ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2017

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Althea iulie 2017

Am fost gup de 6 persoane cazate in 3 camere duble incepand din 10 iulie 2017. Pretul a fost bun, dar si servicile au fost in concordanta cu pretul.

Check-inul

Am mai fost in Bulgaria si nu am mai patit asa ceva. In jurul orei 13 am ajuns la hotel, unde la receptie mai erau foarte multe persoane care asteptau cazarea. Receptionerele ne-au comunicat cu un ton agresiv ca check-inul se face incepand cu ora 14, am stiut asta din contract si am asteptat cuminti ora 14, acum Surpriza, nu se punea problema de chek-in inca. Dupa lungi insistente si certuri (noi am vrut doar bratarile pt. all, camerele fiind dispusi sa le mai asteptam) am primit cu mare greutate bratarile la ora 15 (in contract scrie la 14, dar acum nu mai conta contractul pentru receptionere). Camerele le-am primit pe rand incepand cu ora 16:30.

Cazarea

A fost prima data cand am avut probleme cu camerele in Bulgaria, noi nefiind foarte pretentiosi la acest capitol. In 2 din 3 camere era un miros insuportabil de canalizare, in 1 dintre aceste chiar se scurgea din toaleta (care pana la urma a fost remediata). Eu am fost norocos fiin cazat intr-o camera fara nici o problema.

Camerele contineau 2 paturi de o persoana (comode), TV (cu protv international), aer conditionat (functiona bine), un dulap destul de incapator si un birou cu un scaun. Pe balcon era o masuta si 2 scaune din plastic. Camerele au fost destul de curate si nu am avut probleme cu zgomotul.

Restaurante si baruri

Restaurantul principal era peste drum de hotel la vreo 50 de metri. Avea destule locuri in interor si mai avea si o terasa cu vreo 4-5 separeuri a cate 2-3 mese fiecare. Nu am avut probleme in gasirea locurilor la masa si cu putina rabdare se gasesc mese si pe terasa (noua acolo ne placea cel mai mult deoarece era orientata catre o curte frumoasa si te simteai ca la munte.

Era si snack bar la piscina ce servea gustari (pizza, sanwichuri, un fel de grisine, chec si biscuiti), fructe (cirese foarte bune si la discretie si portocale) si inghetata (de multe feluri si la discretie) intre orele 11 si 16.

A fost un singur bar la iesirea de la receptie spre piscina (tinea loc si de lobby bar si de pool bar) care functiona intre 10-23. Barmani erau cu schimbul un baiat si o fata, cam increzuti si nu stiuau prea bine engleza dar pana la urma te serveau cu ce doreai, in cel mai rau caz iti dadeau altceva decat ceea ce cereai. :)

Se mai serveau bauturi la restaurant in timpul pranzului si cinei (acolo barmani erau mult mai amabili si profesionisti).

Mancarea

La restaurantul pricipal a fost slabuta spre foarte slaba. Daca carnea este importanta pentru voi nu va recomand hotelul. De gratare nu se pune problema.

Micul de jun: mezeluri de calitate slaba (rar am intalnit in Bulgaria mezeluri mai de calitate), crenwusti si ceva carnati fierti (cam ca peste tot in Bulgaria, eu nu le recomand), cascaval si feta (Ok), oua ochiuri si omleta, iaurturi (bune), lapte, cereale, miere de albine (buna), gemuri (OK) si ceva patiseria (nu nu stiu ce).

Pranz si cina: aici a fost problema mare, mesele au fost axate mai mult pe legume (nici alea gatite prea bine) si putina carne. S-a intamplat sa nu fie deloc carne, doar in combinatii cu altceva si nu erau prea stralucite aceste preparate. Cand a fost carne, a fost in general pulpe sau aripi de pui pe care le prindeai destul de greu si rar ceva bucatele de porc. A fost si peste (pangasius sau merlucius), dar eu nu am incercat.

Erau si cate 2 supe, din care eu nu am gustat, dar mi s-a spus ca cel putin una era acceptabila spre bunicica. Mai erau cartofi auri taiati cubulete (buni) si spre finalul cinei se aduceau cartofi prajiti (am prins rar). In primele zile erau la pranz si cina si mezeluri mai de doamne ajuta (as fi vrut dimineata ca nu oi manca la pranz mezeluri).

Salate erau multe si diversificate.

La deserturi in schimb au stat foarte bine, avand tot timul cate 3-4 feluri care erau chiar bune, in special eclerele.

Erau si fructe multe si bune (cirese, caise, piersici, pepene verde si galben, prune, mere si portocale).

In concluzie la capitolul mancare as vrea sa spun ca au fost 2 sau 3 seri cand am mancat doar cartofi cu feta si salata, neatraganduma altceva din optiunile diaponbile.

Piscina

Mai mica decat pare in poze, dar totusi destul de incapatoare, avea si o cascada. Nu am avut probleme in gasirea locurilor pe sezlong la piscina, la mesele de la snack bar s-a intamplat sa fie mai aglomerat.

Plaja

Foarte e superba, lata si frumoasa, cu intrare lina fara pietre in apa si cu sezlonguri si umbrele gratuite. Tot timpul am gasit sezlonguri in primele randuri si jumatatea din spate a sezlongurilor de obicei ramanea libera, deci sezlonguri si umbrele destule pentru toata lumea. Plaja era comuna cu hotelul Kompas.

La plaja puteai ajunge cu autobuzul gratuit care circula din 30 in 30 de minute in intervalul 9-17 si are statia in fata hotelului, putin mai la stanga cum iesi din hotel pe la receptie (vis-a-vis de hotel Kompas-Panorama), un drum dura aproximatix 5 minute, sau pe jos, cel mai scurt drum fiind prin curtea hotelului Kompas apoi la stanga spre scarile rulante (erau ca la mall) si dupa ce cobori scarile rulante iarasi stanga pana la plaja hotelului (unde este o ruina de ponton). Scarile rulante avand program pana la 12 in jos si dupa 12 in sus (in 2017 fiind terminata numai o scara, in 2018 cred ca se va finaliza si a doua scara si se va circula permanent pe ambele sensuri), un drum pe jos dureaza aproximativ 15-20 minute cu mers lejer.

Animatie inexistenta (mie imi place fara echipa de animatie care sa faca galagie si circ, dar asta e o chestiune de gusturi.)

Tursitii cam 50% romani, multi bulgar, destul de multi rusi si am vazut si un grup mare de scandinavi.

Parcarea se plateste 6 leva pentru tot sejurul.

Concluzii

Puncte bune:

-snackbarul de la piscina cu pizza (foarte buna), fructe si ingetata la discretie intre 11-16

-programul barului pana la 23

-plaja privata cu sezlonguri si umbrele gratuite

-transport gratuit la plaja

-parcare aproape gratis

Puncte proaste:

-mancarea slaba de la restaurant

-piscina destul mica

-posibilitatea de a primi o camera cum am descris eu

-atitudinea de la receptie

In concluzie vreau sa spun ca Althea este un hotel ieftin care Nu are servicii grozave, dar l-as recomanda fata de hoteluri similare din Nisipurile de Aur, Sunny Beach, etc datorita punctelor sale bune expuse mai sus.

Trimis de Flaviu96 in 20.11.17 22:07:04
Validat / Publicat: 20.11.17 22:37:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1586 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Flaviu96); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 In fundal celebrul ponton.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmaster45 [20.11.17 22:31:58] »

@Flaviu96: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Zoazore [21.11.17 12:24:55] »

@Flaviu96: Foarte frumos articolul! Bine-ai venit! Mai scrie, ca-ti iese bine!

Flaviu96 [21.11.17 14:51:08] »

@Zoazore: Multumesc, urmeaza si alte reviewuri.

Zoazore [21.11.17 15:01:28] »

@Flaviu96: Da-le drumul! Spor la munca! Sincer, chiar imi place cum scrii!

Flaviu96, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂAlthea Hotel: