ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.11.2017
DIN: Alexandria
ÎNSCRIS: 03.08.13
JUN-2017

Cazare deosebita in Tolo

Dupa sejurul din Pylos, am plecat (cu greu, as fi vrut sa mai raman!) inspre Meraki Apartment & Studios, unde aveam urmatoarea cazare. Aceasta unitate de cazare se afla in localitatea Tolo din prefectura Argolida cred ca cea mai bogata prefectura a Peloponezului.

Tolo are doua strazi principale:una merge prin partea de jos, prin centrul statiunii si este, in mare parte, cu sens unic ajungand pana in port si cealalta este pentru intoarcere, ca un fel de centura a statiunii.

Meraki Apartment & Studio se afla pe soseaua de centura, la aproximativ 50 de metri distanta fata de soseaua ce leaga Nauplio de Tolo.

Domeniul este putin mai indepartat de alte locatii si este plin de verdeata. Meraki este alcatuit din patru vilisoare cu etaj, frumos colorate, care contin 12 studiouri si 6 apartamente. Exista doua locuri de parcare: unul mai mic in fata cladirilor si unul mare undeva in spate.

Dar cel mai frumos loc din acest complex, dupa parerea mea, a fost piscina cu barul aferent. Aceasta piscina este inconjurata de palmieri batrani, ficusi, lamai, duzi, cactusi bougainvillea etc.

Alexis, un baiat tanar si foarte amabil, este mai tot timpul la barul de la piscina, gata oricand sa te serveasca cu un frape, o bere sau orice altceva vrei (chiar sa-ti aduca mancare de la taverna!) si avand o grija deosebita de curatenia din piscina si de cea de pe mal.

Sotia lui, Mania, avea grija de locurile de cazare si impreuna cu cele doua angajate avea grija ca, in fiecare zi, sa fie facuta curatenie si totul sa straluceasca.

Cum noi am ajuns in aproximativ 3 ore din Pylos plecand dimineata, camera noastra pentru care aveam rezervare (camera 1-margareta!!) nu era inca gata asa ca Alexis ne-a invitat la barul de la piscina unde ne-a servit cu frape, mithos la draft si cartofi prajiti taiati foarte subtiri-totul din parte casei! Dupa 30 de minute a venit Mania si ne-a invitat sa mergem in studio.

Intrarea se face prin spatele cladirilor iar studioul nostru este primul de la parter din prima vilisoara.

Cum intri, in dreapta este chicineta dotata cu tot ce trebuie si in stanga se afla o usa glisanta dupa care se ascunde baia. Baia este ok din punctul meu de vedere. Dusul are o cadita inalta de aproximativ 30 de centimetri care da siguranta ca apa nu se scurge prin toata baia, consumabilele se inlocuiesc mereu si exista destule locuri de care sa-ti agati haine, prosoape etc. Camera are in mijloc un pat dublu din fier forjat, o masa din lemn cu doua scaune aflate langa chicineta, un dulap destul de spatios, o toaleta cu oglinda, o noptiera. Televizorul era agatat pe perete undeva in spre usa de iesire pe terasa. Terasa, care tinea loc de balcon, era open-space cu priveliste spre piscina si avea doua scaune din plastic, o masa cu fata de sticla (unde mai pierdeam seara, tarziu, vremea cu cate un mithos!) si un uscator de rufe.

Bineanteles ca avea in dotare si aer conditionat iar la usa de iesire pe terasa exista si protectie de sita impotriva insectelor.

Aceasta este descrierea, pe scurt, a locatiei unde am avut deosebita placere de a-mi petrece o parte din concediul meu!

BY WEBM: impresiile despre Argolida și orașul Tolo au fost mutate de mine în review-ul imediat următor

Vacante placute!

Trimis de xpac in 27.11.17 21:14:20
Validat / Publicat: 27.11.17 22:27:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2298 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (xpac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Barul de la piscina
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

[27.11.17 22:17:27]

@xpac, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

O să împart în două acest articol - ultimele 2 părți, cea referitoare la Argolida și cea referitoare la Tolo - le voi muta într-un review distinct, „de călătorie”, plasat în rubrica ”Descoperă Tolo”.

Motivele sunt, cred evidente: dacă rămân aici, la review-ul de cazare vor fi mult mai GREU de găsit de cei care se documentează despre TOLO (unii au, poate, cazarea deja ”rezolvată” - NU vor citi reveiws-urile de cazare din Tolo (inclusiv cel de față!), ci doar pe cele ”de călătorie”, despre oraș/regiune...)

În pus, NU se va pierde nimic din fluența povestirii -- cla finalul acestui articol va fi un link direct spre al oidlea un fel de ”pagina doi” a review-ului...

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [28.11.17 07:12:55]

@xpac: He, he, îmi face mare plăcere să revăd camera în care am stat şi eu acum doi ani. A fost una dintre cele mai şic locaţii în care am stat în Grecia, proprietarii foarte cumsecade, tineri şi foarte harnici ne-au făcut şi pe noi să ne simţim bine. Piscina era un alt punct forte al locaţiei: mare, îngrijită, barul şi mesele aferente erau locul destinat servirii micului dejun pentru cei ce optaseră pentru acesta.

Afară, în patio, pe scaunele din plastic se cuibăreau în fiecare seară pisici care îndrăzneau să intre în cameră imediat ce plasa de insecte era ridicată. Mai erau pe-acolo micile feline?

Îţi mulţumesc că mi-ai dat ocazia să retrăiesc un pic din vacanţa mea peloponesiacă de acum doi ani şi mă bucur că impresiile mele despre Meraki au contat în a o alege drept una dintre cazările tale!

[06.12.17 22:29:02]

@xpac: Felicitari, votat cu mare drag, o locatie minunata si niste tineri minunati.

irinad, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂMeraki Apartments and Studios: