Descoperă Bilbao și împrejurimile

înscris/ă în 03.07.15
APR-2017
+ COPII: -

De la aeroport la hotel

Tara Bascilor a fost o incintare pentru mine.

Ne-am cazat, prin booking, in inima civilizata si primitoare a Bilbao, intr-un hotel foarte aproape de statia de metro Abando, care face legatura cu toate punctele de interes ale orasului.

Mi-a placut mult amplasarea lui și am fost impresionata de curatenia hotelului (cu acelai nume) si atitudinea personalului. Un punct de interes (bonus!) - faptul ca nu s-a cerut plata, in avans, a sejurului.

Pentru ca in toate calatoriile mele mi s-a parut dificila insertia in localitate, ma gindesc sa ofer citeva informatii.

In Bilbao, de la Aeroport si pina la hotel se ajunge extrem de usor, cu autobuzul 3247, care te duce ori pina la statia Terminus (la doi pasi de statia de metro San Mames) sau, si mai aproape, pina in Piata Moyua, unde este un nod. Aici au coborit majoritatea calatorilor dar eu citisem doar de statia Terminus si acolo credeam ca e mai bine sa coborim.

De la San Mames sunt 4 statii pina la statia de metro Abando, iar din Piata Moyua este o singura statie pina la destinatia noastra. Ar fi fost mai mai bine de coborit la Moyua pentru ca se putea merge si pe jos la Abando. Cu o harta de metrou toata lumea se descurca foarte bine.

Desi am fi putut opta sa luam micul dejun la hotel, am preferat sa descoperim restaurantele mici de jur imprejurul proprietatii, astfel incit sa gustam atit din bucatele locale cit si din atmosfera locului. La fel, pentru prinz am putut alege intre delicioasele preparate din peste, locale sau din specialitatile italiene (pizza, paste, etc.). Restaurantul chinezesc din apropiere nu a fost un punct atractiv pentru noi. Recomand locul pentru gurmanzi, pentru ca sunt multe optiuni culinare.

Seara este o mare animatie in zona, cel putin in week-end, unde localnicii se aduna pentru o vorba la un pahar de vin. Lumea prefera sa stea in afara restaurantelor, unde stai cu paharul in mina si poti povesti ore in sir. Daca ti se face foame, rezolvi rapid cu specialitatile de pincho (un soi de mini-sandwichuri, foarte diverse, de la peste, de diferite soiuri, paste de carne sau legume, pateuri, etc). daca te asezi la masa, totul este putin mai scump, insa accesibil. Noi nu am fost obisnuiti cu bautul si mincatul in picioare (sau pe scaunele inalte de la bar) asa ca am mers pe varianta clasica de restaurant.

Ce am constatat, fata de alti ani cind am vizitat Spania, au disparut cu desavirsire artizanii locali si produsele lor. Acum cumparaturile se fac doar la mall, in magazinele cu aceleasi firme ca in Romania. Produsele, putin mai bune dar mai scumpe. Doar intr-o duminica am putut vizita un tirg local si am gasit sapunuri fabricate artizanal, bijuterii din matase, lemn, piatra si alte mici manufacturi din piele –dar sub calitatea celor cu care ne obisnuisem acum 10 ani, sa dau un exemplu.

Una peste alta, ne-am simtit minunat in Bilbao iar asta in principal datorita felului civilizat de comportament al bascilor.

Jos palaria (sau basca) asadar!

Impresii încărcate de Lusiluca in 22.11.2017 14:25:22

Validat / Publicat: 22.11.17 15:23:45

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona, Costa Brava, Madrid

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Lusiluca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  10800 PMA (din 14 voturi) nota2

[22.11.17 15:23:10]

Bun review de debut

@Lusiluca: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 48&ridAnt=83261

Cum se numește hotelul unde ați fost cazați?

[05.01.18 09:22:04]

Felicitari pentru articol.

Vad ca ai fost in 2017, in Bilbao. Cu ce companie de zbor ai ajuns? Exista, in 2014, cand am fost eu, zbor direct Bucuresti - Bilbao, cu Vueling.

[05.01.18 11:45:59]

@webmasterX: Hotel Abando:-) 4 stele

(nu stiam daca se accepta promovari de acest gen)

[05.01.18 11:53:14]

@cristina47: A fost un zbor direct, Bucuresti-Bilbao, cu escala de 2 ore in Munchen, cu compania Lufthansa, gasit prin agentia Paravion.

Btw., am apelat de mai multe ori la aceasta agentie si am avut o singura data probleme cind au dorit sa-mi mute un zbor la o alta ora (neasteptat si inacceptabil pentru mine, cu citeva zile inainte de plecare) dar am negociat si au fost de acord sa imi mute intoarcerea cu orele corespunzatoare astfel incit sa nu pierd timp din sejurul programat. A fost singura data si am apreciat ca au fost deschisi sa gasim impreuna o solutie.

NB Totusi, trebuie sa mentionez, pentru abonatii acestui site, ca amenintarea @suprema@ *sau argumentul suprem, sa-i spun asa, a fost ca -daca nu rezolva aceasta problema- fac publica, pe toate retelele de socializare, atitudinea lor de a schimba rezervarea. :-))

A fost bine si totul s-a terminat cu bine:-))

[05.01.18 12:47:51]

@Lusiluca: :) Multumesc pentru raspuns.

Deci, a fost Lufthansa, cu escala la Munchen. Mai ofereau ceai si cafea, gratis, in spatiul destinat asteptarilor pentru escala? Si ce fumoare elegante aveau! (cele mari..., ca erau si din alea mici, unde te sufocai).

Vueling zbura direct: Bucuresti - Bilbao, vreo 3 ore. Acum, nu mai exista acest zbor. Pacat. Insa, exista ruta Vueling (Bulgaria, Ungaria) - Bilbao. La noi, e mafia mai mare.

La Otopeni au incercat (si inca mai incearca), sa saboteze Ryanair (la serviciul checkin... si astfel, sa intarzie zborurile). Poate, poate... se satura si pleaca din Romania.

Frumos oras Bilbao. Realmente as vrea sa ma reintorc.

[05.01.18 12:53:47]

@Lusiluca: Ba se poate! Si trebuie sa ne povestesti! Ca mergem si noi acolo, pe urma.

Zona Abando, este buna, centrala, da in Gran Via. Intr-adevar, te poti misca peste tot, de-acolo. Si eu am mers tot la San Mames, de la aeroport, insa eu voiam sa ajung pe Calle Orixe, unde aveam o cazare Airbn (prima din viata mea!!!).

Asteptam cu interes impresiile despre hotel. :)

[05.01.18 18:21:04]

@cristina47: Lufthansa nu a mai oferit nimic in perioada escalei dar nici nu m-as fi asteptat. Probabil au trecut acele vremuri...:-)

Cu Ryanair am fost la Madrid si, intr-adevar, sunt sabotati la checkin (asta daca nu se saboteaza singuri... este extrem de inconfortabil spatiul de sedere si, o ciudatenie si mai mare, desi bagajul nostru era de mina, am fost obligati sa-l ducem la cala; spatiile de bagaj erau neincapatoare si unele bagaje, destule, au stat sub scaune)

[05.01.18 19:46:09]

@Lusiluca: Oh, da! Ultima mea calatorie cu avionul a fost cu Ryanair, la Madrid. La dus, a mai fost cum a mai fost, dar la intoarcere a fost groaznic. Nu ma mai duc cu Ryanair pe distante mai lungi de 2 ore si ceva, 3 ore.

Si eu am patit la fel cu bagajul de mana. Cica numai daca te imbarchezi printre primii ai avea sanse sa mergi cu bagajul de mana in cabina. Sau daca platesti taxa pentru imbarcare prioritara, care pentru Madrid era de 16 euros (locurile de la iesirile de urgenta).

Pe aceasta ruta s-au fatzait stewarzii neincetat, vanzand, oferind, etc Atata miscare, adaugata si la spatiul si-asa foarte stramt, streseaza. Avionul era complet ocupat, cu 1 h inainte de a ajunge la Bucuresti, se terminase si apa!!! (care costa 3 €). Asa ceva nu am mai vazut! Eu am avut senzatia de sufocare, mai ales ca era si zbor de noapte, si toti tineau gurile alea de aeresire inchise, ca sa nu-i traga curentul si sa raceasca. Era o caldura si atata lume tusea!

pagină generată in 0.132036924362 sec