ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2017
OCT-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Guesthouse langa fantana

Spuneam ca Roma e orasul in care imi doresc sa revin, e orasul in care mereu vei mai avea ceva nou de vazut si in care iti place sa revezi locuri deja stiute. Am plecat la Roma cu doua familii prietene, pentru un weekend prelungit, de miercuri pana duminica, deci pentru 4 nopti. De cazare m-am ocupat tot eu si unul dintre criteriile de cautare a fost apropierea de zona turistica, in asa fel incat sa nu fim nevoiti sa apelam la mijloace de transport.

Trevi Fountain Guesthouse, a fost exact ce ne doream. De la cazare si pana la Fontana di Trevi faceam cam 5 minute si nici celelalte obiective nu erau prea departe. Peste tot ne-am deplasat pe jos, mai putin la Vatican. Pana la Fontana di Trevi, faceam cam 5minute, 15 minute pana in Piata di Spania, 20-25 pana la Forumul Roman si Coloseum, cam tot asa pana in Piata Navona si foarte important 15-20 de minute pana la gelateria Giollitti. Spuneam in review-ul scris cu ocazia primei vizite la Roma, ca aici, la Giolitti, mancam cea mai buna inghetata si asa a fost si acum, dar am mai adaugat si “Baba”, adica un fel de Savarina dar fara frisca.

Cand am facut rezervarea am vazut ca exista posibilitatea de a fi preluati din aeroport si in urma discutiei cu ceilalti parteneri de excursie, am hotarat ca e foarte bine sa beneficiem de acest lucru. Bininteles era contra cost, data trecuta cand am fost la Roma, preluarea de la aeroport a fost din partea casei. Am trasmis orele de aterizare a celor 2 curse, Bacau si Cluj, numarul de persoane era cunoscut si gata de drum. Totul a fost bine pana cand in aeroport am aflat ca prietenii care veneau de la Cluj aterizase la Ciampino, iar noi la Fumicino. Cum masina inchiriata era la Fumicino noi patru am plecat urmand ca celalti doi sa-si caute masina.

In aproximativ 45 de minute eram deja in fata cazarii si imediat a aparut si gazada noastra, in urma apelului facut. Cladirea in care se aflau camerele noastre este situata pe via Delle Quattro Fontane 159, exact in fata Palatului Barberini. In cladire sunt locuinte, dar si birouri, iar la la primul nivel 4 camere pentru inchiriat. Intrarea in cladire se face cu cheie. Din holul central se intra practic in zona de pensiune, adica la receptie ce tine si loc de sala unde se serveste micul dejun. Din aceasta incapere se intra in toate camerele si se iese intr-o curte interioara, amenajata ca o terasa, unde poti sta la o cafea sau poate un Aperol spritz.

Camera, suficient de spatioasa, foarte inalta (cladire veche) si cu vedere la strada principala, adica spre Palatul Barberini. Mobilierul, mai mult decat minimalist, dar nu ne-a deranjat. Un pat dublu cu doua taburete pe post de noptiere, un fotoliu, un corp de mobilier ce incorpora frigiderul si avea ceva rafturi, un sertar si niste umerase atarnate. Baia, micuta, dar foarte curata, cu consumabile, cu uscator de par, cu cabina de dus ce se inchidea bine, fara sa faci apa in toata baia. Prosoapele curate si de calitate, dar nu le-a schimbat cat am stat.

Micul dejun cam la fel ca si camera, adica nu a excelat. Am avut acelasi mic dejun in toate cele 4 dimineti, adica un tip de sunca sau salam, un tip de branza, unt, gem, miere de albine, iaurt, dar nu chiar pentru toti, cafea si ceva produse de patiserie. Ce imi doream ar fi fost si ceva legume, dar… nu ne-am dus la Roma sa mancam si nu la micul dejun.

Faptul ca eram intr-o zona centrala si sigura, ca ne puteam duce pe jos la cele mai multe obiective a facut sa nu dam importanta la amanuntele legate de camera sau mic dejun.

