invăţăminte şi povestiri dintre care unele au fost uitate, altele nespuse...

De asemenea in mijlocul satului olarilor se regaseşte cea mai frumoasă biserică din România. Biserica are un acoperiş imens si o intrare foarte micuţă. Se spune că a fost special concepută astfel pentru a-i obliga pe credincioşi sa se aplece in fata lui Dumnezeu si pentru ca in vremurile de demult turcii sa nu poata intra călare inauntru. Este cea mai frumoasă bisericuţă pictată de pe teritoriul ţării; picturile făcute cu migală, în culori vesele te surprid incă de la intrare - sunt opera de artă a unui om simplu, din popor, rămas anonim. Înăuntru îţi atrage atenţia, în mod deosebit, pictura ce înfăţişeaza răstignirea lui Isus...

Chiar daca un colţ al muzeului a fost dedicat copiilor, morile in miniatură răpesc privirea oricărui vizitator, indiferent de varstă. Cei mici se pot bucura, in acest colţişor de poveste, de mici jucărioare confecţionate din lemn şi se pot hârjoni, in voie, departe de rumoarea specifică a parcurilor citadine.

Ca să nu pierzi detaliile, iţi trebuie câteva ore bune să îl parcurgi şi tot nu e îndeajuns. Pt. cei dornici de o plimbare cu trăsura, acest lucru e posibil, preţul este de 60 de lei pe oră, iar cei dornici de o plimbare cu barca o pot face pe lacul frumos amenajat în mijlocul muzeului la un preţ de 12 lei ora. Muzeul are, practic, de toate - după o plimbare liniştitoare pe aleile pline de flori te poţi ospăta la restaurantul " Casa din bătrâni", situat central, la umbra stejarilor seculari, un loc unde poţi savura, în tihnă, savoarea bucatelor româneşti şi licoarea unui vin de calitate servit în căni de lut...

Pentru cei care doresc să se odihnească, peste noapte, departe de tumultul oraşului există posibilitatea cazării în cadrul complexului muzeal, la preţuri modice, circa 50 de lei de persoană. Biletul de intrare, pentru o zi de vizită, este de 15 lei de persoană.

Ca să parafrazez un prieten, "Muzeul Satului din Sibiu este un adevărat All Inclusive autentic românesc"... Cei care îi trec pragul se pot convinge de asta...

Trimis de ionut73 in 23.04.10 14:14:10

VIZUALIZĂRI: 4684 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionut73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 legenda muzeului...

Andox
[23.04.10 14:42:10]

Multumesc Ionut pentru impresiile despre Muzeul Satului , chiar aveam de gand sa-mi duc fetita la acest muzeu intr-un weekend insorit.

pepsi70ro
[23.04.10 15:02:42]

Interesant, auzisem de existenta lui, dar n-am fost niciodata. Poate data viitoare cand voi ajunge in Paltinis. Felicitari!

[23.04.10 15:12:22]

cu mare placere, sper sa va fie de folos datele mele , o sa postez si cateva poze cand le descarc... o zi buna..

mariana.olaru
[23.04.10 16:10:14]

Foarte frumos review-ul tau. Si se vede ca esti mandru de a fi sibian . Am vazut si eu Muzeul satului din Sibiu , dar si alte muzee etno-rurale , din tara si din strainatate . Prin comparatie , pot sa afirm ca muzeul din Sibiu este unul dintre cele mai reusite asezaminte de acest fel. Secretul cred ca-l constituie terenul pe care e amplasat , care reproduce destul de bine , in miniatura desigur , formele de relief din tara noastra cu toate cele ce le caracterizeaza : sesuri inverzite , coline presarate de franturi de padure , oglinzi de lacuri si izvoare limpezi , drumuri rasfirate in toate directiile , grupuri de case care alcatuiesc parca sate mici . Lipsesc doar muntii , dar ei se vad la orizont , privind spre Fagaras.

Aveti un oras frumos , iar Muzeul Satului este doar una din bijuteriile sale. Ai votul meu cel mare !

georgiana
[23.04.10 16:57:07]

Si eu i-am trecut pragul si m-am convins ca este exact atat de interesant si de frumos cum spui tu!

Am petrecut acolo o minunata dimineata de octombrie,deoarece in ultimii 3 ani,viata mi-a purtat pasii cam o data pe luna prin orasul Sibiu.

Si nu am scis inca nici un review despre acest oras adevarat!

Mi-a placut ideea ta de a scie si felul cum ai facut-o!

Un vot si de la mine.

[23.04.10 17:28:12]

aveti dreptate.... locul este uimitor prin puritatea peisajelor si prin unicitatea exponatelor... multumesc pentru gandurile voastre si va doresc un weekend frumos...

ileanaxperta*
[23.04.10 23:28:08]

Ce pacat ca am pierdut eu datul superbonusului. Dar nu-i nimic tot dau puncte, uite-asa, ca-mi place ce citesc, interesante si utile informatii. Felicitari, Ionut (te cheama ca pe fiul meu)

[25.04.10 12:32:12]

A venit timpul sa va incant cu cateva fotografii, era si momentul mai ales ca timpul de afara te imbie la plimbare....

[05.08.13 00:46:55]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «O zi în Dumbrava Sibiului - Complex Muzeal Astra, Zoo Sibiu» (nou-creată, între timp, pe sait)

georgiana, ileanaxperta*, mariana.olaru
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Dumbrava Sibiului - Complex Muzeal Astra, Zoo Sibiu:

• pagină generată în 0.068202018737793 sec