ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.12.2017
ÎNSCRIS: 12.06.15
FEB-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 11, 5

Ski la înălțime - Les Deux Alpes

Pentru că un amic de-al nostru a trebuit să renunțe la un concediu de ski în Franța , l-am convins pe soțul meu să plecăm noi la Les Deux Alpes pentru sapte zile de soare si ski la înăltime ????, mai ales ca biletele erau la o reducere consistentă. Două ore a durat „convinsu” , o oră bagajele și jumătate de oră îmbarcarea in autocar.

Istoric , numele statiunii " Les Deux Alpes " se presupune ca vine de la localitățile învecinate Venosc și Mont de Lans însă și cele 2 vârfuri sudice impozante ale stațiunii alungite s-ar putea să fi fost o idee ale comunităților pastorale din zonă. Initial locul situat într-o vale adâncă a fost doar un platou bogat, lucrat de fermieri de ovine și caprine și de vânătorii ocazionali de căprioare și cerbi. Primul "teleschi" a fost o frânghie simplă, care a coborât doar 15 minute după ceremonia de deschidere!

În 1946, cu toate acestea, prima școală locală de schi a fost formată cu un total de 3 instructori; 45 de elevi înscriși în prima zi. După 10 ani s-a deschis pârtia Diavolului deservită de o gondola apoi intre anii 70 și 80 s-au văzut evoluții importante, iar Les Deux Alpes a ajuns la un total de 40 de teleschiuri; cu 150 de kilometri de piste îngrijite extinse la o altitudine de 2568m, oferind acces pe tot parcursul anului la ghețar prin Jandri Express Gondola, care era renumită pentru a fi cea mai rapidă telegondolă.

Les Deux Alpes este acum cea mai mare stațiune de schi din regiunea Dauphine și este a doua cea mai veche stațiune de schi din Franța, după Chamonix, în Haute-Savoie. Les Deux Alpes e renumită pentru că e o stațiune sigură, eficientă și confortabilă pentru o vacanță minunată, oferind aproximativ 220 km de piste cu peste 90 de partii de intensitate diferite ( 12 negre, 22 rosii, 46 albastre, 16 verzi si 5 gratuite usoare). La baza de jos a stațiunii sunt pârtiile ușoare unde se gasesc si instructori de ski care în mod gratuit te învață noțiuni de bază pentru a putea schia. Un ski pass pentru sapte zile era undeva la 230 de euro , iar închirierea de skiuri , clăpari sau echipament aprox. 80 de euro pe saptămană: depinde de la care consignatie sau magazin închiriai. Deoarece multa lume se intoarce acasă cu avionul preferă sa lase schiurile si clapării la consignatiile din zonă, decat să plătească bagaj de cală, asa ca pentru noi a fost un avantaj, schiurile mele si clăparii – aproape noi – au costat 150 de euro impreună si le folosesc deja de trei ani ???? .

Sistemul de ascensoare are o capacitate combinată a dealurilor de 66.000 de persoane pe oră , cu 51 de puncte care servesc stațiunea. O parte dintre ele urca până sus la ghețar , de unde se vede suberb si MontBlanc -ul. Pentru prima oara am urcat si pe un funicular subteran care te urca pe cea mai înaltă zonă. Partiile sunt la o altitudine de 1800-3600 m, însă vă rog eu să nu faceți ca mine : în prima zi am rămas cu instructorii sa învăț sa mă țin pe schiuri , iar a doua zi soțul meu care a facut ski de performanță m-a lasat să urc la 3600 m altitudine. Reacția a fost extrem de puternică, cand am văzut priveliștea m-au lăsat genunchii mai întâi, apoi n-am reușit sa respir din cauza altitudinii, cine biata să mai și schieze?

După jumătate de oră și încurajări din partea grupului ( aprox un autocar ) mi-am revenit si am început sa cobor pe pârtiile albastre si verzi. A fost foarte greu si undeva pe la jumătatea muntelui am ales să cobor cu gondola ca sa mă țină picioarele și zilele urmatoare. Pârtiile sunt bine întreținute , bătute zilnic cu ratracul, unele lungi de 20 km, un adevarat rai pentru schiorii pasionați. Ski pass-ul era valabil si pe partiile din stațiunea Alpe d'Huez, iar cu autocarul am făcut aproximativ o jumătate de oră .

Undeva în mijlocul stațiunii Les Deux Alpes există un patinoar în aer liber și numeroase magazine și restaurante; mai gasiti si o piscina in aer liber la unul din hoteluri unde atunci cand ne-am cazat la hotelul Le Flocon d'Or accesul la piscina era gratuit.

Pentru iubitorii de ski fond există pârtiile de la La Molière, Petit Alpe, plus o pârtie în satul Venosc. Si apropo de Venosc, daca aveti timp neapărat sa coborati cu telecabina în acest satuc care este la o distanță de zece minute si e extrem de frumos. Și ca un bonus gasiți cele mai frumoase magazine cu suveniri , cu poșete din piele, cu delicatese cu miere, sau magazine cu vinuri si alte băuturi specifice zonei.

Când iarna nu e anotimpul tău preferat sau mintea îți alunecă doar înspre soare , vară și căldură merită să-ți faci curaj și să pornești pe partiile din Les Deux Alpes, bucuria sigur iți va umple sufletul.

Trimis de carina_10 in 05.12.17 18:20:36
Validat / Publicat: 06.12.17 10:15:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris, Lyon, Grenoble

VIZUALIZĂRI: 1873 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carina_10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 poza din hotel

Dana2008
[09.12.17 10:59:24]

FELICITĂRI pentru articol!

Minunate fotografii!

Călătorii plăcute și spor la schiat!

[10.12.17 14:10:38]

@carina_10: Foarte frumos totul, felicitari, votat cu mare drag.

Dana2008, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂLa ski în Les Deux Alpes: