ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2010
SEP-2009

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

Lepsa si pens. Damatis - timp pierdut si dezolare

In urma recomandarilor unor cunostinte, am hotarat sa mergem 2-3 zile la Lepsa, impreuna cu inca un cuplu.

Pe masura ce ne aropiam de Focsani, intreband ospatari, sau angajati benzinarii daca merita sa batem drumul (prost) pana la Lepsa, primeam raspunsuri din ce in ce mai entuziasmante si laudative la adresa aceste "statiuni". Eram de-a dtreptul incantati de alegerea facuta!

Cand am intrat in Focsani se intunecase asa ca cel mai prost drum l-am facut pe intuneric. Drum ingust, pe munte, cu serpentine. Nimic de speriat, ca venim de la Brasov, insa drumul plin de gropi uriase, cu crengi si bolovani, prost marcat, ce limta circulatia la 20-30 km. pe ora. Deci am facut circa 2 ore din Focsani pana la Lepsa.

Am intrat in mult asteptata localitate, un sat cu cateva case rasfirate, fiind siguri ca intr-o asa renumita statiune vom gasi cu usurinta cazare. Locul dezamagitor, un sat ca oricare altul, si nu pentru ca locuim la munte, ci pentru ca nu trebuia sa mergem atatia km. petru un sat ca asta! Numai in drumul pana aici vazusem localitatati mai frumoase si mai accesibile ca asta.

In ciuda pensiunilor insirate, ca pe orice casa scria "pensiune", nu am gasit loc de cazare. Toate erau inchise. Si restaurante, baruri, terase, si nu pentru ca era 22. 30. Erau inchise permanent. Ziua cred ca te dai cu capul de copaci de plictiseala, sete, sau foame!

Indrumati, am ajuns la ultima pensiune, Damatis, deschisa. La intrare scria chiar biliard, spa. Fericiti am intrat. Angajatii au spus ca daca ne e foame, sa ne grabim, ca ei inchid restaurantul la h. 23, iar bagajele sa le ducem in camere, ca inchid usa de la intrare cu cheia, pana dimineata!! "Pai si o tigara unde fumam? " si am primit raspunsul: "niciunde pana maine dimineata, ca in cladire nu se fumeaza".

Biliardul e deschis numai duminica, daca barul e plin, daca sunt multi turisti, iar spa e scris la deruta, ca nu au. Au doar o dorinta arzatoare de a detine un Spa!!!

Asa ca ne-am grabit sa mancam, ca ne dadea afara! Pastrama (nici 50 gr. ) cu mamaliguta, si o carafa cu vin (ccq. 150 ml. ). Am plecat, umiliti fiind, inca o data, pe banii nostrii. Am preferat sa mai mergem inca pe atat, cu masina, decat sa ne cazam in sistemul-penitenciar de la Lepsa. Ce era de vazut in zona? Cica o pastravarie! Oauu! Am plecat spre manastirile din zona Neamt, unde chiar iti petreci timpul util si placut.

Trimis de mira78 in 23.04.10 12:08:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în LEPȘA.

VIZUALIZĂRI: 8022 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mira78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 6 voturi)

cristi_an3000 [23.04.10 13:00:08] »

mira78, tu daca pleci la munte cu unicul scop de a beneficia de un spa si de a juca biliard, inseamna ca esti de la inceput pe drumul gresit.

uita-te la pozele de aici si o sa vezi ca oamenii chiar s-au simtit bine in zona respectiva (da, sunt facute in aceeasi zona in care voi v-ati plictisit). dar cum ziceam la inceput, depinde cu ce asteptari pleci de-acasa.

webmaster77 [23.04.10 13:02:07] »

mutat la "Lepsa si Muntii Vrancei", sectiune deja existenta pe site. sters noua sectiune creata.

mira78 [23.04.10 15:09:08] »

Plecasem la "pomul laudat" ca gandul sa imi petrec ziua in natura. Dar ma intereseaza si o terasa sau restaurant deschis in zona, ca undeva trebuie sa si mananc. Cat despre distractii, sigur ca nu am batut atata drum pentru spa sau biliard, dar e o distractie de seara, respectiv ora la care ajunsesem. Ideea era ca pensiunea mintea clientii, in realitate neavand aceste lucruri. Poate ca din cauza ca locuiesc intr-o zona de munte Brasov, nu m-a surprins nici un peisaj.

gushpi [23.04.10 15:29:47] »

de acord cu mira!

zona e pustie, pustie! trebuie sa suni proprietarul casei din timp, ca de obicei nu sta acolo...

toata ziua stai pe coclauri si cand vrei sa revii la cele lumesti, ia-le de unde nu-i!

bine, unii, mai modesti (decat ingalatii de gushpi si mira) socotesc o balta (numita pastravarie), o manastire, si o cadere de 3 metri de apa (cascada Putna) destul pt incarcarea acumulatorilor...

zona e buna de chefuit 2 nopti cu intreg batalionul la o casa inchiriata cu de-a-ntregul (intre cele 2 nopti tragi bine niste sforaituri sa alungi linistea din zona) si apoi "retragerea cu torte"! CE ALTCEVA SA FACI???

curchi [23.04.10 15:48:22] »

si eu am fost la Lepsa, si cam aceleasi lucruri am patit si noi. nimic interesant,o cascada prapadita si oameni neprimitori

dannek [23.04.10 17:00:19] »

@mira

La "Rezervatia Naturala Cheile Tisitei", ai fost?

Ca sa o strabati pe jos iti i-a o zi plina dus si intors si trebuie sa ai ceva antrenament (daca vrei sa mergi pina la capat are o lungime de 4. 5 km si 850 de metri altitudine), si daca iubesti natura dupa cum afirmi o sa fii impresionat, pentru ca aici poti observa animale salbatice, printre care si ursi.

Stiai ca paraul Tisita a sapat o vale adanca intre Tisaru Mare si magura Rapa Caprei.

Iar cascada este foarte spectaculoasa (daca este apa), cind se termina cascada se formeaza un lac cu o adincime de circa 12 metri.

Pastravaria ai dreptate este la fel ca toate, dar sa stii ca aici gasesti patravi de la 0,400 grame bucata pina la 1kg chiar.

Cind am fost in bucovina am oprit la o pastravarie sa cumparam si ce sa vad niste pastravi vai mama lor 2 la 0,400 grame, cind l-am rugat pe cel care vindea sa imi caute ceva mai mari, mi-a spus ca daca nu imi convine sa plec ca el numai asa are, mai mai sa arunce cu batul dupa mine.

Iar Lepsa are cel mai ozonat aer de prin moldova de aceea este asa populata cu vile si pensiuni.

Nu stiu daca te-am convins dar daca ti-ai dorit Spa nu ai ales locatia potrivita, acolo gasesti cel putin cel mai curat aer pe linga foarte multa verdeata.

acapulco [23.04.10 17:47:49] »

Daca si Lepsa adica o zona de munte autentica lipsita de forfota de pe valea prahovei este numita"coclau" inseamna ca am terminat cu frumusetile tarii cu natura care ne inconjoara ea fiind defapt singura care nu ne cere impozit si TVA, cautam SPA-uri, biliard si pacanele, oare dece venim la munte, care este scopul.

Altii sunt de alta parere:

click aici

click aici

mira78 [24.04.10 10:20:42] »

Merci dannek, intr-adevar sunt o mare amatoare de excursii, nu am fost, dar mi-ai dat o idee pentru urmatoare destinatie. Frumos descris.

mira78 [24.04.10 10:31:04] »

Cred ca nu m-am facut inteleasa: nu sunt atat de tampita incat sa strabat un drum lung (si prost) ca sa ma duc la Spa, in "creierii muntilor". Sunt Spa-uri in oras de nu le pot numara!.oricum nu merg...

Ideea era alta!!!

GUSHPI, asta da distractie, neauzita si nereclamata de vecini! Locul ideal

acapulco, chelie_d, curchi, dannek, domidoc, gushpi, mira78
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin zona Lepșa: