ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2017
ÎNSCRIS: 28.05.10
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 18/16

Sus în deal e o casă...

Vara a trecut, la fel și toamna mai e un pic și vine ’’rebelinea’’ iar eu tot nu am apucat să-mi scriu impresiile din această vară. Așa că nu mai aștept să-mi vine nușh ce inspirație sau chef de scris și sper să termin –azi – măcar partea de cazare (mai soft, fără înflorituri că mi-ar consuma prea mult timp și parcă văd că-mi piere iar cheful).

Anumite schimbări în plan profesional nu mi-au permis organizarea din timp a concediului, așa că abia undeva pe la sfârșitul lunii iulie m-am ocupat de căutări. Cum doream să vizităm și Atena și Delfi oscilam între nou intrata pe site Kamena Vourla sau Tolo. După câteva ore de gugălit, plimbat pe străzi (street view) și un pic de ''satelit'' (google earth) m-am convins că nu merită Kamena, așa că am ales destinația finală TOLO cu cazare intermediară în Delfi.

p.s.

Am mai întrebat și un prieten(ă) care e cam pe aceeași ''felie'' cu mine în ceea ce privește alegerea zonei/cazării!

Cum?

Timpul fiind scurt am apelat la booking evident. Evident că 90% în Tolo apărea full, iar prețul era WOW , ziceai că vând respectiva cameră. Tot căutând am dat peste tolo.gr unde sunt listate cam toate unitățile de cazare inclusiv cu date de contact. Așa că într-o zi când gașca era plecată la soacră-mea în deal (s-o țină D-zeu în viață că așa mai scap și eu de ’’gălăgie’’ sâmbăta – gașca pleacă în deal) am purces la trimis mail la toate unitățile de cazare din zonă. Evident că au răspuns și aia care pe booking păreau ocupați!!! , și ăia care vindeau :) (peste 120 euro/noapte fără nimic).

De ce?

În final am ales Alonia, ne oferea un studio self cattering. De ce? Păi altceva mai convenabil raport calitate/preț nu am găsit! În final nu ne-a părut rău, deși până am ajuns acolo am avut ceva strângere de inimă! Dar de fel sunt norocos și nu prea am nimerit cazări aiurea, la fel și acum!

Unde?

Tolo evident, am spus mai sus, SUS PE DEAL! Dap exact pe deal la ceva distanță de plajă și de gălăgie! Coordonatele GPS, verificate pe street view ne-au dus direct la locație! Ajunși acolo (ora 17) era o liniște de mormânt! Unii dormeau, alții la plajă, recepție NEMA! Sunam, răspunde X (am uitat numele și nu mai stau acum să-l caut in lista mea de prieteni)! Recepția si ceck-inul se fac la hotel Tolon Holidays. Nu-i bai, e aproape așa că ne-am dus, ne-am luat cheia, ne-am întors, noi cu mașina el cu ’’motopârța’’, predat sticluța cu palincă de la POPA - încă e dator, așa că am rezerve - ( din aia de la Sighișoara nu m-am îndurat să-i duc, cantitatea fiind mai mică!!! bat și eu șaua să priceapă ''Sighișoara'' =)) ).

Cazarea

Parcare două variante:

- pe platou lângă vilă (folosită temporar pentru debarcare/încărcare bagaje) mică și cam aglomerată existând riscul de blocaj – dar nu e bai odată ajunși acolo există mari șanse să vă împrieteniți cu toți locatarii depinde cât de sociabili sunteți

- pe maidan, lângă viloi, la umbra unor copaci (de preferat având în vedere temperaturile din august), loc unde am și parcat fiind sub geamul de la balcon (etajul 1).

Studio-ul aka culcușul

Parter, al doilea pe dreapta! Pefect, nu a trebuit să car de bagaje pe scări – deși construcția e P+2), ieșire direct în curte!

Structurat pe două niveluri: la parter camera copiilor, chicineta și o baie mică fără duș, la etaj dormitorul nostru, baie cu duș, balcon cu vedere la maidan/parcare = UMBRĂ ziua jos în curte, seara o plăcere să ieși la o țigară, fără să-i deranjezi pe alții, după... :)

Acces ori de jos din curte, apoi pe scara interioară, ori pe terasa de la etajul 1. Camerele se puteau inchiria și separat fiind prevăzute cu o usă între ele la capătul scării interioare.

Bun, ne liniștisem deja! Deși pare un pic înghesuit după un mic tetris am mai câstigat ceva spațiu! Ce contează pentru noi în concediu având în vedere că nu cumpăram camera?! : să fie curat și patul confortabil :).

Studio se vinde self cattring dar la capitolul curățenie erau trei tăntici care începeau munca pe la 6 și o terminau seara la 6!

Curățenie zilnic în camere, completare consumabile, schimbat așternut/prosoape la 2 zile sau la cerere + curățenie zilnic în curte!

Erau ca trei furnici! Una dintre ele româncă stabilită de vreo 14 ani prin Grecia, celelalte doua: una din Belarus alta localnică. Din trei am făcut două fericite ( din vorbe!!!): pe româncă că avea cu cine discuta și cea din Belarus pe care am pus-o în legătură (telefonică) cu o prietenă din țară originară tot din Belarus.

În ultima vreme în concedii plecăm mereu cu ceva, mici atenții din țară. Am observat că sunt mult mai apreciate decât clasicul bacșis. X de la recepție a primit palincă + o brățară hand made by Ana, fetele niște sticluțe cu vin & brățărele. Rezultatul?! X mi-a umplut frigiderul cu bere a doua zi, iar fetele zici că făceau curat la ele acasă!

Chicineta era dotată cu de toate! Noi am folosit-o pe post de noptieră/comodă! În concediu fie îmi prăjesc ouăle la soare, fie le fierb mergând să vizitez cataroaiele turistice din zonă! Așa că mobilă am găsit, mobilă am lăsat! Am apreciat că si cei care au fost înaintea noastră nu au prăjit hamsii!

Burdihanul

Ce masă, ce burdihan?! Self Cattering am spus mai sus!

Variante?! :

- la bocceluță de acasă, recomand carne și cârnaţi la garniță ține mai bine pe căldură

- ouă, hamsii prăjite la plită (înnebunești vecinul), sau carne, mici, cârnați pește la grătarul din curte

- sau, varianta preferată de noi la prânz când erau căldurile alea năucitoare – vă opriți la un restaurant – majoritatea oferă serviciul ăsta – spuneți unde stați, la ce oră vreți să serviți masa și ce anume! Fix la ora respectivă vine unul cu ’’motopârța’’, plătiți la livrare și umpleți burdihanul și apoi somn de voie până se mai domolește soarele și puteți merge iar la plajă!

Livrează orice de la ciorbe la tocănițe, burgheri, pizze (nu pițe!), salate, înghețată etc!

Deci fără note la capitolul ăsta!

’’Găoaca cu apă’’ aka piscina

Da, există! O găoacă mică, mică sus la ’’mansardă’’! Nu prea o folosește nimeni și din păcate după ora 22 conform regulilor casei accesul nu mai e permis! Așa că pauză ’’nebunii’’, deși locul predispune:(!

Este o locație – mai departe de centru sau plajă – extrem de liniștită unde ne-am simțit excelent! După două zile eram prieteni cu toți cei cazați acolo! Făceam schimb de dulciuri, struguri, pepene!

Copiii se jucau împreună! Parcă ne cunoșteam de când lumea! Am fost prin multe locuri în Grecia dar parcă pe nicăieri nu am văzut așa mulți copii (familii cu copii) ! Așa că aviz celor ’’alergici’’, deși puștimea întâlnită de noi era foarte civilizată. la fel și părinții /9 n-am auzit pe unul să țipe după copiii). Deviza pe perioada șederii noastre a fost ’’SUMMER FRIENDS’’ – frumos! Acum scriind îmi e dor de acei copii, familii cunoscute în acest concediu. PS Ana corespondează cu ei pe FB!

Piele și ouă prăjite aka plaja

Practic puteți face plajă oriunde în stațiune! Nu contează că e hotel restaurant în zonă – ăia zic mulțumesc, că se scot cu ce serviți de la ei – sau la plaja mare aka publică!

Publică, nepublică e administrată și ''prăjitul pielii și a ouălelor'' costă 8 euro pe zi / dimineața sau dacă te duci mai pe la 16 cca 4 euro!

Noi aici am ales să ne... ! Avantajul era că fix în dreptul ei era un magazin cu bere rece și ieftină + o patiserie cu niște bunătățuri care ne rezolvau micul dejun! Tandea pe mandea, dacă luam ’’paturi’’ free plăteam la suprapreț restul, așa că tot acolo ajungeam! Avantajul era că asta era LARGĂ și cică avea BLUE FLAG în comparație cu plaja din dreptul hotelurilor, restaurantelor care era în unele locuri ca și inexistentă! Roșu (flag) nu am văzut că nu prea a bătut vântul, deși am înțeles că mai sunt și momente de genul ăsta.

De la noi, de la viloi, ajungeam la dus in cca 7 minute la întoarcere cca 20! Diferența?! 13 minute, comandam mâncarea, cumpăram o bere – X nu mi-a umplut frigiderul zilnic :( -, lingeam o înghețată! La dus timpul se poate reduce cu cca 1-2 minute, depinde cu ce sunteți încălțați și cât durează rostogolirea (o să înțelegeți când vedeți pozele).

Prima zi când am ajuns pe plajă toate ’’paturile’’ din prima linie erau OCUPATE cu prosoape! Prima senzație – eram și eu în căutare de unul, din motive obiective – a fost că sunt la ALL INCLUSIVE în bulgaria sau Turcia! M-am lămurit după ceva timp când vedeam cum se ocupă: erau rezervate de cel ce se ocupa de plajă pentru familiile cu copii! Am rezolvat și noi de a doua zi solicitând un astfel de serviciu – oferit GRATIS, prosopul fiind al lor! Anunțam însă că a doua zi nu venim sau nu ne mai întoarcem după prânz!

NU am încercat alt sector de plajă, erau prea mici, prea înguste și la umbra hotelului nu puteam să-mi prăjesc...

Există diverse chestii soft pentru ''sporturi'' pe apă: niște gonflabile, schi nautic, skijet. Nu am văzut parașute (și dacă le vedeam, rămâneam cu văzutul și eventuale senzații de durere :) ) m-am dat cu gonflabilele, și acum am senzația că se plimbă rinichii stg/drt!

Ouă fierte aka opționale

Ne propusesesm multe: Hydra și Spetses, cataroaiele din zonă (Epidaurus și altele) dar cum afară erau peste 40 grade a trebuit – tot din motive obiective să renunțam! Nu-i bai, suntem tineri mai avem timp!

Ne-am ’’opționat’’ în Atena pe fuga înainte - de unde dracu să știu că a doua zi mi se rupe cureaua de distribuție și o să stau forțat 6 nopți?! -, ne-am mai ’’opționat’’ în Nafplio by night – 10 euros/ de căciulă – nu merită, taxiul e mai ieftin. În rest ne-am ’’opționat’’ la umbra terasei, a șezlongului și a aerului condiționat!

Pentru cei curioși de cataroaie sau alte posibilități de ’’opționat’’ în zonă citiți review-urile @irinad & @xpac mai recente, dar mai sunt si altele, le găsiti aici amfostacolo.ro/grecia-par ... 7/tolo,145,3952 sau aici amfostacolo.ro/grecia-par ... atorii,145,3718, dar nu în august :) !

Hai că-l terminai! Pentru orice alte detalii ’’țipați’’ prin ecou!

Trimis de Nasshu in 25.11.17 15:02:35
Validat / Publicat: 25.11.17 18:34:03

VIZUALIZĂRI: 1720 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nasshu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 tot etaj 1, tot balcon.

[25.11.17 18:02:16]

@Nasshu: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Alonia Studios & Maisonettes, TOLO" (nou-creată pe sait)

[25.11.17 18:02:30]

@webmasterX: la fix!

xpac
    [25.11.17 18:44:42]

@Nasshu: Start vot!

[25.11.17 18:57:12]

Apropo... mi-am adus aminte X= Manolis! De fapt nu mi-am adus eu aminte a avut grijă FB - acum fix 3 minute! E în București vizitează România!

[25.11.17 19:10:21]

ANILU
    [25.11.17 19:42:55]

@Nasshu: Bună locația lui Manolis pentru o vacanță reușită.

Am reținut ideea cu ceva cadouri sau suveniruri de acasă pentru gazde și nu numai.

După Tolo a fost faza cu defecțiunea la mașină? sau le-am încurcat.

Felicitări că ti-ai făcut timp să mai scrii și să ne dai idei.

Toate cele bune.

[25.11.17 19:46:19]

@ANILU: după Tolo a fost defecțiunea majoră

Acum o văd cu alți ochi, dar măcar am terminat ratele la bancă

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [25.11.17 20:27:28]

@Nasshu: Un review scris în stilul tău caracteristic, adică simpatic! Am căutat pe harta interactivă să văd cam pe unde a fost cazarea voastră şi ai dreptate cu "sus în deal", dar important este că e o locaţie ok şi că v-aţi simţit voi bine. Să ştii că nu am împărţit atenţii până acum, dar mi-ai dat o idee foarte bună pe viitor, dacă mă gândesc mai bine uitându-mă în urmă, parcă uneori aş mai fi putut schimba ceva în bine dacă eram mai "atentă"...

Întâmplările cu evenimente neplăcute ce intervin în vacanţă în legătură cu maşina mă sperie întotdeauna, fiindcă mă gândesc că i se întâmpla oricui ceva neprevăzut şi încercând să mă pun în pielea respectivului, îmi dau seama cât de neplăcut este.

Mulţumesc pentru trimiterea către articolele mele scrise despre bolovanii din Peloponez, acolo chiar m-am simţit "mâncând istorie pe pâine".

Sincer, cred că o nouă rundă de "pietroaie" prin Elada nu mi-ar prinde rău...

krisstinna
    [25.11.17 20:47:45]

@Nasshu: Măi, dar câte ouă

Haioși prietenii, animăluțele zic

Poza 32 e doar o linie, păcat de ea

Super loc, are și cuibușor de nebunii...

Bravo! Frumos ne-ai descris totul!

[25.11.17 20:55:19]

@krisstinna: nu e o ''liniuță'', pe ecran normal pc/laptop se vede chiar ok!

[25.11.17 21:00:43]

@irinad:

Sincer să fiu nu căutăm atenții contra atenții, doream / doresc să-mi laud țara! Acum ce sa le duc? ceva ce rezistă pe drum!

O laud și cu vorba și cu vin /palincă/ brățări, pe viitor mai vedem funcție de buget și inspirație!

Mă bucur că Manolis astă seară a dat ceckin la Caru cu Bere în București!

Zoazore
    [26.11.17 09:09:49]

@Nasshu: Frate, nu țip, că abia mă putui opri din râs! Ești mai haios decât prevede regula și poți provoca crampe!

Rinichii ți s-u oprit din mutat?

Cum, bre, prăjitul ouălor? făceai nudism? Nu te cred, nu ești genul!

Iar pentru coborâre, recomandat e echipamentul de alpinism (crampoane și pioleți, ba chiar și cordelină!)

[02.12.17 21:29:29]

@Nasshu: Eu nu tip decat ca mi-a placut, nu am timp de mai mult, felicitari, votat cu mare drag.

[02.12.17 22:02:15]

@mishu: mulțam, și mie/nouă ne-a plăcut!

ANILU, irinad, mishu, Nasshu, xpac, Zoazore