ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2017
SEP-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

O vilă cu stil

Pentru că în 2017 nu am beneficiat de mare, ne-am decis să mergem câteva zile undeva - cea mai facilă alegere a fost Italia și anume Pescara (erau și alte variante, dar cu bilete de avion sensibil mai scumpe). O destinație mai puțin cunoscută, dar care pe la mijloc de septembrie încă oferă condiții bune de plajă și baie în mare. Am achiziționat biletele de avion cam cu 5 săptămâni înainte de sejurul de 4 nopți (12-16 septembrie), iar cazarea am găsit-o destul de repede.

Am ales Villa Aurora din două motive principale și anume - condițiile oferite (reviewuri foarte bune pe saiturile de profil) și apropierea față de plajă. Ulterior s-a dovedit că mai sunt și altele - apropierea de centru (10 minute de mers pe jos) și de gară (vreo 12-15 minute). De la aeroport se ajunge foarte ușor - cu autobuzul 38 până la gară, iar de aici încă 3 stații cu autobuzul 2/ (doi barat), această a 3-a stație fiind în fața vilei. În circa 6 ore de la plecarea din casă, am ajuns pe plajă.

Am sunat la interfonul vilei și am fost intâmpinați de o doamnă in vârstă (proprietara) care, rupea, ceva engleză. Ne-a arătat camera și ne-a dat 3 chei - una de la poarta cu interfon, una de la intrarea în vilă și una de la cameră.

Cazarea se face la parterul vilei construite în anul 1905, în cele 4 camere rezervate turiștilor (la etaj stau proprietarii). Camerele sunt foarte înalte (circa 5 m înălțime), decorate cu mobilier vechi, dar și foarte curate. Sunt denumite Josephine, Eleonora, Vanda și Greta fiecare cu o culoare predominantă - noi am stat la coana Eleonora, iar culoarea principală este bleu. Deși tot mobilierul vilei este vechi, este bine întreținut și arată foarte bine.

Camera noastră avea vedere spre mare (se vedea, un colț, din mare) dar și spre stradă, așa că cei mai sensibili la zgomot pot solicita una din camerele aflate pe partea opusă. Patul dublu are o saltea foarte confortabilă, care asigură un somn odihnitor. Două noptiere cu veioze flanchează acest pat. Un dulap mare, cu două uși poate găzdui suficiente haine. Un mic frigider este încorporat în biroul aflat sub televizorul agățat de perete - acesta oferă zeci de programe și nu doar în italiană. Pe birou aveți un fierbător și vă puteți prepara un ceai sau o cafea. La sosire pe birou veți găsi o sticlă de apă plată. Un fotoliu comod completează mobilierul camerei. De asemenea este disponibil un aparat de aer condiționat, pe care nu a fost nevoie să-l folosim.

Baia camerei este mare, are cabină de duș, foen, dar și bideu. Toate obiectele sanitare sunt în stil retro. Prosoape suficiente, dar și săpun și gel de duș sunt oferite în dotarea băii. O altă facilitate apreciată este wi-fi - user și parolă veți primi la sosire.

Micul dejun se servește între orele 8-10, în livingul de la parter. Este specific italienesc cu ceva șuncă, ceva brânzeturi, un croissant, cereale, lapte, ceai, miere etc. Nu lipsește bineînțeles cafeaua sau cappuccino (excelente) și vă este servită de o doamnă de origine ucraineană sosită în Italia în urmă cu 11 ani. Dacă nu este suficient, la vreo 100-150 m găsiți un bar/cafenea/gelaterie și o salumerie unde vă puteți alege și altceva.

Ca să ajungeți pe plajă nu trebuie decât să traversați strada numită Viale Riviera. 50 m este distanța care separă vila de plaja cu nisip extrem de fin, apoi mai mergeți încă vreo 50-60 m până la apă. Plaja este lată și are o zonă de șezlonguri și umbrele, iar primii 6-7 m de la apă sunt la liber. Toate plajele sunt concesionate, dar vila asigură gratuit pe această plajă, un scaun și un șezlong pentru fiecare cameră. În această perioadă a anului este extrasezon și am stat unde am vrut fără să fim întrebați ceva. Din loc în loc sunt panouri care avertizează că după 4 septembrie servicul salvamar nu mai este disponibil. Apa mării este curată și avea cam 24 grade.

Intrarea în apă este extrem de lină astfel ca este un loc ideal pentru familiile cu copii. La circa 70-80 m de mal din loc în loc sunt diguri de 15-20 m lungime astfel că valurile mari nu prea ajung la mal. Toate plajele concesionate dispun de dușuri (taxa este de 20 eurocenți), wc gratuit, un robinet cu apă la ieșirea de pe plajă, locuri de joacă pentru copii, terenuri de sport, dar și de un local unde puteți servi prânzul. Toată faleza (apreciez că are vreo 5 km, din care noi am parcurs vreo 3) este suficient de lată, astfel că pe aici multă lume aleargă sau se plimbă pe jos, cu role sau cu bicicleta. Pe toată lungimea ei veți găsi terase, restaurante, cafenele așa că aveți de unde alege.

În concluzie această cazare este ideală pentru cei care doresc sa fie foarte aproape de plajă, de mijloacele de transport în comun, de restaurante, dar și de centru.

Site oficial - http://www.villaurorabruzzo. it/villa_aurora.php

Trimis de BOGDAN DSN in 26.11.17 14:36:48
    Validat / Publicat: 26.11.17 18:43:38
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4409 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Pe această masă se servește micul dejun
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 55.00 EUR pe cameră

[26.11.17 18:43:01]

@BOGDAN DSN: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Villa L'Aurora, PESCARA" (nou-creată pe sait)

BOGDAN DSNAUTOR REVIEW
    [26.11.17 20:54:09]

@webmaster26: Da, poziționarea este corectă.

[27.11.17 00:39:10]

[03.12.17 12:31:25]

@BOGDAN DSN:

Pescara - o destinație mai puțin cunoscută, dar care pe la mijloc de septembrie încă oferă condiții bune de plajă și baie în mare.

Asa este dar asta imi aminteste despre o discutie amuzanta pe care a avut-o mama prin 1994 (cand a fost in Italia in interes de serviciu) cu un italian care era insarcinat sa le fie gazda, ghid, sofer si care trecand pe langa Pescara le spune numele acestei localitati, a care mama ii sune ca au echipa de fotbal pe nus stiu ce loc in divizia secunda. Italianul s-a uitat la ea mirat si l-a lamurit ca jucam la loto (nu mai stiu e era cu echipele de fotbal).

Arata bine cazarea voastra si normal, daca mai si gasesti bilete convenabile merita din plin.

Felicitari, votat cu mare placere.