Sfaturi utile pentru vacanța în Madrid

25.11.2017
Avatar cristina47
înscris/ă în 10.06.15
MEMBRU: SENATOR
NOV-2017
Pana in 50 de euros

Transport public in Madrid

Urmare de aici

De la 1 noiembrie, in Madrid s-a introdus un nou sistem de stocare si verificare a calatoriilor cu transportul public. Biletele vechi pot fi folosite paralel cu cardul de calatorie, doar pana la sfarsitul anului.

Voi scrie despre ce intereseza din punct de vedere turistic. Citisem in prealabil, de acasa, pe internet, la ce sa ma astept. Insa, la fata locului, am intampinat ceva probleme, de aceea m-am gandit ca un astfel de articol ar putea fi util.

Ajunsa in aeroport, dupa ce mi-am recuperat bagajul, am cautat sa vad indicatoarele spre metrou. Cu metroul, mai fusesem in Madrid, de la aeroport, de vreo cateva ori, insa mereu am fost asteptata de prieteni spanioli, si nu am fost atenta la detalii. De data asta, mi-am organizat eu calatoria, fara ajutorul prietenilor, care dealtfel, nici nu au stiut ca am fost la Madrid.

Metroul este foarte bine indicat in Madrid, nu ai cum sa te pierzi. Problema era cardul acela... Inainte de-a cobori la metrou, am zis sa intreb si la Informatii, ca nu strica. Si bine am facut, fiindca, asa cum am mentionat si in review-ul anterior, am fost indrumata foarte bine. Autobuzul 200: de la Biroul de informatii tot inainte, apoi, in dreptul farmaciei, spre stanga, era iesirea si acolo era statia. De la biroul de informatii, nu se facea mai mult de 1 minut. Intre timp, am butonat un pic si un automat de bilete, aflat in drum, ca sa vad cum sta treaba: se vindeau numai bilete turistice. Aceste bilete nu necesita achizitionarea unui card, si costa, pentru Zona A,: 8,40 euro pentru 1 zi; 14,20 €: 2 zile; 18,40 €: 3 zile; 26,80 €: 5 zile si 35,40 €, pentru 7 zile. Cele pentru zona T, costa dublu.

In statie era ceva lume, cu totii, spanioli veseli. Am vazut ca era si un autobuz mai mic, 104, care trecea prin Canillejas, insa cum nu cunosteam cartierul, am luat efectiv 200, asa cum mi s-a spus la informatii. Am urcat prin fata, am platit la sofer, 1,50 euro de persoana. Cred ca am mers 1 sfert de ora si am ajuns la Canillejas. Ma uit in jur... nu vad statia de metrou. Era un cartier de periferie. Ma iau dupa tipul din fata si traversez. Am zarit statia! Gata, sunt salvata, mi-am zis, in gand. De bucurie, i-am zis lui Carmen sa ne asezam la o terasa, sa ne stingem setea, dupa atata drum. Am luat cate "o caña": 1,50 euros de persoana, si au venit si Tapas. Oh, uitasem, ca in Madrid, se ofera tapas!!! Ni s-au adus patatas bravas, carnaciori prajiti si masline. Bun asa! Era un bar de cartier, care se numea El Gallo (Cocosul). Berea era Estrella Damm, foarte buna!

Am coborat la metrou: statia nu era aglomerata. Mai nimeni! Erau 3 automate. A venit un cuplu sa cumpere, s-au perindat la toate cele 3. Pana la urma, au cumparat. A mai venit un tip, si el derutat. Am apasat, aproape in acelasi timp: "para un uso más sencillo", si automatele au inceput sa vorbeasca. Mai mare rasul! Eu voiam Tarjeta Multi. Am scos-o simplu, cu bani marunti. Insa cand sa o incarc, a fost mai greu. Noroc ca aveam cardul Visa, si am putut plati 12,50 euros, 10 calatorii. Apoi, am intrat la metrou. In Callao nu mi s-a mai cerut sa prezint din nou biletul, asa cum se intampla cu biletele clasice, si mi-a fost permisa trecerea.

Am scos-o la capat! Deja era trecut de 8 seara, si voiam sa ma cazez, si sa prind deschis si la Corte Ingles, vis a vis.

A doua zi, am mers pe jos pana in Plaza Mayor, unde aveam intalnire pentru turul ghidat, apoi, ne-am dus pe la Palatul Regal. Spre seara eram obosita, si i-am propus prietenei sa luam un autobuz C1, din Plaza de España, fiindca e circular. Stiam ca parcurge o parte din traseul facut de Autobuzul turistic, si ca ajunge la Cuatro Caminos. Nu am gasit cardul acela, si am platit biletul intreg, insa l-am intrebat pe sofer daca e valabil 60 de minute, asa cum se intampla in Barcelona, sau in Bilbao, sau in Santander. Mi-a zis ca nu. L-am intrebat, atunci, daca e valabila Tarjeta Multi. Mi-a zis ca, nu, doar tarjeta Bus + Bus. Acesta este un card neincarcabil, care costa 18,30 euros, si are 10 calatorii. Poate fi folosit doar in autobuze. M-am enervat! Poate sunt eu prea pretentioasa, insa mi s-a parut o mica hotie. M-am lamurit. E mai complicat si mai rau decat inainte.

A doua zi, am luat Autobuzul turistic. Alta teapa. Noi ne-am urcat la orele 16.00, autobuzul mergea doar pana la orele 18.00 ca era "temporada baja". Ar fi putut face o reducere la bilete, fiindca vara, circula pana la orele 21.00. Costul biletului este de 21 de euros pe zi. Nu e valabil nici macar 24 de h. Traseul este minimal si sunt 2 rute. Eu am facut ruta istorica, pe care o cunosteam cu varf si indesat, insa am luat acest autobuz pentru prietena mea, sa vada si ea. Pentru Ruta 2, nu a mai venit niciun autobuz. Nu recomand autobuzul acesta. Mai exista unul, de culoare galbena, pe care este desenat un cap de leu. Acela costa 12,50 euos, parca. Repet, eu cunosc foarte bine orasul, am mers pe jos cat m-au tinut picioarele, dar voiam ca prietena mea sa vada tot, cat mai mult.

Pentru intoarcerea la aeroport, am luat Extresul, din Cibeles. Acesta poate fi luat de la capat, de la Atocha, gara lor centrala. Costul biletului a fost de 5 euros. Taxiurile costa destul de scump. Recomand utilizarea lor, doar in ultima instanta.

Impresii încărcate de cristina47 in 25.11.2017 12:28:08

Validat / Publicat: 25.11.17 15:38:57

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în SPANIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cristina47); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  20000 PMA (din 21 voturi) nota2

- mishu
[30.11.17 20:36:31]

@cristina47: Un SB pentru un articol util mai ales celor care ajung acolo prima data. Felicitari, votat cu mare placere.

- cristina47
[30.11.17 21:26:18]

@mishu: Multumesc Mishu. Pot da, oricand, amanunte. Stiu ca e greu la drum. Si mie mi-a fost.

- balasa violeta
[15.06.18 21:10:47]

@cristina47: multumesc!

Iubesc Madridul, va citesc de cativa ani si mi-ati facut vacante frumoase! :*

- cristina47
[15.06.18 22:03:55]

@balasa violeta: Ce poate fi mai frumos decat acest omagiu: "Iubesc Madridul, va citesc de cativa ani si mi-ati facut vacante frumoase! "

Si eu va multumesc, pentru ca nu-mi ignorati articolele!