ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2010
ÎNSCRIS: 06.03.10
JUL-2009
2 AD. + 2(6+12) COPII

Merita

Il recomand pentu o vacanta reusita impreuna cu copiii. Trebuie verificat daca mai este in RIU. De obicei, daca nu mai sunt nemtii, standardul mai scade putin.

Am platit o camera dubla fara balcon, am intrebat la receptie daca se poate sa primesc contra cost/diferenta o camera mai mare si s-a rezolvat + balcon. Nu am platit nimic in plus. Inca de la sosire sa purtati bratarile, astfel veti putea beneficia de toate serviciile (masa, bar) inainte de cazare, desi nu dureaza mult pana primiti camera.

Mancarea Ok, aveti de unde alege desi este cam aceeasi. Intre mese bufet (excelent pentru copii care se trezesc ca le este foame), sucuri la dozatoare la discretie, cafea (mai buna la expesor) si IMPORTANT: bauturi alcoolice nonlocale (nu gasiti in multe locuri) !

Animatorii ok, fac tot ce pot sa va simtiti bine, daca nu participati, va distrati copios privind la alti participanti. Seara este distractie maxima la un club din incinta: karaoke, concursuri, dans pe bar, bautura la discretie!

Daca nu va place, puteti alege o plimbare prin statiune. Superaglomerata, tarabe ca la Eforie cu tot felul de nimicuri.

Atentie la casele de schimb valutar, mai bine schimbati la hotel. Un curs mai slab, dar e mai sigur.

Ca un punct slab: la piscina, batalie pe sezlonguri; noi am fost un grup de 3 familii si faceam cu schimbul; trezit pe la 7: 30, asezam prosoape, colaci, mingi, etc si stat la masa pe terasa cu ochii pe sezlonguri; daca raman nesupravegheate, vin altii, arunca prosoapele tale si le pun pe ale lor. La plaja 21 leva, 2 sezlonguri si o umbrela. Nu poti fi pacaliti, sunt cu ochii pe tine.

Una peste alta, merita banii. Nu avem ceva similar la noi. Altfel, eram doar 5 familii de romani intr-o 'mare' de nemti si englezi, care stiu sa se distreze si nu sunt pretentiosi.

Desigur, pot fi si motive de carcoteala, dar asta doar asa ca sa nu ne iesim din mana:).

Trimis de r6a6c in 22.04.10 18:26:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3510 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (r6a6c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.04.10 18:41:53]

Felicitari pentru primul review al tau pe acest site!

Ai ales un hotel foarte bun care inca mai face parte din lantul RIU si pentru anul acesta ca si Evrika.

Despre schimbul valutar nu recomand nici hotelul nici casele de schimb din statiune, cel mai bine este sa mai faceti 3 km cu masina inainte de a ajunge la hotel pana in Nessebar si acolo sunt banci destul de multe care au curs foarte bun, eu mereu schimb la Alpha Bank aflata pe un Bd perpendicular pe mare la 100m de intrarea spre orasul vechi si cursul e in jur de 1. 9537 Lv pentru un euro. La hoteluri am vazut si 1. 8 total de neacceptat, iar casele de schimb nu ma tenteaza nici la Bucuresti , dar in alta tara.

[22.04.10 18:49:10]

Multumesc pentru incurajare. Impresiile de pe acest site m-au ajutat sa aleg si sa compar si de aceea am hotarat (cu intarziere) sa scriu ceva.

Cat despre schimb valutar este adevarat ce spui. eu am schimbat tot in Nessebar, dar un prieten din grup a schimbat la o casa d'aiurea la 1, 5. Asa ca daca esti 'inghesuit', si trebuie sa schimbi, mai bine la hotel.

[22.04.10 19:14:58]

Asta nu mi-a placut mie in Sunny Beach, ca se vand toate prostiile, aproape nimic de calitate, parca ar fi tarabele de pe la noi!

[22.04.10 19:27:12]

Aceleasi chinezisme se vand si in Nisipuri si in Albena mult mai scumpe , totul e mai scump in Nisipuri si Albena , Magdalena sa fim seriosi , asta marfa avem ,asta vindem.

valimi
[22.04.10 20:13:10]

Ai fost simpatic: "merita banii, nu avem ceva similar la noi".

Nu avem ceva nici la jumatate, dar dublu ca pret.

Asa este, cam multa tarabageala, dar este mult mai picanta si mai utila decat la noi: poti gasi fructe proaspete, curatate si tocate feliute, puse in pahare, poti gasi mici artisti (nu doar desenatori) care iti fac un obiect personalizat pe loc (am vazut chiar lucrari de grafitti pe cartoane mari).

Oricum, este o statiune animata si inedita.

[22.04.10 22:55:17]

Ionescunic, stiu ca la fel este si in Nord...In Sozopol ce fel de marfa e - vizavi de Sunny Beach??

[23.04.10 06:18:07]

In Sozopol sunt si aici chinezisme dar mai putine pentru ca nu sunt tot atatea tarabe, mai mult gasesti produsele lor din trandafiri la preturi mult mai mici, am luat sare de baie mare de 500 gr cu 4LV si tot felul de truse de 3 produse pentru cadouri pentru acasa ieftine. Nu sunt magazine asa de multe in Sozopolul vechi pentru ca ala nou nu ne-a interesat deloc, voi aveti posibilitatea sa le rascvoliti pe amandoua. Ciudat e ca mergand prin Sozopol la un moment dat e o cofetarie care arata foarte bine ca un bar cu terasa si acolo ma intalnesc cu un prieten din Bucuresti care avea cazare in Sunny Beach, casca gura la torturi cu accent pe u...

Cateva magazine de haine, de pantofi, pielarie, nu exagerat mult mai putine ca in Nessebar insa sunt magazine de arta mai multe cu diverse sculpturi, tablouri si produse de olarit tot felul de nimicuri facute manual, asta mi-a placut ca peste tot gaseai ceva de privit. In capatul peninsulei vechi sunt multe babute care iti ofera macrameuri sau dulceata de smochini care traiesc pe acolo si in gaura de sarpe.

Sper sa aveti un miniconcediu reusit.

[23.04.10 07:57:50]

Multumim frumos! Sper din tot sufletul. Am adunat info de pe site-ul AFA si sper sa le imbogatesc la randul meu la intoarcere.

De cate ori merg in Bulgaria cumpar produse de trandafiri pentru tot anul!!!

[25.04.10 00:14:08]

Help! Ne-au anulat rezevarile la Duni. Daca se poate sa-mi recomandati ceva tot in Bulgaria. (RIU,SOL,similar). Turcia e prea departe pentru noi anul acesta. Multumesc.

[25.04.10 07:13:58]

Probabil cel mai bun hotel este tot cel la care ai fost Riu Helios Pallace din Sunny Beach, apoi Riu Evrika Sunny Beach, din cauza ca aveti doi pitici va recomand si Solurile din Nessebar , au parc Acvatic si de distractii pentru copii plus enterteining pentru ei. Daca vreti mai multe liniste si intimitate puteti alege Obzorul cu cele cateva hoteluri ale sale bune de 4 stele: Club Miramar, Sol Luna, Riu Helios Beach si ar mai fi dar fara allinclusive.

Daca nu va mai doriti allinclusive , aveti cu demipensiune o gama larga de hoteluri in Sunny beach: Helena Sands sau surorile ei, Majestic, Iberostarul (care poate avea si allinclusive), Barcelo Royal Beach, iar in Obzor: Casablanca. Mentionez din experienta ca toate hotelurile care au demipensiune ca si concept de baza si ofera supliment de allinclusive sunt mult mai slabe la masa per total decat cele care au acest concept (allinclusive) ca baza si la enterteining sunt aproape la pamant. Cam asta pot eu recomanda, cred ca trebuie sa va alegeti altceva acum ca nu mai aveti rezervare la duni? Trebuie ales cu grija pentru ca e greu sa depasesti Helios Palace ca si conditii. Succes!

[26.04.10 13:41:17]

Multumesc. Imi era teama ca am ales anul trecut pe cel mai bun si imi este dificil sa schimb standardul. Caut totusi.

valimi
[26.04.10 14:06:55]

Aproape de Duni vei gasi Pomorie, care are doua hoteluri Festa, unul de 4* si unul de 5* - Via Pontica.

Sunt hoteluri noi, aproape necunoscute romanilor, insa cu niste review-uri foarte bune pe site-urile de specialitate din afara.

Cred ca merita incercat, mai ales ca Festa Via Pontica are si posibilitatea de supliment UAI si niste decoratiuni interioare formidabile (stilul Salvador Dali, cica).

Preturile nu sunt mari, comparative cu cele din ressortul Duni, iar Pomorie nu se compara cu Sunny Beach in ceea ce priveste linistea, daca asta cautai.

Eu zic ca merita incercat si poate avem anul asta cateva review-uri de la aceste hoteluri.

