ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2010
ÎNSCRIS: 30.03.10
APR-2010

Ceva unic pentru Romania

Saptaman trecuta, ne-am aventurat si noi, 4 "copiii" nebuni spre o aventura in canionul 7 Scari. Si cum de multa vreme l-am vanat, ne-am pregatit cu tot ce trebuie, de la parazapezi in caz ca dam de nametii la alcool in caz ca patim ceva si am plecat cu masina spre obiectiv.

Drumus spre munte e mereu o aventura pentru cei cu rau de masina ca mine, dar am rezistat si sincer a fost foarte placut cand am ajuns acolo.

Am ajus la Cabana Dambu Morii, unde am lasat masina, ne-am echipat cu incaltarii adecvate, si haine numai bune de urcat si am pornit pe un drum de o ora spre canion.

Cand am ajuns, am gasit un anunt "Canionul inchis, luati ruta ocolitoare! " Asa cam am hotarat sa vedem despre ce e vorba. Am urcat primele 2 scari si am intrat in canion... la a treia scara n-am oprit (trepte lipsa, balustrada lipsa pe alocuri si era si o cascada langa noi). Am hotarat sa luam ruta ocolitoare si sa ne incercam norocul pe partea cealalta. Zis si facut.

Asadar am pornit la drum pe un drum superb prin padure. Nu am mai mers de-a lunful nici unui paran, desi il auzeam pe cel de partea cealalta paerte a "muntelui". Cam dupa o ora, ne-am dat seama ca ar trebui sa ne intoarcem nitelus ca sa putem sa intram in "iesirea" din canion.

La iesire am dat de cateva grupuri ce veneau voinice si "ude" din canion insa cu un zambet larg... ceva frumos sigur e acolo, ne-am gandit noi si am pornit mai hotarati.

Am lasat rucsacii jos si am coborat cate 2 cu aparatul foto.

Odata ajuns in canion, am inceput sa coboram scarile si sa ne minunam de ce a putut crea natura. Exista cateva mini cascade care te asurzesc, caci mergi pe langa ele. Cateva mici grote ascunse sub cascada, iar daca esti aventuros te poti ascunde acolo.

Drumus insa, construit acum zeci de ani este periculos datorita starii deplorabile in care se afla. Balustrada nu apre tocmai sigura, iar pasarelele au zone cu "gauri". Probabil lasate pentru a admira "haul" de sub tine.

Am coborat scarile pana la cea mare, la care ne oprisem mai devreme, am facut o poza si ne-am intors pe acelasi "drum" tot admirand. Ci grija insa caci daca te utii prea mult in sus, risti sa ajungi jos de tot.

Am iesit din canion si am conchis "O zona unica si care merita sa fie cel putin vizitata odata. Pacat insa ca nu este si intretinuta. "

De la canion ne-am hotarat sa urcam la "Prapastia ursilor"... si am urcat si am urcat... apoi am zis ca ne intoarcem prin padure, fara sa mai avem alte repere in afara unui rau al carui curs l-am urmat pana am iesit pe o carare acre se intersecta cu traseu de coborare din Prapastia ursilor. Am facut un popas cat sa urc pana la una din grotele care formeaza Prapastia ursilor. O grota mica in care lumea se adapostea de ploaie si facea focul pentru a se distra probabil (nu era nimeni cand am venit noi).

De acolo am inceput sa coboram spre Dambu Morii deoarece era deja ora 3. 30 si nu vroiam sa ne prinda intunericul prin padure.

Asadar, plimbarea s- aincheiat intr-un mod placut. Ne-am bucurat de natura, am vazut ce forta poate avea si ce frumuseti poate crea.

Cu promisiunea reintoarcerii (Caci exista un traseu spre Pestera de Gheata inca nefacut de noi) ne-am intors pe acelasi drum spre Bucuresti, admirand acum Varful Caraiman, inzapezit si incoronat cu binecunoscuta cruce.

Trimis de andreiusca in 23.04.10 11:13:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL PIATRA MARE. A mai fost în/la: Multe zone.

VIZUALIZĂRI: 4976 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreiusca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Am pornit la drum, prin padure.

Alina Morar
[23.04.10 11:16:25]

Foarte frumos, trebuie neaparat sa-l vizitez si eu. Ai un super vot.

[23.04.10 12:52:30]

Un review care mi-a atras, tinand cont si de varsta meriti un mare BRAVO pentru corectitudinea si frumusetea de-a dreptul eleganta cu care scrii.

Poate gresesc eu, dar avand in vedere multe alte "manifestari in scris" ale celor de-o varsta cu tine, imi pare "ciudata" (sau in orice caz rara) in randul grupei tale de varsta, in zilele noastre! )

magdalena
[23.04.10 13:59:58]

Dumnezeule! Pentru cei doritori de senzatii tari..., din cate vad in poze, nu e pentru cei care stau prost cu inima!

Oricum, spectaculos! Nu stiu daca ma pot incumeta...

luci_matache*
[23.04.10 17:03:40]

foarte frumos scris, felicitari si un mare vot si din partea mea. al 7 lea cu SB.

ionescunic
[23.04.10 18:28:53]

Ai scris frumos din inima, mai poti lucra putin la corectitudinea scrierii cuvintelor in rest numai foarte bine.

@Magdalena, la 7 scari ca sa treci trebuie sa vii vara cand e reparat si sa fie aglomeratie, in felul asta nu te poti intoarce ca n-ai pe unde, asa am patir eu prima oara, ziceam ca eu nu trec pe acolo si ma intorc dar vazand in spatele meu coada de 50 de persoane care ma asteptau toti sa urc si mie imi tremurau nadragii, a trebuit sa-mi ridic inima din pantofi mai sus si sa urc mai departe, iar cand ajungi sus nu-ti dai seama ce satisfactie uriasa simti pentru ca ai reusit ceva dificil si care parea imposibil la inceput. Atentie nu prea e pentru copii mici, nu cred ca se poate trece cu un copil mai mic de 12 ani, si echipamentul tb sa fie adecvat, trebuie sa ai incaltari care nu aluneca pentru ca acolo totul e umed si scarile sunt din metal care udat de apa paraului devine foarte alunecos.

Insa daca am reusit eu, de 7-8 ori sa trec de & scari, care am rau de inaltime veti reusi cu totii sigur, trebuie sa ai incredere in fortele tale si reusesti sigur.

magdalena
[23.04.10 21:20:49]

hi, hi..., mda, ce fac cu copiii???

ionescunic
[23.04.10 21:31:36]

Pai e simplu, se poate ocoli, prin dreapta e o carare si se ajunge imediat deasupra canionului. Daca mai mergeti cu cineva ii lasati jos, va urcati putin sa vedeti cum e prin interior si va intoarceti, luati copii, urcati sus cu totii si apoi de sus se poate cobora cateva scari pentru a vedea si restul de canion. E o solutie daca nu e inca pe gustul vostru mai bine mergeti la Cascada Tamina, e tot un canion cu scari dar mai mic si mult mai usor, despre care a scris Krondia un review: click aici

Drumul pana acolo e foarte lejer.

andreiuscaAUTOR REVIEW
[24.04.10 12:04:38]

@ionescunic: Mda e adevarat, am scris unele cuvinte prost, m-am grabit si nici n-am recitit. Imi cer scuze. Data viitoare, o sa fiu mai atenta.

Va multumesc pentru aprecieri. Sincer e un loc foarte frumos... m-a impresionat.

serbanrzvn
[02.05.10 01:32:24]

am fost acolo pe 01-05-2010 si a fost fantastic . Ma asteptam sa vad cum a fost descris mai sus dar surpriza totul erea reparat inclusiv scara mare . recomand e de vis si nu foarte greu traseul pe care l-am facut cu baiatul meu de 6 ani (inclusiv scarile) MERITA

[11.05.10 15:46:13]

Foarte frumos. M-ai convins, o sa merg si eu. Sa inteelg ca o fetita de aproape 5 ani n-ar avea ce cauta pe acolo, nu? E destul de periculos, cel putin din poze asa reiese...

[09.06.10 11:09:20]

Nu am mai fost de vreo 7 ani pe acolo, zona super...

Daca urcati pana la Piatra Mare (e ceva de urcat, vreo 3 ore mers normal, atentie ca nu gasiti apa. Traseul nu este dificil, in mare proportie prin padure, dar se urca in continuu) exista 2 variante principale de coborat din varf:

- direct in Predeal, se ajunge la Hotel Belvedere (fostul Cioplea)

- pe la cascada Tamina (si aici foarte frumoasa zona)

Ambele variante au dezavantajul ca ajungeti departe de masina, pe care ati lasat-o cel mai probabil la Dambul Morii.

Daca o fi vreme buna cred ca ma duc WE urmator in zona, cu fetita de 5 ani.

Asta apropo de ce intreba Spezam... depinde f mult de copil, cat e de invatat cu natura, toboganele, balustradele... a mea e plina de vanatai de cata "gimnastica" face la bare

[09.06.10 11:15:30]

Multumesc Pos pentru raspuns!

SUper informatiile tale! Nu cred ca ma inham inca sa merg cu ea, nu ca nu ar merge, ci fiindca imi rezulta un traseu de cel putin 5-6 ore (sper ca am inteles bine...)? E cam mult pt fi-mea.

[09.06.10 11:47:50]

A, nici eu nu fac traseu complet, ma refeream doar sa intru cu ea prin canion si sa cobor pe langa...

Hmm, anul trecut am fost la Urlatoarea... si am carat-o mai mult in spate la deal... nu-mi doresc sa repet...

Sambata vreau sa merg... vad ca se anunta vreme buna.

Si DA, traseul total pana in varf si inapoi, pe oricare varianta, depaseste 6 ore pentru un ADULT fara conditie fizica buna. Daca mai adaugi si pauze mai lungi si mai dese...

[09.06.10 12:33:02]

Super. Noi am facut cu fetita drumul de la Predeal la cabana Garbova cand avea 2 ani si jumatate si a mers singurica tot drumul. Am ramas stupefiata. Drumul e destul de abrupt in unele portiuni. Desigur, usor pt un adult dar nu si pt un semi-bebelus. Multumesc pt. informatii.

[13.06.10 21:07:21]

Am fost (12. 06. 2010), m-am intors:

Canionul este perfect accesibil, nu sunt trepte lipsa, iar scandurile lipsa sunt inlocuite cu altele puse pe lungime...

Fetita de 5 ani s-a descurcat excelent, nu am ajutat-o de loc, doar am stat in spatele ei la scari.

Chiar am mers mai mult... vreo 4, 5 ore pe traseul Dambu Morii - 7 scari - Prapastiile ursului - Dambu Morii.

mirelutza
[13.06.10 22:36:16]

Sa vedeti scarile de la Pestera Scarisoara ...ca acolo daca iti cade inima nu se opreste doar in pantofi ca la ionescunic ...ci se prabuseste direct in "gura" ghetarului.....; dar legat de cele 7 scari , vai ce am ratat toamna trecuta o drumetie pe acolo...am ajuns prea tarziu , se insera si ne-a fost teama sa nu ne pape lupul in padure dar.... las ca vara asta.... nu ratez.

[14.06.10 11:54:45]

Multumesc @pos pentru lamuriri! Atunci sper sa reusim sa ajungem la Sapte Scari. Merita vizitat!

aida.alecu*
[23.06.10 10:46:47]

Si eu am fost acolo prin 2006, este fantastic, atunci inca era destul de ok, chiar daca mai erau gauri in podet, scari nu cred ca lipseau, oricum si asa distanta dintre ele este f mare. As zice eu,"interzis simandicosilor!". Este un traseu greu, dar merita, cand iesi la lumina dintre cei doi pereti de stanca, totul e feeric. Dupa mai bine de o ora petrecuta in semintuneric, cu apa curgand cand pe o parte, cand pe cealalta parte, asta daca nu te straopeste direct(va recomand sa purtati in masura in care puteti un fas scurt, si incaltaminte care nu aluneca) cand ajungi sus totul pare altfel, aerul este mai tare, lumina mai puternica...iar de mirosul de rasina ce sa zic...

Merita parcurs macar odata in viata...Intr-adevar de neratat daca esti pin zona. Nu recomand decat urcarea, coborarea prin acest canion e destul de periculoasa si fara a lua in considerare starea precara a scarilor.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.08.10 10:55:04]

Un review foarte frumos. La fel si zona, pe care eu o tot frecventez.

Ati adus vorba de Pestera de gheata. Nu stiu care traseu nu l-ati facut (sunt doua posibilitati), eu va recomand pe cel marcat cu punct rosu. Oricum, ce ati alege, tot o sa treceti pe la Sirul Stancilor, un loc aspectuos.

Carari insorite.

abbilbal*
[14.09.10 10:01:49]

În căutarea mea după impresii culese din drumeţii prin România am ajuns şi aici, unde un grup de copii m-au plimbat cu ei. Mi-a plăcut ce am citit, mi-a plăcut ce am văzut în fotografii şi ca atare am acordat un punctaj maximum admis nu doar de încurajare, căci aceşti copii sunt curajoşi şi au înfruntat muntele.

abbilbal*, aida.alecu*, Alina Morar, andreiusca, ionescunic, luci_matache*, magdalena, mirelutza, pos*, serbanrzvn, spezam, urjanclaudiu
Alte impresii din această RUBRICĂCanionul 'Şapte Scări' [Dâmbu Morii]: