Zakopane - la poalele Munților Tatra

DEC-2015
700-800 euro

Zakopane, vacanta perfecta!

Urmare de aici

In urma cu doi ani, chiar înaintea sărbătorilor de iarnă, am petrecut o sptamana frumoasă de concediu in fastuoasa stațiune Zakopane. Fiind bine gândiți, am făcut rezervarea încă din luna august și am prins preț foarte mic la cazare. Destul de aproape de centrul orașului pentru a ne permite seara sa mergem la un restaurant pe jos să putem consuma un pahar de vin după cină. Orașul a fost o încântare, îmbrăcat de sărbătoare, sânii trase de cai, colinde la tot pasul pe celebra strada kuprowki, magazine pline de suveniruri, dar am găsit și îmbrăcăminte pentru ski la preturi bune.

Locuind în Oradea, cred că drumul cu tot cu opriri a durat 5 ore și jumătate. Drumurile au fost curățate, nu am avut emoții în acest sens.

Ajunși în Zakopane, nu ne puteam lua ochii de la căsuțele construite din lemn. Este o stațiune pentru toate vârstele și pentru mult mai multe activități, nu doar pentru ski. Domeniul skiabil nu este comparativ cu alte stațiuni din Austria, dar pârtiile sunt bine întreținute. In acel an soțul meu a încercat prima data placă și până să se urce pe telescaun, doua zile a învățat la baza partiei. Un instructor de ski te poate învăța contra cost, 100zloti pe zi, sau poți învăța singur.

La baza pârtiilor sunt mici cabanute unde poți servi o băutură caldă. Cafeaua cu rom a fost 4 zloți, sunt măsuțe afară și pentru fumători.

Restaurantele au o mâncare foarte bună și porții foarte mari. Poți gasi mâncare tradițională dar și pizza de exemplu. Unele restaurante au șeminee și se poate servi până pe la ora 15 meniul zilei la un preț și mai mic. Dacă alegi o cazare cu chicineta, ai de unde cumpără gustări reci pentru mic dejun. Preturile din magazine sunt aproximativ la fel cu cele din Romania.

Dacă Intr-o zi vrei sa renunți la skiat, poți opta pentru Aqua parc, ai ce face o zi întreagă acolo. Unele cazări dispun de piscina, sauna sau jacuzzi.

Ne-am declarat foarte mulțumiți de Zakopane, preturi foarte bune. Acum suntem în căutare de cazare tot în Zakopane, pentru ianuarie 2018. Abia așteptăm să ne întoarcem în acest orășel de vis!

Impresii încărcate de Bodea.Clau in 02.12.2017 12:49:02

Validat / Publicat: 02.12.17 13:51:58

• A fost prima sa vizită/vacanţă în POLONIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Bodea.Clau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4950 PMA (din 7 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Bodea.Clau? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[02.12.17 13:51:46]

@Bodea. Clau: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 35&ridAnt=83420

- danaeldreny
[02.12.17 14:52:55]