ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
SEP-2009
3 AD. + 3 COPII

Festivalul Painii in Parcul National

Desfasurat in luna septembrie a fiecarui an, acest festival aduna in cele doua zile de desfasurare un numeros public care vina sa guste din produsele de panificatie realizate chiar si in cuptoarele pe vatra din incinta parcului, dar si sa cumpere numeroase obiecte artizanale, de la tablouri pana la obiecte de olarit, aici gasindu-se chiar si oale de lut pentru a prepara sarmale gustoase la cuptor!

Intr-o atmosfera traditionala romaneasca de dans, cantec si voie buna, acompaniati chiar si de fanfara, vom vedea tarani imbracati in costume populare prezentandu-si produsele realizate chiar in atelierele lor mestesugaresti.

Fie ca venim doar la o plimbare, fie ca venim pentru acest targ, sigur nu vom pleca de aici cu mana goala, vom cumpara macar turta dulce, cozonaci, dulceata, papanasi, placinte sau chiar vin si tuica de la producatorii particulari de pe tot cuprinsul tarii.

Insa in Parcul National exista multe posibilitati de a petrece placut sau chiar util timpul. In afara de faptul ca te poti plimba atat la pas, cat si cu rolele, poti da copii in trenulete si masinute, sau sari pe saltelute cu mingii, aici exista si posibilitatea de a juca fotbal sau tenis pe terenurile special amenajate in acest sens.

La Centrul Cultural Mihai Eminescu, prin intermediul caruia se desfasoara acest festival, vara au loc tot felul de spectacole, iar in cursul anului aici se desfasoara cursuri de teatru, coregrafie si dans (pe care le-am urmat si noi...), atat pentru copii, cat si pentru adulti, predate de niste profesori minunati, fosti balerini ai Operei Romane.

In acelasi timp, exista posibilitatea si sa savurezi un pranz delicios la restaurantul Riviera, care are o panorama superba asupra lacului din parc.

Poti sta cateva ore fara sa te plictisesti, admirand natura care te indeamna la relaxare.

Macar in zilele targului de paine, puteti vizita acest parc, care se umple de animatie, sa priviti copii care se minuneaza la fiecare forma pe care turta dulce o imbraca, la vata de zahar colorata in roz, sau la baloanele multicolore ale vanzatorilor ambulanti.

Acest festival aduce cu sine o mostra din traditiile romanilor si, poate cine stie, veti descoperi o parte din secretele bucatariei romanesti de alta data...

Chiar daca are o nota amuzanta, puteti urmari cateva momente din acest festival aici: click aici

Trimis de magdalena in 23.04.10 08:46:45

VIZUALIZĂRI: 3083 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Parcul National - aleea de intrare

[23.04.10 08:49:00]

Chiar daca .....( ecou mutat la sfarsitul impresiilor)

Sanziana
[23.04.10 08:58:04]

@magdalena, am ras singura dupa ce am accesat linkul tau, primul vot

[23.04.10 09:10:35]

hi, hi, am ras si eu singura cand l-am revazut - il vazusem intai la TV prima data...

alinutzza140*
[23.04.10 10:06:03]

Dragut review-ul mi-a placut si chiar daca nu sunt din Bucuresti mi-ar placea sa ma plimb prin acel parc si sa gust din painea aburinda. Ai votul meu.

[23.04.10 10:37:59]

Multumesc! Nu mai spun cum merge pe langa sarmalutele ce se ofera tot atunci...

cosminp
[24.04.10 09:36:23]

este bine ca nu ne pierdem traditiile si se incearca prin astfel de manisfestari cultivarea lor in randul tinerilor si copiilor... si cu ajutorul nostru, bineinteles.

bravo, un vot si de la mine si un meritat SB.

[24.04.10 13:12:46]

Multumesc cosminp!

savastefania
[04.11.10 21:20:22]

Nu stiam de acest festival, desi a a fost o perioada cand mergeam destul de des in acest parc. Am vazut cuptoarele de paine, dar nu stiam de existenta targului. E bine de stiut pentru anul urmator.

Multumim pt informatiile pretioase referitoare la petrecerea timpului liber, care din pacate la unii nu prea mai exista.

Foarte amuzant Dezbracatu!!!

[23.04.16 22:53:18]

Pt conformitate: Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri, expoziții, alte manifestări cu caracter temporar, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

alinutzza140*, cosminp, magdalena, savastefania
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, târguri, expoziții bucureștene:

• pagină generată în 0.072238922119141 sec