La venire am fost primiti de un tanar foarte amabil, care ne-a oferit o harta, ne-a indicat traseul spre zonele noastre de interes si ne-a recomandat unde sa mancam in prima seara. O recomandare nu tocmai buna, dar nu era vina lui.

La plecare a fost un domn mai in varsta, la fel de amabil.

Recomand aceasta cazare pentru localizare, pentru ca este curat, este placut, ai vecini de vaza (Palatul Barberini) si chiar ne-am simtit bine!

Trimis de DOINITA in 23.11.17 10:53:09
    Validat / Publicat: 23.11.17 13:29:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1030 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 In Piata Navona
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 61.20 EUR pe cameră

webmasterX [23.11.17 11:33:03] »

Mutat în rubrica "Trevi Fountain Guesthouse, ROMA" (nou-creată pe sait)

----

DOINITA [23.11.17 12:12:27] »

@webmasterX: Este in regula. Multumesc!

webmaster [23.11.17 14:02:17] »

DOINITA [23.11.17 16:30:14] »

@webmaster: Multumesc!

irinad [23.11.17 19:52:11] »

@DOINITA: Mi-ai adus aminte de Roma cu acest articol al tău, iar la vederea pozelor mi-ai sădit dorinţa de a revedea Roma. Acum nu mai este o problemă cu atâtea companii aviatice low cost, iar de cazare te orientezi destul de uşor, sugestiile şi recomandările colegilor, precum şi aceasta a ta, fiind foarte potrivite. Faptul că este situată atât de aproape de multe obiective, e cel mai important.

Felicitări pentru minivacanţă!

DOINITA [23.11.17 20:05:05] »

@irinad: Ai dreptate, dorinta de a revedea Roma poate incolti oricand. Eu am fost de doua ori, dar mai am foarte multe de vazut, mai ales ca anul acesta am cam reluat ceea ce vazusem.

Multumesc pentru rabdarea de a citi si pentru vot!

Vacante frumoase!

mogly [24.11.17 13:36:42] »

@DOINITA si ALL: Felicitari pentru vacanta! Iti impartasesc dorinta de a revedea Roma!

Si daca tot a venit vorba despre hoteluri centrale in Roma, as vrea sa va recomand si eu unul, tot in apropiere de Fantana Trevi, e situat cam la jumatatea drumului dintre Trevi si Altare della Patria (tortul de nunta din poza), se numeste Hotel Hiberia are 3 stele, camere si bai destul de spatioase, mic dejun bogat (ca asta e cam rar in Roma, de obicei gasesti doar cornuri si alte chestii dulci) si preturi extrem de rezonabile. Ca sa va faceti o parere, pe un city break de patru nopti cu mic dejun cu transport inclus (avion), pentru doua persoane la sfarsitul lunii martie a acestui an am achitat 371 euro.

Ne vom intoarce tot in martie anul viitor la acest hotel, de data asta nu am mai luat un pachet ci am facut rezevare separata pentru hotel si separat bilete de avion, asa ca am platit 6 nopti la acest hotel doua persoane cu mic dejun 390 euro. Atentie la tipul de camere, ca sunt mai multe (inclusiv cu balcon sau terasa, da mai scumpe, normal) noi am luat camere clasice, sunt si economice ceva mai ieftine, insa acelea nu stiu ce fel de conditii ofera.

Calatorii de vis!

DOINITA [24.11.17 14:14:33] »

@mogly: Excelenta recomandare! Intradevar totul arata foarte bine (m-am uitat putin pe booking) si este si localizat intr-o zona buna. Multumesc, daca voi mai ajunge la Roma cu siguranta voi cauta hotel Hiberia!

Vacante frumoase!

webmasterX [24.11.17 14:25:05] »

@mogly: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

mogly [26.11.17 19:58:04] »

@webmasterX: Multumesc pentru invitatie! Recunosc ca am cam ramas in urma cu scrisul, imediat ce-mi revin putin din criza de timp, vor veni si review-urile!

DOINITA, irinad, mogly