[29.04.10 23:43:07]

Multumesc pentru recomandari. Pomorie mi se pare interesant dar deja duceam batalii grele in grupul nostru incotro sa o apucam dupa anularea de la Duni ; intr-un sfarsit ne-am hotarat pentru RIU Helios Bay - Obzor. Speram sa fie ok. Va povestesc dupa 15 iulie 'ce si cum' a fost.

madalina_s
[10.06.10 00:16:34]

Avand in vedere ca sunt noua pe acest site si citesc de 3 zile despre toate hotelurile din Bulgaria... as dori daca se poate un id de ym de la ionescunic , valimi.. sau oricine ma poate ajuta sa aleg un hotel pentru concediu.

Stiu ca nu ar trebui sa scriu aici dar... am obosit sa citesc sute de pareri . Astept un mesaj cu id.

Multumesc

webmasterXY*
[10.06.10 07:16:12]

@madalina_s nu este foarte greu sa iei legatura cu nimeni din cei enumerati de tine, daca intri in usercardul celor enumerati de tine, ai optiunea: Trimite un mesaj. Acolo poti scrie ceea ce te intereseaza.

Imi poti scrie si mie in acelasi mod spunandu-mi ce asteptari ai de la acel hotel si pretentiile minime peste care nu poti trece.

Insa iti recomand totusi sa te ghidezi dupa impresiile postate aici, fiecare unitate de clasificare are un grad de satisfactie exprimat printr-o nota. Daca sunt mai multe impresii despre acelasi hotel poti face o medie si-ti dai seama despre hotel.

Daca ai probleme incearca sa ma contactezi prin mesaj privat click aici si vom gasi o solutie.

theo63
[13.06.10 19:50:56]

Sunt foarte multumit de alegerea facuta desi sejurul incepe abia in data de 02. 07. 2010. Comentariile despre hotel si toate celelalte facilitati imi sunt de real ajutor.

Curiozitatea mea este legata de drum si anume de traseul cel mai eficient si de ce trebuie evitat pe drum: parcari, alimentare cu carburant, popasuri, etc.

Traseul meu este Craiova - Sunny Beach dar sunt inca in dubii pe unde sa intru in Bulgaria, pe la Giurgiu sau Vama Veche? Dupa cele citite aici, drumul cel mai scurt ar fi pe la Giurgiu dar mai eficient ar fi Vama Veche.

Ce ma sfatuiti sa fac, Giurgiu sau Vama? Cat de eficient poate fi GPS-ul si antiradarul? Ce conduita au politistii bulgari? Daca reusesc sa trec frontiera dimineata devreme (ora 6 maxim) pe la Giurgiu, ajung in jurul pranzului la Sunny Beach? Cati kilometri sunt in total? Sper ca nu v-am zapacit cu intrebarile!

O alta curiozitate ar fi legata de bani: un minim necesar, schimb valutar, preturi, de evitat, etc.

Multumesc anticipat si la intoarcere imi voi scrie impresiile aici.

[13.06.10 21:24:14]

Vama veche nu exista pentru tine, uita acest traseu daca tii la tine, la ai tai si la nervii lor, nu ai de ce sa te temi, m-am intors azi prin Giurgiu dupa ce plecasem tot prin Giurgiu, traseul este gol, am vazut doar trei echipaje de politie in 600 km. Eu mereu am mers prin Varna dar poate gasesti un traseu mai scurt si mai bun prin Bulgaria, desi eu nu cred sa fie. Am avut o medie de 84 km /h si am mers destul de legal. Nu inteleg, de ce iei in considerare Vama veche? Ai cumva un SLK sau un ultim model de Bmw? Daca nu, atunci uita drumul prin litoralul romanesc, oricum o sa uiti de litoralul nostru la hotelul asta definitiv. Din cate stiu eu se mai poate trece granita pe la Vidin cu bacul, nu stiu nimic de traseul asta dar fa niste calcule poate iesi mai bine desi bacul e totusi o chestie ruginita care pluteste cand vrea ea si mai si costa destul. Cand autostrada soarelui care e cum e va ajunge la drumul spre Negru Voda atunci poate, zic poate voi da o sansa acestui traseu.

Azi ma gandeam: daca bulgarii astia ar face autostrada directa Ruse-Varna 200 km, oare cine s-ar mai duce la Mamaia? Si in ce scop?

ionescunic, madalina_s, magdalena, r6a6c, theo63, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂRIU Helios Hotel: