ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.11.2017
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
JUL-2017

Prima oară pe Transalpina: pe vânt, soare, nori, ploaie, ninsoare, zăpadă, prânz la stână, toate

(Continuare) Într-o călduță zi de 27 iulie 2017, spun asta pentru că erau cam 20°C la Baia de Fier unde noi eram cazați, am pornit plini de emoții să vedem peisajele de o frumusețe aparte de pe Transalpina. Era prima noastră experiență pe aceasta rută, pe care am așteptat-o de prin 2012, de când s-a deschis.

Ne-am propus să mergem până la Rânca, să ne lămurim ce am fi văzut dacă nu renunțam la cazarea de acolo în favoarea Pensiunii Andreea 3* (vezi impresii).

La meteo s-a anunțat că se răcește vremea, dar noi ne-am spus că este în regulă, era călduț afară, bătea doar vântul.

Am urcat de la Novaci. Sunete de exclamare, uimire, bucurie au început să inunde interiorul mașinii: wow! Uite acolo! Vezi vârful acela! Ce prăpastie mare! Norii sunt atât de joși! Încă o curbă periculoasă!... Sărmanul șofer! Pe lângă faptul că are rău de înălțime, noi îi arătam mereu ba vârful munților, ba hăurile de lângă marginea șoselei.

"Drumul Regelui" este cel mai spectaculos pe care am fost până acum, am văzut și Transalpina. Plin de viraje "ac de păr" nu poți să reziști mult timp, trebuie să faci pauze, pentru că ești ca într-un carusel, pe o distanță foarte mare. Pauzele ne-au prins foarte bine pentru fotografiat și admirat minunățiile naturii.

Cerul era tot mai încărcat pe măsură ce înaintam. După un timp au început să cadă picături de ploaie. Norii se mișcau cu viteză, în câteva secunde acopereau piscurile munților și era ceață, ca apoi, la fel de repede să dispară și să apară o rază de soare. Șoferului începuse să-i fie teamă de ceața care acoperea șoseaua și de ploaia măruntă care s-a pornit.

Eu am insistat să mai mergem până ajungem la stână ca să luăm prânzul acolo. O familie cazată la aceeași pensiune cu noi, ne-au spus cu o seară înainte, că au mâncat foarte bine la stână. Ne-au dat ca reper de localizare a stânei, măgarii care stau pe șosea.

După un timp, a început să ningă des și șoseaua era acoperită în acea zonă cu zăpadă. Zăpadă în luna lui cuptor! Chiar a fost o surpriză! Soțul meu a spus că nu se mai încumetă să înainteze cu cauciucuri de vară și a întors mașina, înainte să dăm de măgari. Nu am ajuns nici la stână, nici la Rânca. Nu ne-am așteptat să fie atât de scurtă incursiunea noastră pe Transalpina.

În timp ce coboram, am observat mai în vale de la șosea o stână, dar nu erau măgari. Ne-am oprit și ne-am îndreptat pe jos către aceasta. Acolo era o femeie cu copii și ne-a servit cu mămăligă cu telemea și smântână, făcută cu mălai ca la stână. Mâncarea a pregătit-o atunci, pe loc. Nu am mai mâncat niciodată așa o bunătate de mămăligă cu brânză. De fapt nu am mai mâncat niciodată la o stână. Chiar merită să încercați savoarea ingredientelor bio, eco sau cum le-or mai spune. Au cu totul alt gust față de ce găsiți în magazine. Pentru trei porții, din care mai puteau mânca încă trei persoane, am plătit 40 lei.

Am întrebat unde sunt oile, câinii și măgarii? Mi-a spus că sunt pe munte la păscut și seara se întorc la stână. Am cumpărat de acolo brânză telemea și unt, foarte bune. În timp ce așteptam să mâncăm, au mai oprit mașini din care s-au coborât cumpărători de telemea, caș, brânză de burduf și smântână. Produse sănătoase.

Cu toate că era frig, bătea un vânt rece, tăios, copiii și doamna arătau atât de sănătoși, nu erau înfofoliți, ca noi. Ei erau roșii în obraji și veseli. Dânsa era atât de plină de viață și de tânără, în sensul că nu-și arăta vârsta... oamenii aceștia simplii, ospitalieri și buni, rupți de civilizație, mi-au transmis din bucuria lor de a fi.

Le-am povestit că ne-am întors pentru că mai sus ninge și este zăpadă pe șosea. La stână nici măcar nu ploua, bătea doar un vânt tăios de rece.

În concluzie, dacă nu era vremea așa de rea, nu ajungeam să mâncăm o mancare delicioasă la stâna aceasta micuță. O observați pe partea dreaptă a șoselei când coborâți pe Transalpina spre Novaci.

Aceasta a fost prima noastră experiență pe Transalpina, cu răul de mașină al fiului meu inclus (doar aici i s-a făcut rău de 9 ani de când circulă cu mașina). Am specificat acest lucru pentru ca părinții să fie pregătiți și pentru evenimente neprevăzute.

Prima încercare de a urca pe Transalpina a fost eșuată. Bine că noi mai puteam încerca să urcăm pe Transalpina și în celelalte zile, ceea ce am și făcut (vezi articolul "Pe Transalpina, în drum spre Lacul Vidra").

În acea zi am mai vizitat mănăstirile Bistrița și Arnota despre care urmează să scriu în curând.

Trimis de Dana2008 in 29.11.17 12:26:15
Validat / Publicat: 29.11.17 15:09:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSALPINA.

VIZUALIZĂRI: 2645 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Transalpina in luna iulie, forma interesanta a norilor

[29.11.17 15:08:28]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Transalpina - cel mai înalt drum din România, TRANSALPINA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Domeniul schiabil Transalpina]

liviu49
[29.11.17 15:11:58]

@Dana2008: Start vot! Revin la drum de seara cu ecoul!

[29.11.17 15:15:15]

@liviu49: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri! Mă bucur să am primul vot de la un prieten iubitor al naturii.

Zoazore
[29.11.17 15:18:11]

@Dana2008: P02 e ff interesantă. P11= WOOW!

Săracul șofer, ce-a pățit cu tine...

Dar tot răul spre bine, c-altfel n-aț mai fi mâncat bunătățile alea!

[29.11.17 15:20:35]

@Zoazore: ai dreptate, dragă Zoa!

Vreau maxim din minim!

Ce ți se pare ca ne arată norii???

Multe fotografii imi plac de pe Transalpina, nu le pot posta pe toate.

Mai am un set de la întoarcerea spre casă între Novaci și Sebeș.

Trei zile ne-am plimbat pe Transalpina să ni se intipareasca bine în memorie ce vedem. Repetiția mama i învățăturii ????

Mulțumescmult pentru vizită, ecou și aprecieri !!! ????

Zoazore
[29.11.17 16:12:17]

@Dana2008: Seamănă cu acea cea mai mare statuie a lui Isus!

Mitica49
[29.11.17 16:50:37]

@Dana2008: Transalpina - un drum deosebit de frumos pe care l-am parcurs acum ceva ani. Peisajele surprinse de camera foto sunt minunate.

Radu Tudoran
[29.11.17 19:37:58]

In afara de parcarea cu magari mai este vreun reper? Am innoptat la o stana in Piatra Craiului acum trei decenii si as fi curios cum au evoluat lucrurile in domeniu. De mancare nu ma indoiesc ca nu mi-ar placea, dar as vrea sa vorbesc putin cu oamenii aceia din varf de munte. Sa vad ei cat s-au schimbat.

Excursii frumoase.

liviu49
[29.11.17 20:25:13]

@Dana2008: Citind cele povestite in acest articol, imi pare rau ca singurul drum al meu pe Transalpina, de fapt o aventura in toata puterea cuvantului, mi-a ascuns o parte din frumusetile deosebite ale traseului. Multumesc pentru bucuria provocata de acest articol.

Stana de care vorbiti, banuiesc ca este undeva langa intersectia cu Strategica, unde la poalele |Papusei, am vazut atunci o stana.

Pe mine intalnirea cu zapada in mijlocul verii nu ma mai surprinde, pentru ca in multele drumuri pe Transfagarasan, zapada era prezenta mai mereu. E adevarat ca nu am prins niciodata ninsoare in plina vara.

Astept in continuare, cu interes, celelalte articole.

Numai bine si calatorii placute!

AZE
[29.11.17 20:35:47]

@Dana2008: Mă bucur că ai ajuns pe Transalpina, "Drumul Regelui". Alături de Transfăgărășan este cel mai îndrăgit traseu al românilor dar nu numai, și la străini le place.

Ați făcut o excursie frumoasă în zonă, am citit și celelalte articole scrise de tine despre obiectivele din jur.

Iar acea mămăligă cu telemea face toți banii și merită drumul până acolo.

Plus că este și un "remember "pentru mine cu ocazia excursiei făcute în 2013. Adică după concediul de la mare după bălăceală și caniculă ne-am îmbrăcat bine și am pornit pe drumul regelui interzis pe atunci fără parapeți și am ocolit semnul interzis și barierele din beton care ocupau doar o bandă. Senzația era de nedescris având în vedere că semăna cu o excursie de creastă de munte doar că în loc de rucsac în spate aveam un volan în mână de la vehiculul dacic iar ocolind cornișele de zăpadă care ocupau în unele locuri jumătate de bandă pe cauciucuri de vară mă gândeam oare ce face asta, inconștiența sau andrenalina? Nimic din toate astea, doar iubirea față de munte și dorința de a urca pe cel mai înalt drum. Iar pericole cel puțin din punctul meu de vedere erau zero.

Pauzele erau dese dar din motive fotografice. Familia mea (băiatul meu avea 5 ani pe atunci) s-a mulțumit de a admira peisajele din interiorul mașinii, temperaturile joase și vântul care sufla nu prea îi îndemna să iasă la admirat peisaj.

Pe tot drumul am întâlnit 3 vehicule cu 4 roți și un grup de motocicliști. Povestea mea pe aici:

Dan&Ema
[30.11.17 12:42:28]

@Dana2008:

P02 - de exceptie! Bineinteles dupa P11!

Felicitari! Maretia muntelui cu tot ce ofera si ai scris in articol si in titlu!

Excelent! Felicitari! ????????

[30.11.17 21:06:07]

@Mitica49: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Oriunde ai fotografia ies poze MINUNATE pentru că peisajele sunt uimitoare.

Călătorii plăcute!

[30.11.17 21:17:49]

@liviu49: Bună seara! Mulțumesc frumos pentru ecou!

Da, totul este imprevizibil la înălțime! Nu mă așteptam să ningă în 27 iulie.

Pe Transfagarasan anul trecut în iunie am văzut că se schia pentru că mai era zăpadă pe câțiva versanti.

Îmi pare bine că ti-a plăcut articolul. Poți încerca să îi mai faci o vizită Transalpinei, merită efortul, vei fi răsplătit cu imagini de vis, poate cu o ninsoare în mijlocul verii, poate oprești la stână...

Călătorii plăcute! Pe curând !

[30.11.17 21:27:53]

@Dan&Ema: Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Și mie îmi place foarte mult P02. Nu consider că P11 este mai bună decât P02, dar ești drăguț și mulțumesc pentru copliment.

Muntele este excepțional de frumos!

Din titlul articolul lipsește sfârșitul titlului, care era "... toate într-o sigură zi"

P. s. Ce să fac să fie complet titlul?

Călătorii plăcute și spor la scris!

Pe curând!

[30.11.17 21:50:19]

@AZE: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Cred că avem băieții de aceeași vârstă, al meu este din 2008.

În prima zi când am fost pe Transalpina un vânt rece bătea foarte tare, dar ne-am coborât din mașină, după ce ne-am luat gecile și ne-am pus glugile pe cap!

La stână ar fi păcat să nu te oprești ca să te bucuri de mâncarea delicioasă de acolo.

Parapeti nu sunt nici acum peste tot. Eu cred că ați avut mare curaj să vă aventurati pe un drum interzis. Cred că sinonimul curajului este inconștiența!

Deci ați prins și voi zăpadă vară după vacanța la mare????!

Ți-am citit articolul, le citesc înainte de a scrie, că să nu mă repet cu aceleași informații, deși datele sunt aceleași.

Călătorii plăcute! Pe curând!

[30.11.17 22:29:10]

@Radu Tudoran: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Am văzut în altă zi când am trecut pe Transalpina unde era stâna de care ne-au povestit că au mâncat ceilalți turiști cazați alături de noi. De măgarii sunt un reper pentru că nu ai cum să treci de ei pentru că sunt mulți și stau le șosea la cerșit sau la pozat?

Noi am mâncat înainte de Ranca venind dinspre Novaci.

Călătorii plăcute!

[07.12.17 19:19:33]

@Dana2008: Superb totul, felicitari, votat cu mare drag, pozele sunt minunate iar tu esti deosebita.

[08.12.17 06:39:49]

@mishu: Mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri!

Mulțumesc mult pentru complimente!

Te pup!

AZE, Dan&Ema, Dana2008, liviu49, mishu, Mitica49, Radu Tudoran, Zoazore