ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2017
ÎNSCRIS: 12.06.15
MAY-2012
6 AD. + 4 COPII -- v: 6.10.14.16

Leptokaria - oază de relaxare

Pentru ca am vazut multe review-uri negative despre Leptokaria m-am hotarit sa scriu si eu in ideea ca poate mai „ indulcesc” lucrurile.

Sunt indragostita iremediabil de Grecia si da, e adevarat am vazut locuri mult mai frumoase in Grecia decat aceasta mic orasel si concedii mult mai spectaculoase prin Lefkada sau Evia, sau Skiathos, insa si acesta ne-a ramas in suflet si am mers si a doua oara.

Noi suntem o familie oarecum atipica, pentru ca desi avem doi copii rar optam pentru excursii sau concedii statice. Ne plac excursiile tematice, vrem sa exploram zona, suntem curiosi ce emotii ne poate oferi locul. De aceea cand am ales Leptokaria, ne-a incantat ca scria ca e o statiune incomparabil mai linistita decat Paralia Katerini (unde noi nu am fost decit in trecere cu autocarul, dar nu ne-a placut deloc) iar oferta includea si excursii la Skiathos, Manastirile de la Meteora si Salonic. Puteam alege chiar mai multe excursii dar era suficient pentru un copil de sase si unul de zece :).

Pretul s-a ridicat undeva la 500 de euro, cazare plus transport cu autocarul din Baia Mare.

Citind pe net ca e mult mai convenabil sa alegem Balkan Sun, deoarece sunt camere aproape noi, am fost multumiti pentru pretul care l-am platit si pentru faptul ca am avut norocul ca impreuna cu cealalta familie care ne insotea sa primim camerele 3, 4 si 5.

Toate camerele se deschideau intr-o terasa mare unde aveam fiecare chicineta si posibilitatea ca seara si dimineatza sa stam la povesti si sa gatim impreuna ceea ce pentru noi a fost super.

N-am optat pentru mese pentru ca am citit doar review uri negative si fiica mea cea mare e foarte pretentioasa si alergica pe deasupra.

Pensiunea e situata in centrul oraselului chiar langa o brutarie unde dimineatza devreme se facea paine praospata si croasante, plus ca seara ne mai faceau cite o pizza sau prajiturele pentru cite o palinca de Maramu’.

O data pe saptamana se tinea un targ de unde puteam sa cumparam fructe si legume proaspete la pret de nimic, plus ceaiuri uscate de pe muntele Olimp. In rest gaseai orice la LIDl sau la magazinele din apropiere.

Sunt cateva stradute principale pline cu terase sau magazine cu suveniruri, care urca dinspre mare catre muntii Olimp si unde seara era plin de greci care jucau sah sau un fel de table cred sau pur si simplu invarteau niste margele pe degete si se relaxau. Le-am luat si noi exemplu pentru ca era o bucurie sa stai la poalele Olimpului si sa astepti apusul cu un ceai servit langa o clepsidra sa stii cit trebuie sa stea la infuzat.

Plaja e cam la 300 de metri, cu pietricele si nisip, unde in schimbul unei mici consumatii (chiar si o cafea), beneficiati de sezlonguri gratis. Ne-a incantat sa stam in apa si sa privim la doi pasi muntii plini de zapada pe culmi. Vremea a tinut cu noi asa ca in zilele libere am facut plaja si baie in Marea Egee. Si ne-am plimbat mult.

Excursiile au fost toate cu ghid, care ne-a ramas si prietena — extrem de citita Mona noastra :).

Pensiunea avea si piscina, dar fara apa, insa noi nu am fi folosit-o oricum. A doua oara am mers de Pasti, la doi ani diferenta, cand am inchiriat o masina si am vizitat singuri Litchoro si Platomonas, dar despre asta o sa incerc sa scriu in alt articol.

Grecii s-au purtat nemaipomenit cu noi chiar si in Biserica, erau extrem de atenti. Chiar si miel la protap am mancat in ziua de Pasti pe o terasa mica langa mare.

Excursiile au fost extrem de bine organizate, Meteora ne-a lasat fara grai, iar Skiatosul fara picioare: am facut febra musculara cit am dansat sirtaki pe vaporul lui Kostas, dar intradevar cu mici intarzieri iar autocarele erau cam de nota 7-8. Insa cum noi nu suntem prea carcotasi, asa ca am avut un concediu foarte placut.

Trimis de carina_10 in 23.11.17 22:04:44
Validat / Publicat: 23.11.17 22:35:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Lefkada, Evia, Atena, etc

VIZUALIZĂRI: 3399 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carina_10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.11.17 22:24:09]

@carina_10, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Rodel
[23.11.17 22:56:07]

Și eu sunt îndrăgostită de Grecia; am vizitat-o de douăsprezece ori și tot nu m-am săturat. Mi-a plăcut Riviera Olimpului cu Paralia Katerini unde am fost de trei ori, Olimpic Beach, Platamonas, Nei Pori. Leptokaria am vizitat-o preț de o zi și mi-a plăcut. Plaja nu e prea bună, dar în rest, mi s-a părut o stațiune liniștită.

Citind review-ul tău, mi-am reîmprospătat amintirile.

Felicitări pentru excursie și impresiile postate!

carina_10AUTOR REVIEW
[24.11.17 08:01:42]

@Rodel: Iti multumesc, foarte legata sunt si eu de Grecia

carina_10AUTOR REVIEW
[24.11.17 08:06:44]

@webmasterX: o sa incerc sa fiu mai atenta la asta si voi tine cont de recomandarile tale; insa fiind noua tot citesc reguli si entuziasta fiind m-a apucat scrisul, poate ar trebui sa iau o pauza cu asta pina vad exact cum functioneaza ca sa nu fac ceva gresit

[24.11.17 18:48:41]

@carina_10: Mie articolul mi s-a parut deosebit, un articol cald si bland, fara pretentii asa ca si voi si asta il face aparte. Cred ca ne simtim bine oriunde vrem sa ne simtim bine iar lucrurile sunt pe gustul nostru.

In ceea ce priveste concediul si excursiile facute, asta conteaza, sa fii cu familia aproape si sa te bucuri de ceea ce se afa in jurul tau.

Felicitari, votat cu mare drag.

elviramvio
[01.12.17 20:21:11]

@carina_10:

Si eu sunt iremediabil îndrăgostită de Grecia, sunt cele mai frumoase vacanțe pentru mine și sufăr că zilele de concediu sunt puține, aș sta toată vara pe acolo, colindând din loc în loc. Sper ca vara viitoare să stau ceva mai mult pe acolo, anul ăsta, cu durere, doar 3 zile!

Vacanțe frumoase!

carina_10, elviramvio, mishu, Rodel